Kdo je online

Přihlášení uživatelé 0
Hosté 10

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Troubridge - Komentář v Bahna 2021
Snad nás tam příští rok už pustí.
Chtělo by to dát do článku fotky. Obzvláště vzhledem k futuristickému vzhledu stíhače.
Avia B-534 se umístila na 3. pozici v anketě "Nejpopulárnější československé letadlo století" - proběhla v roce 2018 při...
Aviator - Komentář v Suchoj Su-57
Rusové chystají i exportní verzi. https://forum.vojsko.net/viewtopic.php?f=20&p=59993#p59993 Jinak do galerie jsem ...
Poláci letos objednali 25 ks bezpilotních letounů Bayraktar TB2.

ZPRÁVY

Zveřejněno: 12. 7. 2014 20:59 Napsal Tomáš Peszyński
Nadřazená kategorie: ZPRÁVY Kategorie: Úvahy, názory

Třetí válka v Iráku

Necháme irácké islamisty být nebo s nimi povedeme další nákladnou nekonečnou válku?

K napsání následujících řádků mě inspiroval kolega bloger Vladimír Kroupa. Aby bylo jasno, nehodlám s ním polemizovat, tento článek není polemika. Spíš jsem byl opravdu inspirován k následujícím úvahám.

Pan Kroupa na rozdíl ode mne, většinou vojenské intervence Západu kritizuje. Přesto je přesvědčen, že situace v Iráku k takové intervenci opravňuje. Naprosto tomu rozumím. Když slyším zprávy o řádění islamistů v Mosulu a okolí, o vyvražďování lidí, kteří s nimi nesouhlasí, o ničení kulturních památek a zavádění zákonů šáríjá, naprosto to chápu. To je prostě jako v Afghánistánu před rokem 2001. Když sem viděl toho černě oděného šéfa teroristů, jak vystupuje do kazatelny Mosulské mešity, skutečně vypadal jako král islámského chalífátu a běhal mi mráz po zádech. A to nejsem muslim. Na ty to musí působit ještě silněji.

A oni už neříkají, že chtějí světovládu, to je vždy takové směšné. Oni chtějí Španělsko a Vídeň. A s toho mrazí. Jsou opravdu nebezpeční.

Říkal jsem si, že by nebylo od věci, aby jejich vůdce Bagdádí skončil jako jiná podobná silná postava, arcilotr Usáma bin Ládin. Řeknu vám, že jsem naprosto přesvědčen, že ten člověk podobným způsobem jednou skončí, že nezemře stářím v posteli a že na kulce nebo bombě, která jej zasáhne, bude s největší pravděpodobnosti napsáno MADE IN USA. Je to dáno téměř statisticky. Ale zatím to tak nevypadá. Ani náhodou.

Když mluvil Usáma, tak ty videa natáčel skrytý někde v jeskyni, případně v tom svém domě v Pákistánu, který se bál opustit po dobu několika let. A tenhle ten jeho následovník Bagdádí si vystupuje do kazatelny mešity milionového města, jako nějaký Saladin. Řek bych, že jsme na tom tedy hůř.

Nebudu teď rozebírat, proč. Kdo čte mé články, tak je mu můj názor jasný, ale momentálně toto není téma článku tohoto.

Chtěl bych se zmínit o jiných okolnostech. Myslím, že kolega Kroupa není jediný člověk, který nemá rád válčení, ale přesto vidí jasný důvod pro intervenci v Iráku. Souhlasím. A dle jednoduché logiky, která říká, že islámský chalífát v Iráku ohrožuje celý svět, tak by bylo správné, aby intervenci do Iráku podnikly mezinárodní síly pod hlavičkou OSN.

Mimochodem správné by s těchto sil bylo vyloučit Írán, protože bývá dobrým zvykem, že z mezinárodních intervencí jsou vyloučeny sousední země.

Jenže je samozřejmě jasné, že žádná mezinárodní intervence do Iráku nebude. Protože bohužel intervence nevznikají podle nebezpečí, kterému by měly zabránit, ale jen a pouze podle ochoty interventů.

A přestože jsem na tom nyní možná hůře než v roce 2001, ochotný k tomu s tím něco dělat není téměř nikdo. Co téměř, úplně nikdo.

A hodnocení intervencí podléhá podobným zákonům. Situace v Afghánistánu byla v roce 2001 horší než je dnes v Iráku, ale na to už jsme zapomněli a válka v Afghánistánu je pod palbou ostré kritiky. Pokud si chcete vzpomenout na začátek války v Afghánistánu a důvody proč tam jsme, podívejte se na Irák.

Bagdádí neútočí na jiné země a nic nám neudělal. Přesto člověk, který má pud sebezáchovy cítí z Bagdádího nebezpečí a pokud by bylo po něm, tak by si oddechl. Tak to bylo v roce 2003 Saddámem. Akorát, že Saddám nebyl islamista. Ale záleží na tom? To, co se teď děje v Mosulu, je stejné jako se dělo za Saddáma.

Prostě záleží na vůli a ne na nebezpečí.

Další problém je nezodpovědnost iráckých politiků. Hádají se o pozice, o ropu, o koalice v parlamentu jako u nás (teda až na tu ropu) a přitom mají za humny vojska islamistů. To je totální nepochopitelné šílenství.

A za tyhle lidi mají umírat naši vojáci? Jenom proto, že žijí v zemi, kde je nebezpečí pro celý svět, tak se o tom musíme rozhodovat. Jinak by si naši pozornost ani nezasloužili. Když je naše vojska zase zachrání, proč by měli potřebu se starat o svou zem?

V roce 2001 spousty lidí, kteří nenávidí vojenské intervence, mělo pocit, že v Afghánistánu číhá nebezpečí pro svět, které je třeba zničit. Tehdy tam byla podniknuta mezinárodní intervence, kterou schválilo OSN.

A po třinácti letech se říká, Američané zaútočili na Afghánistán a Američané tam prohráli a my jim v tom pomáháme. V nesmyslné válce, která k ničemu nevede.

To, si budeme muset rozmyslet, jestli dáme islamistům Vídeň nebo povedeme drahou a nekonečnou válku.

Přidat komentář
  • Žádné komentáře nenalezeny

Vyhledávání

Dnešní den v historii

19.září 1741 – Ve Frankfurtu nad Mohanem byla uzavřena smlouva mezi Bavorskem a Saskem o dělení Rakouského dědictví. Bavorsku měly připadnout Čechy a západní část alpských zemí, Sasku Morava a Horní Slezsko.

19.září 1941 obsadili německé jednotky Kyjev

Translate