ZPRÁVY

Zveřejněno: 10. 3. 2014 18:18 Napsal Andrea Kostlánová
Nadřazená kategorie: ZPRÁVY Kategorie: Úvahy, názory

Putin neuznává suverenitu států bývalého SU bloku

V den své agrese proti Gruzii Putin na schůzi vlády hromoval, že „ že vnější vojenský zásah je vždycky nutný, když nějaký stát, bytˇna vlastním území, vraždí děti a staré lidi, a srovnává jejich vesnice se zemí … „    Putin neváhal vypustit z úst tato slova, třebaže mez. organizace, které sledují dodržování lidských práv, např. Amnesty International (a nepřímo i EU, která z hrubého porušování lidských práv několikrát obvinila jím dosazeného a jemu podřízeného Ramzana Kadyrova ), označily Putina za pachatele válečných zločinů a zločinů proti lidskosti v Čečensku …      

Byl to Putin, který vedle Medvěděva/DM označil Saakašviliho/MS za pachatele „genocidy“ na Jihoosetincích, a poté  ruského prezidenta zaúkoloval:

 “ Myslím Dimitriji Anatolieviči, že byste měl dát instrukce vojenské prokuratuře, aby v tomto smyslu začala vyšetřovat … „   

Proto každý věděl, že to musí být Putin, se kterým bude nutno u jednacího stolu vyjednat podmínky příměří, což se i stalo …

Jenže takové vyjednávání je výsadou ruského prezidenta, ne premiéra (jediné „velké“  prohlášení, které Putin nechal na DM, bylo 18.8.08  oznámení o ukončení nepřátelství)  …  

18.8.08 DM v projevu pro veterány z 2.sv.v. k 65. výročí bitvy u Kurska prohlásil,  že „ jediným garantem míru v oblasti je Rusko, které zde bude chránit ruské občany proti komukoliv„ :“ Nikdo nebude beztrestně zabíjet naše občany a naše vojáky, kteří jsou součástí mírových sil „   ...

DM se poté přemístil do severoosetského Vladikavkazu, kde vyznamenal vojáky z ruských  „ mírových“ sil , a hrozil ještě víc : “ To, co provedl MS se vymyká lidskému chápaní, jeho jednání nelze ničím ospravedlnit, a nezůstane nepotrestané „  ...

V ruské TV se k „psychopatii“ MS poté vyjadřovali různí psychiatři, a analyzovali „syndrom“ Saakašvili ( kremelští vládci, včetně Rogozina, MS přirovnali k Hitlerovi, Mussolinimu, Stalinovi a k Saddámovi … )  …

Po dobytí Čchinvali Rusy Lavrov sdělil, že „ MOW nebude s válečným zločincem MS vyjednávat„ …

John McCain, jenž dlouho usiluje o vyloučení Putinova Ruska z G8, vyslal do Tbilisi své dva emisary, senátory Joe Liebermana a Lindsey Grahama, a s MS, se kterým se dlouhodobě zná, si denně telefonoval.

Nejostřejší slova byla pronesena na půdě OSN, kde stálý US představitel Zalmay Khalilzad obvinil MOW, že „ usiluje o svržení demokraticky zvoleného MS“, na což mu ruský představitel u OSN Vitalij Čurkin odsekl, že „ někteří demokraticky zvolení představitelé holt nadělají svým zemím velké problémy …

Averell Harriman (1891-1986), v letech 43-46 US velvyslanec v MOW, s oblibou říkával, že „ vyjednávat s Rusy znamená koupit jednoho osla dvakrát - konečná cena za vyjednávání s MOW je vždycky 2x vyšší, než by se na začátku dalo rozumně předpokládat „ …

Sarkozy nejprve dával v Pekingu Putinovi podmínky, že ruská vojska musí odejít z JO do 24, max. 48 hodin, ale Putin mu na to výsměšně odpověděl, že uzavření posledního příměří z počátku 90.let trvalo přes rok ( Putin věděl, o čem mluví : přestože se Boris Jelcin na summitu KBSE v roce 99 v Istanbulu zavázal stáhnout ruská vojska z Podněstří k roku 01, Putin se „zavázal“ stáhnout je  během let 2012 -2020) …

Putin se svojí obvyklou neomaleností a drzostí prohlásil, že „ o gruzínské suverenitě neslyšel, jen o omezené suverenitě, kterou pro sovětské satelity vyhlásil Leonid Brežněv „  …

Putin dále hrozil, že jestliže MS nepřijme ruské podmínky, „ruská vojska podniknou ještě dodatečná bezpečnostní opatření, a kolem jihoosetské a abcházské enklávy vytvoří na gruz. území bezpečnostní pásmo, kam gruzínští vojáci již nikdy nevkročí … „

12.8.08 se Sarkozy jako iniciativní trouba (misi Sarkozyho odsoudil Washington ještě před jeho příjezdem do Kremlu ) setkal s DM, jenž, třebaže jako agresor bombardující suverénní stát, požadoval odchod MS z politické scény jako podmínku sine qua non, a poté Sarkozymu nadiktoval dohodu o příměří …

Není v ní žádná zmínka o respektování územní celistvosti Gruzie, obě obsazené provincie Sarkozy de facto vydal Kremlu, který za voj. agresi ani neodsoudil, není v něm žádná zmínka o návratu gruz. uprchlíků do jejich domovů, plán obsahuje princip „ neuchylovat se k síle“  ve zvrhlé interpretaci, protože se výslovně nevztahuje na „mírotvorné“  ruské jednotky - závazek nepoužít sílu Putin vykládal jen jako závazek Tbilisi a JihoOsetinců, nikoliv jako závazek MOW, protože, podle Putina, ruské jednotky nejsou stranami konfliktu, jen oddělují válčící strany, přičemž za „mírové“ jednotky Putin považoval všechny ruské okupační jednotky (! ) ….

Putin se dále mohl při obsazování gruzínského území i za hranicemi obou separatistických enkláv na Sarkozyho plán odvolávat, protože bod pět Kremlu umožnil realizovat  ona „ dodatečná bezpečnostní opatření „, kterými Putin vyhrožoval  …

Parafovaný text se v EU při hlasování nikdo neodvážil napadnout (také z toho důvodu, že si slovo monopolně podržel něm. ministr zahraničí Steinmeier, obránce Putina), takže Sarkozyho dohoda s Kremlem byla přijata …

Východoevropské státy EU byly trochu vyvedené z míry, ale Sarkozyho dohodu s Medvěděvem nevetovaly, ale PL 14.8.08 podepsalo s Washingtonem smlouvu o US základně na PL území   …

Litevský prez. Valdas Adamkus Sarkozyho dohodu s Medvěděvem přirovnal  ke druhé mnichovské dohodě, kterou Britové a Francouzi donutili Československo, aby vydalo Hitlerovi Sudety, aby Hitler mohl „chránit před Čechy“ sudetské Němce …

13.8. 08 si EU marně snažila ujasnit svoje postoje k Putinovi.

Východoevropské státy požadovaly odsoudit Rusko za agresi, jiní, zejména dle instrukcí Putinova přítele Berlusconiho italský ministr zahraničí Franco Frattini , a také BER volali po „ vyváženém“ postoji , aby „uklidnili a ujistili“  MOW o nedotknutelnosti její svaté sféry vlivu, čili používali stejné argumenty jako Anglosasové, kteří v roce 44-45 tímto odůvodňovali přenechání Polska/PL Stalinovi  …

Hodí se i přirovnání s poválečným Německem, ve kterém v 60.letech vrcholila vlna nostalgie po Hitlerovi z řad bývalých  příslušníků  Gestapa a SS – kdyby se rozhodli znovu dobýt Sudety, jak by asi zastánci dnešních „posunovatelných hranic“ reagovali ?

Nesmiřitelný postoj k Putinovi zaujaly Švédsko, PL a pobaltské státy.

Švédský ministr zahraničí Carl Bildt, jenž předsedal  Výboru ministrů Rady Evropy, a který 11.8.08 odjel do Tbilisi, jednoznačně odsoudil ruské voj. tažení, a odmítl důvody, které MOW předložila, jako „naprosto neopodstatněné …

Něm. ministr zahraničí Frank Walter Steinmeier, prodloužená ruka bývalého kancléře Schrödera, Putinova „zaměstnance“ ,odmítl francouzský návrh rezoluce odsuzující  „ruskou agresi“ s tím, že by vážně narušila vztahy mezi EU a Ruskem - „ Slovo agrese je příliš brutální, není třeba Rusko „ponižovat“, uvedl Steinmeier …

EU, na rozdíl od Washingtonu, tak slovo „agrese“ nepoužila, a viníka neurčila , takže Putinovo sebevědomí prudce stouplo .

13.8.08 probíhala jednání Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě ve Vídni s cílem posílit pozorovatelskou misi v Gruzii .

Vypukla slovní válka mezi Kyjevem a Kremlem, kdy Lavrov obvinil Juščenka z voj. podpory „gruzínské agrese“, a z toho, že  „nabádal MS k etnickým čistkám, a je tudíž spolupachatelem genocidy “  …  

14.8.08 gruz. parlament odhlasoval návrh MS na vystoupení Gruzie ze SNS ( teoreticky tak MS mohl zpochybnit mandát ruských jednotek v Abcházii, kde jsou od roku 94), a  ukraj. prez. Juščenko v reakci na tvrzení Lavrova dekretem nařídil, že bez písemného souhlasu ukrajinské armády, učiněného 72 hodin předem, nesmějí ruské lodě odjet ze Sevastopolu na širé moře, na což mluvčí černomořské flotty Andrej Krylov zahraničním novinářům odpověděl, že ruští velitelé mají jen jednoho šéfa, kterým je ruský stát …

Juščenko pohrozil, že lodím, které vyplují bez tohoto povolení, nebude dán souhlas, aby se vrátily do Sevastopolu, na ukrajinské  státní území  …

Tyto lodě se sice zúčastnily bojů v Gruzii, ale smlouva o pronájmu základny z 97 neupravuje podmínky jejich účasti či neúčasti v bojích …

Lavrov na dekret Juščenka reagoval prohlášením, že si  Juščenko „ svými protiruskými provokacemi „ koleduje „  …

Juščenko šel ještě dále, a 16.8.08 MOW varoval, že ukrajinské protiraketové radary, které doposud Ukrajina přenechávala i Rusům, předá k dispozici i jiným evropským či zahraničním zemím …

Za gruzínské krize proti Juščenkovi vystoupila Julie Tymošenková, jeho konkurentka v prez. volbách, která se k ruské agresi vůbec nevyjadřovala, aby si nepoškodila v MOW image …

Polsko, navzdory ostrým protestům Putina, podepsalo 14.8. 08 s Washingtonem dohodu o raketové základně na území PL (Rice + Radoslaw Sikorski ), a CAN zrušila své plánované společné námořní manévry Vigilant Eagle s Ruskem v rámci NORAD, zatímco Washington odřekl společné námořní manévry s Ruskem v Japonském moři, které se měly konat koncem srpna 08, a potvrdil, že zamýšlí odstoupit od smlouvy o spolupráci v jaderné energetice, kterou s MOW podepsal v 5/08 .

Merkelová 15.8.08 DM v Soči tlumočila přání, aby „ respektoval územní celistvost Gruzie „ , DM však  pateticky prohlásil: “ Jako kosovských Albánců je nutné se zeptat i Osetinců a Abcházců, zda chtějí žít ve svazku s Gruzií – řeknou vám, že nechtějí. Proto o územní celistvosti Gruzie v dohodě o příměří nebude ani zmínka“   …

Pouze ortodoxní patriarcha Ilja II projevil odvahu, a napsal ruskému prezidentu protestní dopis se slovy, že „ JO je součástí Gruzie, a proto pokus o obnovení gruzínské územní celistvosti nemůže být vysvětlován jako gruzínská agrese „ ...

Stálý ruský velvyslanec při NATO Dmitrij Rogozin varoval státy NATO před „neuváženou“ odpovědí na ruskou agresi proti Gruzii …

„ Bude-li „gruzínský  agresor“  v 12/ 08 zařazen do Akčního plánu členství /MAP, Rusko přeruší veškerou spolupráci s NATO ( přes ruské území probíhala nevojenská logistika vojskům NATO v Afghánistánu)“ vydíral Rogozin ...

„ NATO nemůže přijmout do svých řad nového Saddáma Husajna, jenž má na rukou krev, který, jako loutka Washingtonu, se chtěl vetřít do NATO vyvražděním abcházského a jihoosetského lidu … „ (Rogozin , 6.9.08)

 „ Gruzie napadla malý národ, a my jsme zasáhli, abychom zabránili masakru. Místo aby nám svět poděkoval a odsoudil MS, svět kritizuje nás …“ (Rogozin 6.9.08)

„Veškeré ruské jednotky se stáhly z území Gruzie, máme „jen“ 19 kontrolních stanovištˇ ruských „mírových“ sil v bezpečnostních zónách ( s 500 rus. vojáky pouze na kontrolních stanovištích ), kteří čekají na výměnu, až dorazí jednotky pozorovatelů KBSE - Rusko do puntíku plní šestibodový plán podepsaný prez. Sarkozym a prez. Medvěděvem, ale jen tento původní plán, nikoliv jeho americkou verzi, kterou do Tbilisi přivezla Condoleezza Rice, která zaměnila všechna slova  … Až mez. pozorovatelé dohlédnou na to, aby tyto oblasti byly demilitarizované, odejdou i ruští vojáci, ale samozřejmě na území Abcházie a JO zůstanou, protože si to tyto dva nezávislé státy přejí „ ... ( Rogozin  6.9.08)

9.8. 08 ruské letouny při své „ humanitární „ intervenci , jak svoji agresi nazval Putin, zcela rozbombardovaly infrastrukturu  (a tři plavidla) přístavu Poti, nikoliv proto, že v něm sídlí genštáb malého gruz. voj. námořnictva, ale protože je strategicky důležitý pro gruz. ekonomiku (naplňuje stát. pokladnu poplatky za tranzit zboží), takže Baku prohlásilo, že svoji ropu bude raději směrovat přes jiné terminály, čímž Kreml připravil Tbilisi o hlavní zdroj příjmů  …

Rusové později přístav Poti, několik set km od JO, obsadili .

Gen. Nogovicin prohlásil, že Poti je „sice“ mimo bezpečnostní pásmo, ale to neznamená, že se Rusové budou nečinně dívat, jak zde gruzínští vojáci jezdí v US Hummerech, které jim proto Rusové zabavili, třebaže těchto pět US vozidel v Poti čekalo na svojí repatriaci do US po společných červencových manévrech …

Gen. Nogovicin prohlásil, že Hummery již nikomu nebude vracet .

Velitelé lodí, pošlapávající suverenitu Gruzie, potvrdili svoji misi :

střežit gruz. pobřežní  vody, a nedovolit nikomu, aby do Gruzie vozil zbraně … Abcházský „prez.“ soudruh Bagapš servilně přispěchal nabídnout velitelům lodí „ skleničku „, a popřát jim „hezký pobyt“ v Abcházii …

Hlavní zásadou studené války, kterou po 40 let oba bloky důsledně dodržovaly, bylo „zadržování „ toho druhého, aby nepřekročil sféru svého vlivu …

Proto mohli Sověti beztrestně rozdrtit lidové bouře ve východním BER v roce 53, madˇarské v roce 56, okupovat Československo v roce 68, či postavit berlínskou zedˇ 61, protože za studené války všichni z obou bloků dodržovali zásadu územní nedotknutelnosti : Západ de facto přijal Brežněvovu doktrínu   „ omezené suverenity “ států SU bloku - jak prohlásil Francois Mitterrand v předvečer znovu sjednocení Německa : “  Jaltský pořádek byl nespravedlivý, ale byl to pořádek „ …

Západ dobře ví, že není pravdou, když prohlašuje případ Kosova za kauzu sui generis /jedinou svého druhu, která se již nebude opakovat - proto se Peking  na summitu Šanghajské organizace pro spolupráci postavil společně s postsovětskými středoasijskými státy proti rozhodnutí Kremlu uznat Abcházii a JO .

Po invazi do Gruzie DM přijal v Kremlu 15.8.08 pseudoprezidenty obou pirátských pseudostátečků s tím, že „ MOW na mezinárodní scéně prosadí jakékoliv jejich rozhodnutí o jejich budoucím statusu“ ( JO v čele s mafiánem Kokojtim požadovala začlenění do RF, zatímco soudruh Bagapš pro Abcházii stydlivě požadoval jen „ status území přidruženého k RF " ) …

24.8.08 Sarkozy svolal na 1.9.08 mimořádné zasedání EU s tím, že Paříž/PAR trvá na respektování státní svrchovanosti a územní celistvosti Gruzie, ale již 25.8.08 Putinova Duma hlasovala pro uznání „nezávislosti“ těchto gruzínských provincií, a  Sarkozyho plán, který počítal s rezolucí RB OSN o neporušitelnosti územní celistvosti Gruzie, poslala ke dnu ( Duma tímto „ legalizovala“ ruské jednotky v těchto gruzínských provinciích, protože hned po uznání jejich loutkoví představitelé podepsali s Kremlem smlouvy o voj. pomoci/zřízení voj. základen ) …

Rozhodnutí ruské Dumy odsoudila Angela Merkelová a Franz-Walter Steinmeier v listu Handelsblatt z 26.8.08, a dokonce i italský ministr zahraničí Franco Frattini v telefonickém rozhovoru upozornil Lavrova na „delikátnost tohoto uznání vzhledem k severokavkazským republikám“ …

26.8.08 navzdory protestům ze strany EU DM obě „republiky“ diplomaticky uznal, a velmi cynicky své rozhodnutí založil na dovolávání se Charty OSN a Závěrečného aktu KBSE, přestože oba dokumenty hrubě porušil .

Kreml také flagrantně porušil rezoluci RB OSN, kterou MOW sama stvrdila, o územní nedotknutelnosti Gruzie …

Bylo vidět, jak se Putin a DM na účet mezinárodního společenství dobře bavili.

Putin poté do obou „pseudo-mikro-států“ vyslal nejen ruského velvyslance, ale přes stísněnost prostoru i ruského konzula …

Jaap de Hoop Scheffer,gen. taj. NATO, prohlásil  uznání Abcházie a JO Ruskem za porušení všech rezolucí OSN, na což DM odpověděl, že „ reakce NATO je neadekvátní, pokrytecká a hluboce cynická „ …

DM poté oznámil, že MOW přerušuje svoji spolupráci s NATO, a zrušil  naplánovanou říjnovou cestu  gen. tajemníka NATO do MOW .

Z mezinárodněprávního hlediska ruské uznání na  podstatě věci nic nemění, v dnešním mez. právu je stát mezinárodně uznán, je-li přijat na doporučení RB OSN, po schválení alespoň dvěma třetinami delegátů VS OSN, do OSN (např. Černá Hora byla takto v roce 06 uznána, a stala se 192. státem světa ) : není-li stát přijat do OSN, závisí jeho „faktické“  uznání  na tom, zda má jasně delimitované území, které zcela kontroluje, je soběstačné , a na „ kritické mase“ států, kteří jej uznaly …

Obě gruzínské provincie jsou v každém aspektu svého fungování závislé na MOW, tudíž jde o čistou anexi ze strany MOW.

MOW počítala, že obě gruzínské provincie uzná za samostatné státy Bělorusko a Podněstří (moldavská provincie), Sýrie ( výměnou za rakety Iskander), Teherán , Hugo Chávez, a tři polynéská souostroví Vanuatu, Nauru a Tuvalu, která ( každé z nich) dostala za uznání JO a Abcházie od Kremlu 10 mil. dolarů  – Kreml se však nedohodl na ceně s dalším mikrostátem - s ostrovy Fidži, které s uznáním váhaly, protože Saakašvili zde rozjel protiofenzívu, a nasliboval místním úřadům hory doly, když JO a Abcházii neuznají …

Ke dni 9.9.08 Abcházii a JO uznalo jen Rusko, nikým neuznané Podněstří, nikým neuznaný Náhorní Karabach, palestinské islámistické hnutí Hamas (!), Venezuela Huga Chaveze, Nikaragua Daniela Ortegy, Turecká republika Severního Kypru, ostrov Nauru, a samozřejmě se navzájem diplomaticky uznaly Abcházie a JO …

Běloruský prezident Lukašenko, exkomunikovaný z mez. společenství, stoicky mlčel celých 10 dní, takže ruský velvyslanec v Minsku Alexandr Surikov se rozčiloval, že nechápe, proč běloruské úřady mlčí, a Kreml nepodpoří …

Lukašenko na Putinovou invazi zdráhavě kývl až v Soči poté, co mu ( a Bašíru Asádovi) Putin slíbil prodej raket Iskander ( které Putin hrozil rozmístit v Kaliningradu), a poskytnout úvěr pro Bělorusko ve výši dvou mld dolarů …

Ani vlažného nadšení se Putinově invazi nedostalo od středoasijských států na summitu 28.8.08 v Dušanbe Šanghajské organizace pro spolupráci, kterou v roce 01 vytvořily společně MOW a Čína, aby zabránily rostoucímu pronikání Washingtonu do oblasti Střední Asie.

Proto Putin 2.9. odjel vyvíjet nátlak do Taškentu …

Třebaže uzbecký prez. Islam Karimov kývl na výstavbu nové sítě plynovodů vedoucích do Ruska, a MOW na to, že bude uzbecký plyn nakupovat za  „evropskou“ cenu , k agresi proti Gruzii neřekl ani slovo .

Turkmenistán se obrátil ke Gazpromu zády, a podbízel se západním firmám, Kirgizstán znovuotevřel vojenskou základnu Manas pro US armádu, Uzbekistán se odmítl zapojit do vytvoření SNS sil rychlého nasazení  …

Čína, evidentně v rozpacích, 27.8.08 vyjádřila své „ krajní znepokojení“  nad ruským uznáním gruzínských provincií, protože takový model uznání by mohl napomoci k uznání de iure  i „ rebelského ostrova Tchajwanu, když Čína tvrdí, že existuje je jedna jediná Čína … „

Čína nemůže podporovat separatismus také z důvodu, že ujgurské muslimské etnikum vyhlásilo Pekingu boj, vedený ze strany Ujgurů v západní provincii Xinjang, největší čínské provincii, nemluvě již o Tibetu .       

 Ázerbájdžán a Arménie, které nemají vyřešený konflikt o Náhorní Karabach (91-94), během Putinovy invaze mlčely jako ryby .

Třebaže je Arménie  „ z nutnosti“ vojenský spojenec Ruska, závisí na US subvencích, takže schvalovat takovéto akce Moskvě nemůže příliš nahlas …

Arménský premiér Serge Sarkissian „kondoloval“ MS, zatímco arménský prez. Robert Kočarian Moskvu šokoval, když prohlásil, že „ na uzavření ruských základen v Gruzii má Tbilisi právo“ , a po ruské intervenci v Gruzii na Saakašviliho hrudˇ „přišpendlil“  nejvyšší arménské státní vyznamenání …

Také ázerbájdžánský prez. Ilha Alijev, jenž s Putinem v 7/ 08 podepsal dohodu o ekonom. spolupráci,  „svým ruským a gruzínským přátelům doporučil politické řešení jejich sporu „ …

Ázerbájdžán byl vyplašen, když DM zpochybnil jeden ze základních mez. principů, když prohlásil, že státní suverenita je jedna věc,  a „dotknutelnost „ hranic věc druhá „  ...

26.8.08 EU vydala prohlášení, ve kterém „ jednoznačně odsuzuje rozhodnutí MOW uznat obě gruzínské provincie za nezávislé státy, protože jsou nedělitelnou součástí Gruzie“ – na víc se EU nezmohla.

Franco Frattini označil Putinovu agresi za „ balkanizaci Kavkazu“ .

Ministr zahraničí Lavrov prohlásil : “ Mon ami Kouchner scestně uvedl, že Rusko brzy napadne Moldávii, Ukrajinu a Krym, asi je duševně nemocný … „  ( a Lavrov asi hluchý, protože 28.8.08 při návštěvě moldavského prezidenta v MOW, DM hrozil, že tato ruská akce by měla být výstrahou pro všechny„ ... ) .

1.9. 08 byl v Bruselu zahájen mimořádný summit EU, svolaný Sarkozym k ruské invazi do Gruzie.

Putin v předvečer summitu EU na CNN a v německé ARD vyhrožoval, „ atˇsi EU dá velký pozor, a neopováží se přijmout sankce proti Rusku, protože rozhodnutí MOW ve věci uznání Abcházie a JO je nezvratitelné „ ...

Členské státy EU se nakonec shodly jen na tom, že odloží jednání o novém partnerství s Ruskem do doby, dokud se ruské jednotky nestáhnou na své pozice ze 7.8.08.

Rus. velvyslanec při EU Vladimir Čijov prohlásil, že „ EU trestá sebe, nikoliv Rusko „ …

3.9.08 Condoleezza Rice poukázala na to, že „ MOW porušila všechny závazky, ke kterým se při zprostředkovací misi Sarkozyho v šestibodové dohodě o příměří prezident Medvěděv zavázal „ …

Bezzubá EU bez vojenské obrany

EU je vojensky „ nezpůsobilá “, horší však je, že s tím EU dodnes nic neudělala – stále postrádá mj. voj. dopravní letouny (vyvíjí AirbusA400M, zatím si vypůjčuje ruské ), není vybavena tankovacími letouny pro tankování za letu (US mají např. Boeingy KC135), nemá přesně naváděnou munici ( např. střely s plochou dráhou letu), ani její nosiče, nemá strategické bombardéry (až na Británii), nemá letouny typu US Stealth, chybí ji letadlové lodě, není připravena na elektronickou válku, zaostává v družicovém zpravodajství …

Paříž požaduje nezávislé evropské zpravodajství, což je problém u Británie a jejího zpravodajství napojeného na americké ( viz můj článek Vojenská emancipace Evropy a její realita ) …

Převzato se svolením autorky z jejího blogu na adrese http://kostlanova.blog.idnes.cz ,kde naleznete její další články. Na Vojsku se nachází část zabývající se s ním související tématikou.

Vyhledávání

Dnešní den v historii

20.dubna 1423 – Bitva u Hořic, v níž Jan Žižka porazil Čeňka z Vartenberka, který Husity zradil a přešel na stranu Zikmunda Lucemburského.

Poslední komentáře

přidal komentář v Václav III.
byl zavražděn ve čtvrtek 4. srpna 1306
přidal komentář v AGS-17 Plamja
U této zbraně jsem sloužil,jako střelec čtyřikrát za 5 a jednou za 4,ohodnocen při střelbách ostrými.Jo jo kde jsou ty č...
odpověděl na komentář #4692 v OT-65 FÚG 4x4
mozna si na mne pamatuješ
odpověděl na komentář #4692 v OT-65 FÚG 4x4
v roce 1973 jsem take byl na kurzu OT65 v Jihlave kasarna 25 unora pak zbytek vojny v caslavi
odpověděl na komentář #4803 v O ukrajinské povaze a mentalitě
Pán se nejspíše přepsal. Měl na mysli pro "ně"