Kdo je online

Přihlášení uživatelé 0
Hosté 23

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Dezinfekce dokončena. Letadlová loď se po nákaze chystá znovu do služby: https://www.idnes.cz/zpravy/nato/letadlova-lod-...
Tento týden probíhal tréning spolupráce mezi letouny L-159 ALCA a předsunutými leteckými návodčími při přímé letecké pod...
What the USS Roosevelt Can Teach Scientists About COVID-19 https://www.popularmechanics.com/military/research/a32256110/...
Něco k přečtení: J. Šedivý: Armáda musí přehodnotit své plány, ale její rozpočet se nesmí stát trhacím kalendářem http:/...
Tak ani letadlová loď Charles de Gaulle nebyla ušetřena a musela se kvli koronaviru vrátit do přístavu. Nakažených členů...

ZPRÁVY

Zveřejněno: 12. 6. 2014 12:52 Napsal Tomáš Peszyński
Nadřazená kategorie: ZPRÁVY Kategorie: Úvahy, názory

Západ prožívá svou osudnou hodinu

Putin má chuť k ničení. Polsko kontra Česko ve světle Ukrajinské krize. Bude Druhá studená válka?

Je potřeba včas vyřešit rozpory mezi západními zeměmi, pokud má Západ odolat náporu Ruska. Západ musí vůči Rusku vystupovat jako monolit, protože pokud ne, pokud se mezi západními zeměmi objeví rozpory, spáry a pukliny v monolitu, tak to jsou místa, kam Putin strčí své páčidlo, aby tu puklinu rozšířil a monolit rozdělil a posléze zničil.

 Nejprve je na řadě Ukrajina. Tam se Putin neustálým rozdmýcháváním konfliktu snaží vytvořit zhroucený stát. Je jasné, že mu je jedno jestli jsou teroristé disciplinovaní nebo jestli se mlátí mezi sebou. Jde mu jen o to, aby co nejdéle vydrželi. Jasně se tak dá logicky vysvětlit rozpor mezi nedisciplinovaností a očividným amatérismem teroristů a profesionálním způsobem jakým vedou válku. Ruské speciální jednotky se rychle přeskupují a provádějí rychlé úderné akce proti Ukrajincům a tatíci pak už jen dělají nepořádek a naparují se před kamerami. Je to Putinův kanónenfutr. V případě potřeby je může obětovat. Užiteční a postradatelní idioti. Místní kriminální sebranka. Odpad regionu, který si užije svých 15 minut slávy a zmizí.

Jde o to, aby na Ukrajině vyvolali co největší nepořádek a aby tím byla Ukrajina udržována co nejdál od civilizovaného Západu. To je Putinův cíl. To si myslí i americký politolog Jamie Kirchick, který však varuje ještě před něčím horším. Před tím, jak může Putin snadno zničit NATO. Nepotřebuje na to tanky a ani atomové bomby. Musí si jen nalézt nějakého vhodného člena NATO a rozvrátit ho stejně jako Ukrajinu. Napadnout ho stejně. Samozřejmě, že tím hodně zariskuje, ale udělá to v okamžiku, kdy si bude jistý, že pravděpodobnost, že NATO této napadené zemi na pomoc nepřijde, bude velká. Pokud by mu to vyšlo, byl by to konec NATO. Jasně by se ukázalo, že článek 5 o kolektivní obraně je k ničemu.

Proto je tak nutné a nezbytné, aby bylo NATO soudržné a abychom si všechny možné rozpory vyříkali předem. Proto jsou nezbytně nutné hodnoty, jako je solidarita, spojenectví a držení slova. Něco s čím má naše země problém.

 A může se ještě stát, jak varuje Kirchick, že pokud NATO prokáže svou slabost vůči Putinovi, vrhne se na nás na Západ zbytek světa jako supi na raněnou mršinu.  Islamisti, Číňané, extrémisti…

 Osudná hodina nastala. Soudný den. Pokud to máme přežít, tak musíme začít u sebe.

 Jak už bylo poslední dobou mnohokrát řečeno, zahraniční politika Polska se diametrálně liší od politiky ostatních zemí Visegrádské čtyřky. O Sobotkovi toho už bylo napsáno dost. Výroky Roberta Fica jsou však hodnoceny jako ještě mnohem horší. Mohli bychom přimhouřit oči a vzít do úvahy Zemanův názor, že je Sobotka prostě nešikovný a nezkušený. Ale Fico, ten si prostě servítky nebere. Ten se prostě jako člen NATO necítí a prostě nechápe, jaká je dnešní situace. A Maďarsko se zase tváří, že se ho situace na Ukrajině netýká. Je ale paradoxní, že v případě rozšíření ruského světa nebo Euroasijské unie na tyto dvě země čekala by je velmi nehezká a násilná budoucnost vzájemných vztahů.

Jak píše natoaktual.cz Polsku už dochází s těmito zeměmi trpělivost. Tedy s námi. Poláci se právem ptají, jak mají čelit současné krizi, když země, které jsou jejich nejbližšími přirozenými spojenci, nejsou s nimi ochotné spolupracovat a shodnout se s nimi.

 Sakra, neměli bychom aspoň jako občané dát nějak najevo Polsku, že na rozdíl od naší neschopné vlády jeho politiku podporujeme? Kdybychom to takhle dávali najevo třeba USA? Stěží by to tam někoho zaujalo tím nepoměrem těchto zemí a vzdáleností. Ale tohle jsou naši sousedé, znají nás a vědí co se u nás děje.

 Jak říká natoaktual.cz v době, kdy naše reprezentace bojkotovala oslavy ruského Dne vítězství jsme s Polskem na jedné vlně, ale nyní se ve světle posledních Sobotkových výroků zdá, že opět převládl „český“ přístup. Bohužel se ze sousloví český přístup stává nadávka a se sousloví polský přístup synonym pro rovný postoj.

 Přestaňme být skety, přestaňme se bát. To je totiž to, o co Putinovi jde. Státy, které se před ním třesou strachy, jako Česko jsou voda na jeho mlýn. Vykašleme se na české přátelé Ruska. Spojme se s Poláky.

 Je potřeba, abychom se konečně vzpamatovali. Jak píše Rudolf Mládek je opravdu skutečností, že Francouzi volili fašisty a je třeba pojmenovat věci, tak jak jsou. Je potřeba, abychom v tomto světle nejen my, ale celá Evropa hledali skutečné politiky a ne úplné loutky.

Přidat komentář
  • Žádné komentáře nenalezeny

Vyhledávání

Dnešní den v historii

26.května 1876 – zemřel historik a obrozenec František Palacký

26.května 1893 se narodil československý generál Karel Klapálek.

26.května 1303 – sňatek českého krále Václava II. s polskou princeznou Eliškou Rejčkou

26.května 1650 se narodil britský vojevůdce John Churchill, vévoda z Marlborough.