Kdo je online

Přihlášení uživatelé 1
Hosté 13

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Chtělo by to dát do článku fotky. Obzvláště vzhledem k futuristickému vzhledu stíhače.
Avia B-534 se umístila na 3. pozici v anketě "Nejpopulárnější československé letadlo století" - proběhla v roce 2018 při...
Aviator - Komentář v Suchoj Su-57
Rusové chystají i exportní verzi. https://forum.vojsko.net/viewtopic.php?f=20&p=59993#p59993 Jinak do galerie jsem ...
Poláci letos objednali 25 ks bezpilotních letounů Bayraktar TB2.
U nás jde i koupit, i když znehodnocený. http://www.zelenysport.cz/znehodnocene-zbrane-deko/vz-27-plukovni-kanon

ZPRÁVY

Zveřejněno: 26. 6. 2014 10:35 Napsal Tomáš Peszyński
Nadřazená kategorie: ZPRÁVY Kategorie: Úvahy, názory

Putin a putinismus hrozí dál

Litevská prezidentka má pravdu. A Západ se Putina pořád bojí a stále mu to dává najevo a to je špatně.

Litevská prezidentka má samozřejmě pravdu. Putin je jako Hitler. V mezinárodně politickém měřítku uvažuje stejným stylem. To, že souhlasil s Porošenkovým plánem, a že požádal Dumu o odvolání licence k agresi, jsou jen vratné propagandistické kroky. Hitler šel za svým snem o světovládě přes mrtvoly a choval se při tom hloupě sebevražedně.

Putin taky sní o světovládě, ale chová se inteligentně, jako šachista a rozhodně to není sebevrah. Zkouší, zkouší, kde to jde, a když to nejde, tak jde jinudy. S tupou nacionalistickou agresivitou na Ukrajině narazil na vojenský odpor Ukrajinců, kteří se mu nebáli se postavit a rovněž na tentokrát skutečné a pro Putina nebezpečné odhodlání uvalit na něj účinné sankce. A tak postupuje dál jinými metodami, to ale neznamená, že jeho cíle jsou jiné a že nepředstavuje nebezpečí nejen pro Ukrajinu, ale i pro celou Evropu.

Stále se ho dost západních politiků a zemí bojí a hlavně si stále dost západních politiků a zemí neuvědomuje, že s ním prohrávají, tím, že se svým strachem řídí. A tak se bohužel NATO nemůže shodnout na tom, zda přijmout zemi, která si hodně zaslouží a to Gruzii. Značná část západních politiků to nechce, jen proto, aby jak říkají "zbytečně neprovokovali Rusko". Což je prostě appeasement jak vyšitý. Prostě klasická ukázka.

Přestože se NATO snaží pomalu zmátořit z letargie, jeho stav je i nadále tristní. Polský generál Fajtkovski říká, že může nastat situace, že může dojít k takovému konfliktu, že než se vojensko-politické mašina NATO dá to do pohybu, může už být po něm. Zároveň si stěžuje na to, že země z jižního křídla NATO neberou ukrajinský problém dost vážně. Situace v NATO je dokonce tak tragická, že země nejsou jednotné v tom, jak postupovat vůči Rusku. Generál říká, že jednotně s Polskem stojí jen Rumunsko a Pobaltí. A země, jak říká "na jih od Polska" říkají, že to není její problém.

Já znám jednu zemi, která leží na jih od Polska dost dobře. A všiml jsem si, že pan generál má pravdu. Prostě je to tady. Poláci si všimli našeho chování. Samozřejmě, že nejen našeho, ale to nás nijak neospravedlňuje. Začínám se opravdu stydět.

Polský generál však mluví i tom, že skutečně jižní země v NATO uzavřely neformální koalici, která se snaží v NATO prosadit, že největší ohrožení přichází z Afriky, s čím rozhodně nesouhlasí. Říká, že uprchlíci, organizovaný zločin a pašeráctví jistě je hrozbou, ale ne takovou velkou jako opravdová možnost vojenské agrese z východu.

Generál však naštěstí potvrdil, že NATO částečně přijalo jakási opatření proti této východní agresi. Říká, že to nemůže přesně říct, protože je to tajné, ale nějaká opatření byla přijata. Domnívám se, že když má NATO skutečně nějaký tajný plán proti Rusku, tak je to dobrá zpráva. Tak snad tomu můžeme věřit.

Ale teď to podstatné. Generál říká, že šance na to, aby východní Evropa prosadila své zájmy v NATO, je uzavření neformální koalice, jak to udělaly jižní země. Podle něj je Polsko přirozeným vůdcem této koalice, což je jistě pravda. Polský generál taky chce, aby NATO zrychlilo své procesy, protože pokud se nepřítel bude chovat tak bleskově jako na Krymu, NATO prostě nestihne reagovat Zároveň si myslí, že se Polsko do deseti let stane významnou zemí NATO, což jsou USA, Británie, Francie, Německo a Itálie.

To je taky pravda. Do deseti let zde máme v sousedství další regionální velmoc, s kterou máme více společných zájmů než třeba s Německem. Naše zahraniční politika by se nad tím měla zamyslet.

Prostě tenhle konflikt s Putinem a putinismem rozhodně nekončí. Naopak nabývá dlouhodobých strategických rozměrů. Ani Estonci se nezačali radovat nad uklidněním na Ukrajině. Možno proto, že mají obavu, že by mohli být další na řadě. Asi proto požadují stálou přítomnost NATO na svém území.

A opět někteří členové NATO říkají, že trvalé rozmístění NATO provokuje Rusko. Jako, kdyby na tom záleželo, jestli je Rusko provokováno nebo ne. Stejně si dělá, co chce.

Na závěr bych se chtěl zeptat na jednu věc, lidí, kteří se za každých okolností zastávají Putina, ať udělá cokoliv. Kteří, když se chová agresivně tak ho adorují a adorují ho, i když pak ustoupí. Ta otázka se mi honí v hlavě, jakmile jsem uslyšel ony zprávy o tom, že Putinovi se líbí mírový plán a chce formálně zrušit možnost agrese na Ukrajině.

Jak to, že Putin jedná a ustupuje údajným ukrajinským fašistům a nacistům, kteří v žoldu USA a EU týrají své politické odpůrce, pronásledují Rusy, vykonávají na nich genocidu, vraždí je a údajně provádějí zločiny jako v Oděse? A s těmi lidmi se chce mírotvůrce Putin domluvit? To už mu na zbědovaných Rusech na východní Ukrajině nezáleží? Nechal je na pospas? A to je správné?

Přidat komentář
  • Žádné komentáře nenalezeny

Vyhledávání

Dnešní den v historii

5.srpna 1645 – V Praze byl korunován českým králem Ferdinand IV. Stal se českým místodržícím, ale vlády se nechopil, neboť 9.7.1654 náhle zemřel.

5.srpna 1942 odvolala britská vláda svůj podpis Mnichovské dohody.

Translate