Kdo je online

Přihlášení uživatelé 0
Hosté 9

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Bombardéry B-52 dostanou nové motory: Rolls Royce Will Provide Long-Awaited New Jet Engines For The B-52 Bomber Fleet T...
Stojí za přečtení: Jan Urban: Jak vyštvat ze země politické konkurenty. Edvard Beneš se mstil na příbuzných Neodděliteln...
Troubridge - Komentář v Bahna 2021
Snad nás tam příští rok už pustí.
Chtělo by to dát do článku fotky. Obzvláště vzhledem k futuristickému vzhledu stíhače.
Avia B-534 se umístila na 3. pozici v anketě "Nejpopulárnější československé letadlo století" - proběhla v roce 2018 při...

ZPRÁVY

Zveřejněno: 15. 7. 2014 18:17 Napsal Tomáš Peszyński
Nadřazená kategorie: ZPRÁVY Kategorie: Úvahy, názory

Češi a Afghánistán: Svoboda není zadarmo

Další ztráty mezi českými vojáky v boji proti islamistům. Mají jejich oběti, když už se staly, nějaký smysl?

Bohužel jsme byli zasaženi další ztrátou z řad naší armády. Poslední raněný z minulého týdne nečekaně zemřel a v přestřelce byl raněn další český voják.

Sluší se vyjádřit soustrast pozůstalým a podporu vojákům a tak tak činím. Sluší se poděkovat vojákům, za to co, dělají a tak tak činím. Sluší se vyjádřit hrdost na ně a tak tak činím.

Všechno zlé je k něčemu dobré, jak se říká. Bylo by jistě lepší,  abychom toho byli ušetřeni, ale myslím, že smutná událost v Afghánistánu hodně posunula naší společnost. Lidé, kteří naše vojáky urážejí se octili pod palbou všeobecné kritiky. O ně tady nejde. Ale jde o to, že ten smutek, který jsme pocítili, tu hrdost, kterou jsme pocítili a zastání našich vojáků, které spousty z nás veřejné provedlo, jsou součásti procesu, kterým zraje naše země. Morální devastace v minulých dekádách nás nechala zapomenout na lidi, kteří ještě předtím obětovali život pro naši zem a naši svobodu a jen horko těžko si je nyní připomínáme.

Ale nyní máme smutně potvrzeno, že řeči o tom, že naši vojáci jsou stejně stateční jako vojáci američtí nebo izraelští nebo třeba britští…, že to nejsou řeči, ale je to pravda, protože naši vojáci riskují stejně jako oni a nasazují a ztrácejí své životy. Když se podíváme na naši vlajku, tak víme, že za její barvy umřeli nějací lidé, kteří nejsou jen vzdálenou historií, ale naši současností. Že to nebyli pánové z černobílých filmů a učebnic dějepisu, ale lidé jako my. A už víme, že naše země platí za svobodu stejně, jako ty ostatní.

Myslím, že by to měli uvítat i lidé, kteří tak plamenně brání naši nezávislost vůči našim spojencům, protože jim dlužíme stále méně. Právě díky těmto obětem.

Tisíckrát by bylo lepší, kdyby ta příležitost nenastala, ale když už se to stalo, je třeba si uvědomit, že se může vedle našich spojenců stavět stále hrději, rovnější a koukat jim zpříma do očí. Že nemusíme žebrat, ale můžeme se s nimi bavit jako rovný s rovným. Máme na to stále větší právo.

Musím uznat, že mnou pohrdaná vláda a kritizovaná společnost se značně vytáhly. Politici trvají na misi, což je správné a společnost  taky. Ano i společnost, navzdory kritikům, trollům a diskutujícím. Oni využívají svobodu, na kterou mají právo a kterou chrání za cenu života ti, které tak kritizují. Na nich nezáleží. Já vidím konečně duši země a ta je zdravá.

Myslím, že už více chápeme to, co se nám jen mohlo zdát směšné. To, jak a proč si v USA a jiných zemích váží svých vojáků a proč jim prokazují úctu. Stále více chápeme slova, jako, že "svoboda není zadarmo - freedom is not free".

Bohužel boj za svobodu není jasná, přímočará a jednoduchá záležitost. Je to komplikované, jako život sám. To, co se stalo v Afghánistánu tak upoutalo pozornost naši společnosti na tuto zem a na již polozapomenutou válku v této zemi. Zdá se, že se díky tomu vynořilo spoustu odborníků na Afghánistán, kteří hned vědí, jak tam naši vojáci umírají zbytečně. Například proto, že se tam falšují volby.

Ano, falšují se tam volby. Ale než přišli vojáci NATO, včetně těch našich, tak tam žádné volby neměli a vládli tam vousatí Talibánci. Nyní volby mají a falšují je, protože ještě nepochopili, že to nikam nevede. To je nenaučíme "bodáky". Ale bodáky získáme čas k tomu, aby se to naučili sami. Mezinárodní pozorovatelé falšování voleb rovněž potvrdili, ale konstatovali, že na tamní poměry to bylo ještě v normě.

Jenže přišlo to, co je pro demokracii typické. Poražení se ozvali a slova "na místní poměry v normě" jim nestačí. To je pozitivní. To negativní bylo to, že celou situaci nebyli schopni mírně vyřešit. A stejně jako jim pomáháme s nepřítelem vojensky, pomohli jsme jim i celou věc vyřešit i politicky.

Kritizovaný ministr Kerry se tentokrát opravdu vytáhl a s oběma stranami domluvil přepočítání hlasů a hlavně to, že to přepočítání bude respektováno. A bude vytvořena vláda národní jednoty.

Je velká šance, že tohle povolební drama dopadne dobře a oběti v Afghánistánu nebudou marné.

Přidat komentář
  • Žádné komentáře nenalezeny

Vyhledávání

Dnešní den v historii

30.listopadu 1944 byla spuštěna na vodu britská bitevní loď HMS Vanguard.

30.listopadu 1939 začala Zimní válka - Napadení Finska Sovětským svazem.

30.listopadu 1266 – Na sněmu v Praze byly vyhlášeny některé vnitrostátní reformy: pokus o sjednocení měr a vah, trestnost padělání mince a zákaz plenění země vlastním vojskem.

Translate