Kdo je online

Přihlášení uživatelé 0
Hosté 23

Spřátelené weby

Poslední komentáře

28. prosince 2020 oslaví L-159 20 let služby ve Vzdušných silách AČR.
Bedrník - Komentář v Renault FT
Na internetu jsem narazil na fotku, kde je George S.Patton, Jr s tankem Renault FT a informací, že se stal prvním americ...
To potopení monitoru je pěkný úlovek. By mě zajímalo kolik lodí zhruba škodovácká děla potopila.Přecejen jich řada dříve...
Tak boj v Náhorním Karabachu skončil, ale obávám se, že to je jen čekání na konečnou popravu Arménie. I přes vyslání rus...
Michal Kroužek - Odpověděl na komentář # 4678 v Letov Š-50
Děkuji za upozornění. Snažím se zveřejňovat články až po jazykové korektuře. Člověk po sobě překlepy apod přehlédne. Ale...

ZPRÁVY

Zveřejněno: 8. 7. 2014 20:44 Napsal Tomáš Peszyński
Nadřazená kategorie: ZPRÁVY Kategorie: Úvahy, názory

Stropnický, Babiš a Slonková

Ministr Stropnický chce vojenskou zavést vojenskou službu? V čem je třeba podporovat Babiše a co by nás mělo na Babišovi děsit.

Vypadá to, že naše armáda a ministr obrany chtějí znova zavést vojenskou službu. No, samozřejmě to tak není. Je to nesmysl a všechny články a komentáře, které se nad tím vzrušují, mě přijdou velice směšné. Všiml si někdo, o čem to je doopravdy?

Vojenská služba je totiž povinná pro všechny. Dokonce i pro ženy. Jako v Izraeli. Ale samozřejmě jen pro případ války. Mám na mysli velkou válku, kdyby byla naše země přímo napadena nebo ohrožena. Takovou válku, jejíž pravděpodobnost je přesto všechno, co se děje za našimi hranicemi, stále minimální.

Jenže abyste mohli někoho povolat do armády, musíte jej nejdříve odvést. Čili zjistit, zda je dotyčný schopný služby. Pamatujete, ne? Nejdřív jste šli na odvod. Pak jste šli domů. A pak teprve přišel povolávací rozkaz. To platí pořád. Akorát, že se neodvádí. A zákony říkají, že odvádět se může teprve, až náš parlament schválí, že je země v ohrožení. Pak se teprve může začít s odvody. A po nich s povoláváním. Jak, ale víme z Krymu, situace ve světě se může změnit doslova během pár dnů. Proto vojáci chtějí, aby mohly být odvody vyhlášeny ještě dříve než se poslanci shodnou na tom, že je země ohrožena.

V žádném případě se nejedná o obnovení povinné vojenské služby! Ani vzdáleně. Jde o to, aby mohla armáda v případě zhoršené mezinárodní situace provést odvody. Tedy zjistit, kdo je způsobilý vojenské služby a kdo ne. Protože nyní to armáda neví. Aby, když pak dojde ke skutečnému ohrožení státu, mohla začít armáda rychle povolávat.

To je celá věda. Debaty o tom, jestli chceme chodit nebo nechceme chodit na vojnu, jsou legrační.

I když nejsem podporovatelem strany ANO , tak takový návrh jejího ministra obrany mě přijde rozumný. Stejně tak, jako to, že Babiš prosazuje většinový volební systém. Jak říká Petr Žantovský, odmítnout debatu o většinovém systému jen proto, že ji začal Babiš, je chyba. A to i přesto, že jeho straně by tento systém momentálně dopomohl k ještě větší moci.

Jak říká Žantovský, kdo má pochybnosti o většinovém systému, ať se podívá na senát, který je podle tohoto systému volen. Funguje to. Ale sněmovna je volena poměrným systémem. To poměrný systém je zdrojem nestabilních koaličních vlád. Každá strana koalice se vždy vymlouvá na tu druhou. Většinový systém by umožnil, aby vznikla jednobarevná vláda, která by se na nikoho nemohla vymlouvat.

Navíc ve většinovém systému je dobré i to, že poslanci jsou adresně zodpovědní přímo a méně jsou závislí na stranických aparátech a ekonomických oligarchiích. Proto je potřeba podpořit jakékoliv snahy o většinový systém, i kdyby byly od Babiše.

Doufám, že tento článek nebude chápán jako reklama na ANO. To v žádném případě. Mě například fascinuje, že se víc nepíše o odchodu Sabiny Slonkové z Babišovy MF Dnes. Pamatuji si, jak byla kdysi v talkshow Jana Krause a trvala na tom, že Babiš obsah MF Dnes neovlivňuje a že zárukou toho je ona. Kraus tehdy řekl něco ve smyslu: "Takže dokud jste v MF Dnes, můžeme se spoléhat, že je nezávislá, ale pokud s ní odejdete, tak ne."

No a teď Slonková odešla.

Já si dobře pamatuju, co tehdy Kraus říkal a myslím, že měl pravdu.

Přidat komentář
  • Žádné komentáře nenalezeny

Vyhledávání

Dnešní den v historii

1.prosince 1898 zemřel český malíř a grafik Luděk Marold, autor obrazu bitva u Lipan

Translate