Kdo je online

Přihlášení uživatelé 0
Hosté 7

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Bombardéry B-52 dostanou nové motory: Rolls Royce Will Provide Long-Awaited New Jet Engines For The B-52 Bomber Fleet T...
Stojí za přečtení: Jan Urban: Jak vyštvat ze země politické konkurenty. Edvard Beneš se mstil na příbuzných Neodděliteln...
Troubridge - Komentář v Bahna 2021
Snad nás tam příští rok už pustí.
Chtělo by to dát do článku fotky. Obzvláště vzhledem k futuristickému vzhledu stíhače.
Avia B-534 se umístila na 3. pozici v anketě "Nejpopulárnější československé letadlo století" - proběhla v roce 2018 při...

ZPRÁVY

Zveřejněno: 4. 6. 2014 20:46 Napsal Tomáš Peszyński
Nadřazená kategorie: ZPRÁVY Kategorie: Úvahy, názory

Křivácká zemička na kraji Polska

Obamovo slavné vyslání americké armády je nic moc. Další politika NATO. Politika Polska a politika Česka.

Média informují o Obamově projevu způsobem, jako by se Obama rozhodl provést mírovou verzi vylodění v Normandii. Ale myslím si, že ti, kteří opět čekají, že přijede hodně amerických vojáků do Evropy a že Putin uvidí jasné katastrofální důsledky své zahraniční politiky, tak budou hodně zklamáni. Dnes ta Obamova vyhlášení vypadají bombasticky, ale už tady několik podobných prohlášení z americké strany bylo, ale vždycky to skončilo symbolickou pomocí. Pár set vojáků, pár letadel, loď nebo dvě. Ani tentokrát to nebude jiné. Starého Obamu novým kouskům nenaučíš. Na ústech je silný vůdce, ale skutek utek. Ti rozumní komentátoři v tom humbuku nad tím, že „Američané posílají vojáky do Evropy“ upozorňují, že Obama v podstatě odmítl posílení stálých posádek a rozhodl jen, že tu budou vojáci častěji jezdit na cvičení. Ale kdyby prostě řekl: „Budeme častěji cvičit“, tak by to neznělo tak bombasticky. Takže já jsem zklamaný. Představoval jsem si něco, jako když přišli Američané do Anglie v roce 1942. Kolony vojenských aut, vojenská letadla přistávající jedno za druhým a kapely vítající válečné lodě v Gdaňsku. Ale nic takového opravdu nečekejte.

 V Obamově stínu tak zůstávají dle mého podstatné kroky Polska. Polsko se opět a znova zavázalo k dalšímu zvýšení vojenského rozpočtu! Polsko říká – chceme tady Američany, ale aby si nemysleli, že chceme pomoct zadarmo, tak zvýšíme náš rozpočet, abychom se na obraně podíleli společně. Prostě sousední země, klidně si tam můžeme zajet na nákup nebo na výlet a zdá se, jako by ležela na jiné planetě než Česko. Opravdu nás Poláci začínají školit. Politicky, ekonomicky i morálně. Pokud stále ještě někdo hledá vzory v zahraničí. Pokud se přeme, jestli bychom si měli vzít příklad z Ruska, USA, Německa, Švýcarska či Británie, tak přicházím s dalším státem do pranice – s Polskem.

 Polsko naléhá na posílení NATO na svém území všemi možnými cestami. Opět v humbuku kolem Obamy zaniká informace, že NATO zvažuje posílení Mezinárodního sboru ve Štětíně. Je to velitelství, které má 200 mužů, ale velí jednotkám NATO rozmístěným v okolí města na příslušné straně hranice – s Polska, Německa a Dánska. Polsko se rovněž připojilo k tlaku USA na Francii, aby neprodávalo vrtulníkové výsadkové lodě Rusku. Jasně, že jde o peníze, ale snad to Francii dojde. Copak si nedovedou francouzští politici představit situaci, jak se ruští vojáci vyloďují na baltském pobřeží Polska s jimi vyrobených lodí. Není to absurdní?

 Absurdní mě připadají i pokusy západu, zřejmě na nátlak některých zemí o navázání dialogu s Ruskem. To je však marné. Jakmile diplomaté NATO narazí na novou ruskou realitu, je vymalováno. Takže pokus o zasedání rady NATO-Rusko skončil totálním fiaskem. Snad si konečně západní appeasementní politici uvědomí, na čem jsou.

 Na opačném konci je zase vyhlášení parlamentního shromáždění NATO, které je pro, aby členské země zahájily proces přijetí Gruzie do NATO. To by bylo velice potřebné a správné.

 Absurdní a velice smutný je postoj naší země. Sobotka je den ze dne horší a horší premiér. Naši zemi vede do hanby, zapomnění a bezvýznamnosti. Jsem jim stále znechucenější.

 „Vítáme návrhy USA na posílení kolektivní bezpečnosti v naší části Evropy. Jsme připraveni na této iniciativě maximálně spolupracovat. Zároveň plně podporujeme postoj Polska, Pobaltí a Rumunska, které se právem cítí ohroženy ruskou expanzívní politikou. Plně chápeme jejich pocity ohrožení. Naše pochopení je dáno historicky. Proto jsme připraveni společně s nimi prosazovat další posilování obrany NATO a v případě rozmístění dalších sil NATO určených k obraně těchto zemí nabízíme i naše území pro případné rozmístění sil nebo podpůrných prvků těchto spojeneckých sil.“ Tohle by měl říct Sobotka v reakci na Obamův projev, kdyby za něco stál.

 Jenže on za nic nestojí. Česko Američany v Evropě nepotřebuje. To, že je potřebuje někdo jiný, je nám šuma fuk. Zatím se nic neděje. Budeme nad tím ohrnovat nos. Co kdyby nám za to z Ruska něco káplo. Víme dobře, že spojenci jsou féroví a nijak nás neohrožují a tak budeme tvrdě proti nim. Víme přece dobře, že nám nic neudělají.

 To je program naši vlády, našeho premiéra. Až ve světě potkáte nějaké cizince a ti se vás zeptají na Česko, tak jim řekněte, že to je taková křivácká zemička na kraji Polska.

Přidat komentář
  • Žádné komentáře nenalezeny

Vyhledávání

Dnešní den v historii

24.října 1926 byl spuštěn na vodu italský těžký křižník Trieste.

24.října 1812 dochází k Bitvě u Malojaroslavce. Jedné z bitev Napoleonských válek. Výsledkem je patová situace, Rusové ustupují, ale Napoleon vzdává pronásledování Kutuzova.

24.října 1648 – Vestfálský mír ukončil třicetiletou válku. Španělsko a papežská kurie přišly o svůj význam, velmocemi se stává Francie a Švédsko. Vznikly dva nové státy – Švýcarsko a Nizozemí. Čechy ztratily území Horní i Dolní Lužice a zaznamenaly prudký pokles obyvatelstva.V Německu bylo zrovnoprávněno protestantské náboženství s katolickým, do Čech však reformy nepronikly a dále pokračovala protireformace.

Translate