Kdo je online

Přihlášení uživatelé 0
Hosté 13

Spřátelené weby

Poslední komentáře

U nás jde i koupit, i když znehodnocený. http://www.zelenysport.cz/znehodnocene-zbrane-deko/vz-27-plukovni-kanon
Ne že by Sovětský svaz na následném drancování východní a střední Evropy zchudnul. Pak si tam ještě udělal loutkové stát...
Samozřejmě, Sovětský svaz toho dostal jen část zdarma, větší část musel zaplatit! Šlo hlavně o platbu surovinami, které ...

ZPRÁVY

Zveřejněno: 13. 5. 2014 20:46 Napsal Tomáš Peszyński
Nadřazená kategorie: ZPRÁVY Kategorie: Úvahy, názory

Dobré řešení pro Ukrajinu

Dobré řešení Ukrajinské krize existuje. Američané na Ukrajině? Vladimír Putin jako bůh na zemi. Ještě k názorům profesorů Zubova a Klause. 

V minulém článku jsem psal o tom, že západ začíná kolísat, a že čím déle krize na Ukrajině potrvá, tím více bude mít Rusko ideologicky navrch. Dovolte mi, abych to doplnil. Stále více se začíná šířit teze o tom, že na Ukrajině už byl překročen Rubikon a že už to nejde nějak normálně vyřešit. Dobře řešení na Ukrajině neexistuje, napsal pan Palata ve svém komentáři. 

 To je právě to, o čem mluvím. Západ začíná ztrácet své přesvědčení, které mu vydrželo jen pár týdnů, protože se zcela přirozeně zalekl násilí a obětí. Jenže tohle je válka za Ukrajinu a potažmo za západ. A ve válce musí být člověk cynický a tvrdý. Ten tvrdší vyhraje. Ten, kdo jde za svým cílem a neztrácí směr. Proto bychom neměli ztrácet naději a rozum. Například dobré řešení na Ukrajině existuje a je nasnadě. A je jednoduché a dokonce mírové.

 Separatisté mají složit zbraně. Ruští zelení mužíčci se stáhnout za hranice. Ukrajinské jednotky se stáhnou do kasáren. Dojde k volbám prezidentským a pak dojde k volbám parlamentním. Pak se může začít diskutovat o uspořádání země. Změní se na federaci? Zemské uspořádání? Autonomie východu? Může být vyhlášeno regulérní referendum o ukrajinském pohraničí. Pokud to nepůjde jinak, může klidně dojít i k oddělení východní Ukrajiny. Je však nutné, aby to všechno se událo ne pod hlavněmi teroristů. Ne z vojenského donucení. A na celý proces mohou dohlížet pozorovatelé OBSE nebo OSN nebo třeba i vojska OSN, pro které by taková mise byla jako stvořena. Modré přilby mají vždy slabý mandát a nestřílí, ale v případě konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou, kdy se obě strany mohou chovat civilizovaně, by byly ideální. Mezinárodní pozorovatelé by dohlíželi na regulérnost veškerých voleb a referendem a vyšetřili by všechny incidenty.

 Dobré a mírové řešení pro Ukrajinu je jednoduché. Jenže to by ho muselo chtít Rusko. A to ho nechce. Protože by se mohlo ukázat, že Ukrajinci skutečně chtějí demokratickou vládu a že chtějí na západ a do EU. Nebo že na východě se nechtějí oddělit. A to si Rusko nemůže dovolit.

 Celý problém je v tom, že si myslíme, že si začínáme myslet, že situace na Ukrajině je neřešitelná, že ji rozhodne válka a že za to můžou všichni. Ale to přesně chce Rusko, abychom si to mysleli. Jenže jediným viníkem současné situace je Rusko a jeho Putin. Pokud na to zapomene, porazí nás. 

 A pak budeme říkat, to co jsem včera slyšel v televizi z úst jednoho separatisty: „Putin je politický bůh.“  Myslím si, že pokud s tím nic neudělám, dočkáme si prostého: „Putin je bůh.“

 Jak je možné, že jsou takoví lidé, kteří takhle zbožňují Putina, kteří věří v nacisty obkličující a drtící Rusko a v to, že EU je zločinecká organizace? Jak řekl profesor Zubov, je to dáno desítkami let sovětské propagandy, která se hluboce vryla do povědomí lidí.

 Bohužel to nemělo důsledek jen pro Rusko, protože v opačném případě by se u nás nikdy nemohli být politici typu Václava Klause.  Je to nejen spojenec Putina v Česku, ale odvolávají se k němu četní nacionalisté a antisemité. Nemohu si pomoct, ale zdá se mi, že se Klaus stává temným princem české politiky. Na stará kolena. Jak opět trefně napsal Ondřej Neff, tak Klaus už sklouzl do politického suterénu a zařadil se řady politických lídrů, kteří pracují proti zájmu národa, který předtím ohlupil.

Přidat komentář
  • Žádné komentáře nenalezeny

Vyhledávání

Dnešní den v historii

23.června 1405 – Poprava Zikmunda Hulera, královského podkomořího českého krále Václava IV. Popraven byl v důsledku jak intrik Panské jednoty, tak svých vlastních.

23.června 1894 se v Richmondu narodil Eduard VIII., britský král v období od 20.ledna 1936 do 11. prosince 1936, kdy byl nucen abdikovat.

Translate