Kdo je online

Přihlášení uživatelé 0
Hosté 10

Spřátelené weby

Poslední komentáře

U nás jde i koupit, i když znehodnocený. http://www.zelenysport.cz/znehodnocene-zbrane-deko/vz-27-plukovni-kanon
Ne že by Sovětský svaz na následném drancování východní a střední Evropy zchudnul. Pak si tam ještě udělal loutkové stát...
Samozřejmě, Sovětský svaz toho dostal jen část zdarma, větší část musel zaplatit! Šlo hlavně o platbu surovinami, které ...

ZPRÁVY

Zveřejněno: 17. 6. 2013 18:47 Napsal Lubomír Stejskal
Nadřazená kategorie: ZPRÁVY Kategorie: Úvahy, názory

Sarah Palinová k Sýrii: Má co říci

Občas podlehneme. Dojmu, že opozice bujující proti autoritářskému režimu přinese zemi demokracii. Nebo alespoň lepší politické poměry. Neplatí to, žel, vždy a všude. Rozhodně na to nemůžeme sázet v muslimských zemích.

Jak se bude vyvíjet politická situace v Sýrii v případě, že Asad padne? Že nová Sýrie bude vzorovou arabskou demokracií, tomu nevěří snad nikdo. Právem – a v tom je ta potíž.

Před několika dny Spojené státy oznámily, že protiasadovské opozici poskytnou zbraně. Podle serveru iDNES se představitelé Syrské osvobozenecké armády obrátili nejen na Američany, ale také na Francouze a Brity. Tedy na klíčové země Západu, svobodného světa.

Vnucují se pochybnosti. Ví Obama, koho podporuje? Může garantovat, že vzbouřenci nebudou horší než Asad? Tím tohoto autokrata nehájím, jen se ptám. Nemám totiž jistotu, zda se nynější kroky Západu ve prospěch syrské opozice neobrátí proti němu jako kdysi jistě nutná a pochopitelná americká podpora Talibanu ve válce s prosovětským loutkovým režimem v Afghánistánu.

Vždyť součástí nesourodé syrské opozice jsou i džihádisté z Fronty an-Nusrá. Tedy teroristé napojení na al-Kajdu.

Je to prekérní situace. Mám ze syrského bojiště schizofrenní pocit. Na jednu stranu mě těší neúspěchy vládních sil, na druhou stranu mě děsí úspěchy opozice. Co s tím? Nevzpomínám si, kdy jsem takové dilema řešil naposledy.

V těchto dnech mi hodně pomohla Sarah Palinová. Mnohými Čechy (a o to víc Američany) vnímaná jako hloupá husa z aljašského Zapadákova. O víkendu promluvila na konferenci konzervativní organizace Faith and Freedom Coalition (FFC). Když z jejího vyjádření o situaci v Sýrii vypreparujeme (a necháme těm, komy byly určeny) americké vnitropolitické prvky, zůstane  základní myšlenka. Interpretuji volně: nebylo by lepší v zemi, kde se obě strany navzájem zabíjejí a ani jedna není zárukou dodržování základních lidských práv, a za situace, kdy obě shodně provolávají Allahu Akbar, abychom nechali na Alláhovi, ať to tam vyřeší? „I say let Allah sort it out.“

Jinými slovy, Palinová vybízí k neutralitě v tomto konfliktu. Za sebe dodávám: myšlenka, která je pro mé dilema východiskem. Thank you so much, Mrs Palin. Vždycky jste měla co říct.

Převzato se svolením autora z jeho blogu lubomirstejskal.blog.iDNES.cz

Přidat komentář
  • Žádné komentáře nenalezeny

Vyhledávání

Dnešní den v historii

23.června 1405 – Poprava Zikmunda Hulera, královského podkomořího českého krále Václava IV. Popraven byl v důsledku jak intrik Panské jednoty, tak svých vlastních.

23.června 1894 se v Richmondu narodil Eduard VIII., britský král v období od 20.ledna 1936 do 11. prosince 1936, kdy byl nucen abdikovat.

Translate