Kdo je online

Právě přítomno: 2500 hostů a žádný člen

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Za Varšavského povstání bojoval na straně povstalců také Hetzer s přezdívkou Chwat. Více o tom naleznete na odkaze: http...
V půlce dubna se uskutečnilo cvičení Nordic Fires 2019 v prostoru švédské letecké střelnice Vidsel za účasti českých Gri...
Štefánikova smrt byla nehoda. Nevyvážené letadlo při přistání sklouzlo po křídle, říká historik https://www.irozhlas.cz...
Fascinující, že se někomu po tomhle stýská. Když tam vidím fronty na toaletní papír, reportáže o nedostatku košťat apod ...
Corp. Anderson - Komentář v M2HB
U.S. Sailors Fire the M2 Browning and Twin M2HB https://www.youtube.com/watch?v=f8kcn_mdReY

ZPRÁVY

Zveřejněno: 9. 6. 2014 18:35 Napsal Tomáš Peszyński
Nadřazená kategorie: ZPRÁVY Kategorie: Úvahy, názory

Naděje EU a USA

Mám naději, že v EU nezvítězí nacionalisté a že lidé pochopí, že EU je rozumná a správná instituce. Mám naději, že teď, když se USA vyhrabaly z ekonomické krize, začnou uskutečňovat znovu odvážné projekty, jako je dobývání vesmíru.

Úspěch nacionalistů a euroskeptických populistů v eurovolbách byl smutný. Je jasné, že se však s tím někteří lidé odmítají smířit, což je správné. Dokazují to demonstrace proti Národní frontě, které vypukly ve Francii po jejím volebním úspěchu. Snad dojde k nějakému vzepětí eurooptimistů a tito extrémisté budou poražení ve volbách národních a za několika let i v dalších volbách do europarlametnu.

EU je právem kritizována za mnoho věcí, které dělá špatně a i já EU často kritizuji v oblastech, které jsou předmětem mého zájmu. Ještě častěji je však EU kritizována neprávem. Někteří pravicoví euroskeptici označují EU za socialistickou. Tomu opravdu nerozumím. Evropská komise zaslala Česku několik ekonomických doporučení, které říkají, platíte velké daně z mezd a pokud zvýšíte výdaje na důchody a zdravotní péči budete mít problémy. Co je na tom proboha socialistického? Tomu fakt nerozumím.

Ani další rady z EU nejsou přece nerozumné. Nemáte vizi jak bojovat s korupcí, říká EU. Co je na tom špatného?

Jak říkám na EU je spousta chyb, ale je i spousta věcí na kterých EU pracuje správným směrem. Co kdybychom začali být objektivní a vyléčili se ze stupidního euroskepticismu?

Podívejme se nyní za oceán. Podle posledních zpráv se v USA vrátila nezaměstnanost do stavu pře začátkem ekonomické krize. To si myslím, že je definitivní konec této krize. Tedy alespoň v USA bohužel. Je zajímavé sledovat, jak spousta lidí, kteří podobně jako v případě EU iracionálně nenávidí USA ze setrvačnosti, pořád vykřikuje, jak jsou na tom USA mizerně a jak se jejich ekonomika hroutí a jaký, že to je jejich definitivní konec. Možná kdyby sundali klapky nenávisti, tak by si všimli reality. USA se nehroutí a z krize jsou venku. Mimochodem v USA mají nezaměstnanost něco přes 6% a u nás je to skoro 8%.

Můžeme diskutovat o tom, jestli by za jiného prezidenta netrvala tato léčba z krize rychleji. Ale tomu já nerozumím a tak se nehodlám do této diskuze pouštět. Jsem však přesvědčen, že Obama nemá žádnou vizi a to nejen v oblasti zahraniční politiky, ale ani v oblastech jiných.

Jsem přesvědčen, že možná to nejhorší, co Obama udělal, nebyly jeho kroky v zahraniční politice v Iráku, Afghánistánu, Sýrii a jinde, ale ve zcela jiném oboru. Vůbec totiž nepochopil, proč by měly USA intenzívněji pokračovat ve svém vesmírném programu. Jak říká Karel Pacner, způsobil zcela neomluvitelné zdržení v americkém vesmírném programu. Zastavil Bushův projekt k obnovení letů na Měsíc jako přestupnímu můstku k letu na Mars. Pak začal vymýšlet lety k asteroidu, protože se za to na něj snesla drtivá kritika. Tahle Obamova politika je jeho největší chybou v jeho funkci. Kdo zdržuje dobývání vesmíru, je u mě kazisvět a basta. Bez vize, beze snů. Zpátečník.

Mohlo by se však začít blýskat na lepší časy. Vyvedení USA z krize, znovuobnovující se kosmické soupeření vlivem mezinárodní situace a blížící se doba konce Obamova funkčního období by mohla současnou situaci radikálně změnit.

Já se na to těším.

Přidat komentář
  • Žádné komentáře nenalezeny

Vyhledávání

Dnešní den v historii

24.července 1744 – Pruský král Fridrich II. a německý císař Karel VII. uzavřeli tzv. frankfurtskou spojeneckou smlouvu. Císař souhlasil s připojením pravého břehu Labe k Prusku za vojenskou pomoc proti Marii Terezii.