Kdo je online

Přihlášení uživatelé 1
Hosté 70

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Duke - Odpověděl na komentář # 4622 v Z.b.V. - Zur besonderen Verwendung
Opraveno.
Info z iRozhlas.cz: VZÁCNÝ OBRAZ. Slavné amsterodamské Rijksmuseum (Říšské muzeum) díky pandemii získalo vytoužený vzácn...
Dezinfekce dokončena. Letadlová loď se po nákaze chystá znovu do služby: https://www.idnes.cz/zpravy/nato/letadlova-lod-...
Tento týden probíhal tréning spolupráce mezi letouny L-159 ALCA a předsunutými leteckými návodčími při přímé letecké pod...
What the USS Roosevelt Can Teach Scientists About COVID-19 https://www.popularmechanics.com/military/research/a32256110/...

ZPRÁVY

Zveřejněno: 13. 5. 2014 20:46 Napsal Tomáš Peszyński
Nadřazená kategorie: ZPRÁVY Kategorie: Úvahy, názory

Dobré řešení pro Ukrajinu

Dobré řešení Ukrajinské krize existuje. Američané na Ukrajině? Vladimír Putin jako bůh na zemi. Ještě k názorům profesorů Zubova a Klause. 

V minulém článku jsem psal o tom, že západ začíná kolísat, a že čím déle krize na Ukrajině potrvá, tím více bude mít Rusko ideologicky navrch. Dovolte mi, abych to doplnil. Stále více se začíná šířit teze o tom, že na Ukrajině už byl překročen Rubikon a že už to nejde nějak normálně vyřešit. Dobře řešení na Ukrajině neexistuje, napsal pan Palata ve svém komentáři. 

 To je právě to, o čem mluvím. Západ začíná ztrácet své přesvědčení, které mu vydrželo jen pár týdnů, protože se zcela přirozeně zalekl násilí a obětí. Jenže tohle je válka za Ukrajinu a potažmo za západ. A ve válce musí být člověk cynický a tvrdý. Ten tvrdší vyhraje. Ten, kdo jde za svým cílem a neztrácí směr. Proto bychom neměli ztrácet naději a rozum. Například dobré řešení na Ukrajině existuje a je nasnadě. A je jednoduché a dokonce mírové.

 Separatisté mají složit zbraně. Ruští zelení mužíčci se stáhnout za hranice. Ukrajinské jednotky se stáhnou do kasáren. Dojde k volbám prezidentským a pak dojde k volbám parlamentním. Pak se může začít diskutovat o uspořádání země. Změní se na federaci? Zemské uspořádání? Autonomie východu? Může být vyhlášeno regulérní referendum o ukrajinském pohraničí. Pokud to nepůjde jinak, může klidně dojít i k oddělení východní Ukrajiny. Je však nutné, aby to všechno se událo ne pod hlavněmi teroristů. Ne z vojenského donucení. A na celý proces mohou dohlížet pozorovatelé OBSE nebo OSN nebo třeba i vojska OSN, pro které by taková mise byla jako stvořena. Modré přilby mají vždy slabý mandát a nestřílí, ale v případě konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou, kdy se obě strany mohou chovat civilizovaně, by byly ideální. Mezinárodní pozorovatelé by dohlíželi na regulérnost veškerých voleb a referendem a vyšetřili by všechny incidenty.

 Dobré a mírové řešení pro Ukrajinu je jednoduché. Jenže to by ho muselo chtít Rusko. A to ho nechce. Protože by se mohlo ukázat, že Ukrajinci skutečně chtějí demokratickou vládu a že chtějí na západ a do EU. Nebo že na východě se nechtějí oddělit. A to si Rusko nemůže dovolit.

 Celý problém je v tom, že si myslíme, že si začínáme myslet, že situace na Ukrajině je neřešitelná, že ji rozhodne válka a že za to můžou všichni. Ale to přesně chce Rusko, abychom si to mysleli. Jenže jediným viníkem současné situace je Rusko a jeho Putin. Pokud na to zapomene, porazí nás. 

 A pak budeme říkat, to co jsem včera slyšel v televizi z úst jednoho separatisty: „Putin je politický bůh.“  Myslím si, že pokud s tím nic neudělám, dočkáme si prostého: „Putin je bůh.“

 Jak je možné, že jsou takoví lidé, kteří takhle zbožňují Putina, kteří věří v nacisty obkličující a drtící Rusko a v to, že EU je zločinecká organizace? Jak řekl profesor Zubov, je to dáno desítkami let sovětské propagandy, která se hluboce vryla do povědomí lidí.

 Bohužel to nemělo důsledek jen pro Rusko, protože v opačném případě by se u nás nikdy nemohli být politici typu Václava Klause.  Je to nejen spojenec Putina v Česku, ale odvolávají se k němu četní nacionalisté a antisemité. Nemohu si pomoct, ale zdá se mi, že se Klaus stává temným princem české politiky. Na stará kolena. Jak opět trefně napsal Ondřej Neff, tak Klaus už sklouzl do politického suterénu a zařadil se řady politických lídrů, kteří pracují proti zájmu národa, který předtím ohlupil.

Přidat komentář
  • Žádné komentáře nenalezeny

Vyhledávání

Dnešní den v historii

4.června 1561 – V Praze byl po více jak stoleté přestávce znovu uveden do úřadu arcibiskup. Stal se jím Antonín Brus z Mohelnice.

4.června 1942 zemřel Reinhard Heydrich na následky zranění z 27. května 1942, kdy na něj byl spáchán atentát.

4.června 1920 byla podepsána Trianonská mírová smlouva.

4.června 1909 se narodil finský stíhací pilot Eino Antero Luukkanen, který sestřelil 60 letadel.