Kdo je online

Přihlášení uživatelé 0
Hosté 22

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Docela zajímavý článek, sic řeší dlouho zmiňovaná úskalí F-35 The US Air Force Quietly Admits the F-35 Is a Failure The...
Článek jsem upravil.
Ganelon - Komentář v Centauro II
Otázka je, co na na to řekne pár tisíc ruských tanků na východní frontě.
Chtělo by to článek doplnit fotkami a rozdělit na více odstavců, aby byl lepší a atraktivnější ke čtení.
Wildblood - Komentář v MI-24 HIND
Czech Air Force Mil Mi-24E Hind @ Sanicole Airshow

ZPRÁVY

Zveřejněno: 17. 6. 2013 18:47 Napsal Lubomír Stejskal
Nadřazená kategorie: ZPRÁVY Kategorie: Úvahy, názory

Sarah Palinová k Sýrii: Má co říci

Občas podlehneme. Dojmu, že opozice bujující proti autoritářskému režimu přinese zemi demokracii. Nebo alespoň lepší politické poměry. Neplatí to, žel, vždy a všude. Rozhodně na to nemůžeme sázet v muslimských zemích.

Jak se bude vyvíjet politická situace v Sýrii v případě, že Asad padne? Že nová Sýrie bude vzorovou arabskou demokracií, tomu nevěří snad nikdo. Právem – a v tom je ta potíž.

Před několika dny Spojené státy oznámily, že protiasadovské opozici poskytnou zbraně. Podle serveru iDNES se představitelé Syrské osvobozenecké armády obrátili nejen na Američany, ale také na Francouze a Brity. Tedy na klíčové země Západu, svobodného světa.

Vnucují se pochybnosti. Ví Obama, koho podporuje? Může garantovat, že vzbouřenci nebudou horší než Asad? Tím tohoto autokrata nehájím, jen se ptám. Nemám totiž jistotu, zda se nynější kroky Západu ve prospěch syrské opozice neobrátí proti němu jako kdysi jistě nutná a pochopitelná americká podpora Talibanu ve válce s prosovětským loutkovým režimem v Afghánistánu.

Vždyť součástí nesourodé syrské opozice jsou i džihádisté z Fronty an-Nusrá. Tedy teroristé napojení na al-Kajdu.

Je to prekérní situace. Mám ze syrského bojiště schizofrenní pocit. Na jednu stranu mě těší neúspěchy vládních sil, na druhou stranu mě děsí úspěchy opozice. Co s tím? Nevzpomínám si, kdy jsem takové dilema řešil naposledy.

V těchto dnech mi hodně pomohla Sarah Palinová. Mnohými Čechy (a o to víc Američany) vnímaná jako hloupá husa z aljašského Zapadákova. O víkendu promluvila na konferenci konzervativní organizace Faith and Freedom Coalition (FFC). Když z jejího vyjádření o situaci v Sýrii vypreparujeme (a necháme těm, komy byly určeny) americké vnitropolitické prvky, zůstane  základní myšlenka. Interpretuji volně: nebylo by lepší v zemi, kde se obě strany navzájem zabíjejí a ani jedna není zárukou dodržování základních lidských práv, a za situace, kdy obě shodně provolávají Allahu Akbar, abychom nechali na Alláhovi, ať to tam vyřeší? „I say let Allah sort it out.“

Jinými slovy, Palinová vybízí k neutralitě v tomto konfliktu. Za sebe dodávám: myšlenka, která je pro mé dilema východiskem. Thank you so much, Mrs Palin. Vždycky jste měla co říct.

Převzato se svolením autora z jeho blogu lubomirstejskal.blog.iDNES.cz

Přidat komentář
  • Žádné komentáře nenalezeny

Vyhledávání

Dnešní den v historii

8.března 1731 zemřel F. M. Brokof, představitel českého barokního sochařství

Translate