Kdo je online

Přihlášení uživatelé 1
Hosté 40

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Michal Kroužek - Odpověděl na komentář # 4657 v Canon de 75 Modèle 1897
Děkuji za pochvalu. Uvažuji nad rozšířením článku o další využití tohoto kanonu např. v pevnostech apod a jeho další mod...
Bedrník - Komentář v T-54/-55
Tanky této řady používají i separatistické území Abcházie, Podněstří nebo Náhorní Karabach.
Z mého pohledu velice kvalitní článek. Ve filmu Území nikoho pojednávajícím o občanské válce v bývalé Jugoslávii. Je vi...
Kde všude musíte mít roušku? Podívejte se na přehled všech aktuálně platných opatření https://radiozurnal.rozhlas.cz/kde...
Filipínci by si chtěli pořídit pět nových C-130J. https://newsinfo.inquirer.net/1332802/ph-air-force-seeks-funding-for-5...

ZPRÁVY

Zveřejněno: 1. 7. 2014 12:35 Napsal Tomáš Peszyński
Nadřazená kategorie: ZPRÁVY Kategorie: Úvahy, názory

Ukrajina, Pacifik a Irák

Zmatený Putin jako kůl v plotě. Co dělají Norové na Havaji? Islamisti už zase vyhlásili chalífát. Další kritika Obamy.

Pánové v Kremlu se nám do toho začínají nějak zamotávat. Přední Putinův poradce nazval ukrajinského prezidenta nacistou. Je zajímavé sledovat, jak navzdory tomu, Putin s nacistou vyjednává. Tak buď Porošenko není nacista nebo je Putin schopný vyjednávat i s nacisty a zase takový bojovník proti údajnému ukrajinském fašismu, jak ho někteří označovali, to není.

Zdá se, že Ruská expanze, že budování Eurasijského svazu a "Ruského světa" nepokračuje, tak jak si Putin představoval a Západ už ví, jak na něj. Putinův chabý pokus  o potrestání Kyjeva za přidružení k EU ztroskotal hned na samotném začátku, protože Bělorusko a Kazachstán jsou proti tomu. Dobře si uvědomují, že to je nevýhodné.

Bez Ukrajiny je Euroasijský svaz k ničemu. Něco jako Svaz nezávislých republik nebo jak se ten trapný pokus o pokračování SSSR jmenoval. Prostě je jasné, že Putin na to nemá. Může si ukazovat svoje letadla, lodě a rakety. Může se chlubit svými tanky a speciálními jednotkami, ale jakmile se začne jednat o hospodářství, je Rusko ten poražený. Vojensky možná velmoc. Ekonomicky trpaslík. Malý, zlý vzteklý a směšný trpaslík.

Zatímco my se dohadujeme, jestli chceme, aby nám USA více pomáhaly proti Rusku nebo ne, představte si, že existují i země, které chtějí podpořit americké zájmy na druhé straně planety. Zatímco my tady lkáme nad tím, že USA přenášejí svou pozornost z Evropy do Pacifiku, Norská ministryně obrany si myslí, že by v tom  Pacifiku mělo NATO Americe pomoct. Podle ní je angažovanost v Pacifiku klíčová pro globální stabilitu a situace tam může ovlivnit i Norsko. „Naše účast je jasnou zprávou: Norsku záleží na amerických bezpečnostních zájmech, i když jsou na druhé straně polokoule,“řekla ministryně a poslala norskou válečnou loď na cvičení na Havaj.

Tady v Česku to musí znít jako čisté sci-fi.

Tak nám islamisté v Iráku a v Sýrii vyhlásili islámský chalífát. Už zase. Oni ti islamisté ty chalífáty vyhlašují vůbec strašně rádi. Jeden vyhlásil už v roce 1999 Tálibán. Další vyhlásil Usáma. Další vyhlásila Al Kajda v Iráku v roce 2006. Ale asi nebyl dost islámský, protože nyní ho ISIL vyhlásil znova. Prostě vyhlašování islámských chalífátů je taková oblíbená zábava islamistických teroristů. Slovy filmu Team America dělají to stejně rádi, jako když "sesílají džihád." S toho tedy vyplývá, že s realitou to nemá nic společného. Je to prostě jen taková propaganda. O tom jestli je v Iráku chalífát nebo ne rozhodují zbraně, ne nějaká prohlášení.

Závěrem si dovolím citovat další kritický názor na blízkovýchodní politiku prezidenta Obamy, protože se domnívám, že jsem v Česku pomalu jediný zdroj, kde se to dá česky dočíst. A taky aby jste věděli, že některá média tím na západě opravdu žijí a že to nejsou jen bezvýznamné články nějkých extrémistů.

The Daily Beast jednoznačně konstatují, že Irák je kalamita pro administrativu, která je posedlá omezováním americké role ve světě. Konstatují však, že je stále čas na změnu kurzu.

Konstatují rovněž, že současná administrativa má tendenci současné problémy házet na předchozí, protože Bush zahájil válku v Iráku, i když zapomíná, že pro válku tehdy hlasovala většina Kongresu, včetně demokratů. Rovněž má tendenci házet odpovědnost na Irák, který odmítl v roce 2011 podepsat dohodu o statusu amerických vojáků v zemi, což vedlo k jejich stažení. Připomínají rovněž, že je ale faktem, že Bushův Příval v roce 2007 Irák stabilizoval a že osobně Obama a opět většina demokratů byli proti, ale díky tomu dostal Obama v roce 2009 stabilizovaný Irák.

Navzdory tomu Obama stáhl vojáky z Iráku, ačkoliv v takovém Německu, Japonsku nebo Koreji zůstávají vojáci dodnes, i když to jsou stabilní demokracie.

To už ale víme. Co však ještě dosud nezaznělo, je to, že Málikí byl v roce 2011 ochoten podepsat dohodu o „dočasném pobytu amerických vojsk“ v Iráku, ale Obama si začal klást nepřijatelné požadavky. Například ten, aby s ní souhlasily všechny frakce iráckého parlamentu, což je v Iráku čisté sci-fi. Navíc tento týden USA a Irák podobnou dohodu podepsali a souhlas parlamentu k tomu nebyl potřeba.

Obamovi poradci tlačili na Obamu, aby nechal v Iráku co nejméně vojáků až to dotlačili do stavu 3500 mužů, což byl tehdy tak zanedbatelný počet, že kvůli němu odmítl Málikí riskovat svou kariéru.

Poté, co Obama „ukončil válku v Iráku“ zahájil systematické stahování USA ve světě a jejich postupné stahování a současnou „výstavbu národa“ doma. Jak Daily Beast říkají, bylo by to v pohodě, až na to, že by to chtělo, aby ten svět s kterého se USA stahují, byly v pořádku. Ale on není.

Důsledkem Obamovy politiky jsou jasné. ISIL před branami Bagdádu, statisíce mrtvých v Sýrii, Rusové na Krymu a čínské vojenské provokace v Jihočínském moři.

Přidat komentář
  • Žádné komentáře nenalezeny

Vyhledávání

Dnešní den v historii

20.září 1187 zahájil Saladin obléhání Jeruzaléma

20.září 1410 – Zikmund Lucemburský byl zvolen některými kurfiřty římským králem. Zbytek kurfiřtů (včetně českého krále Václav IV.) však zvolili 1.10.1410 králem moravského markraběte Jošta, Zikmundova bratrance.