Kdo je online

Přihlášení uživatelé 2
Hosté 23

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Duke - Odpověděl na komentář # 4622 v Z.b.V. - Zur besonderen Verwendung
Opraveno.
Info z iRozhlas.cz: VZÁCNÝ OBRAZ. Slavné amsterodamské Rijksmuseum (Říšské muzeum) díky pandemii získalo vytoužený vzácn...
Dezinfekce dokončena. Letadlová loď se po nákaze chystá znovu do služby: https://www.idnes.cz/zpravy/nato/letadlova-lod-...
Tento týden probíhal tréning spolupráce mezi letouny L-159 ALCA a předsunutými leteckými návodčími při přímé letecké pod...
What the USS Roosevelt Can Teach Scientists About COVID-19 https://www.popularmechanics.com/military/research/a32256110/...

ZPRÁVY

Zveřejněno: 22. 7. 2014 18:33 Napsal Tomáš Peszyński
Nadřazená kategorie: ZPRÁVY Kategorie: Úvahy, názory

Klaďasové a zaporáci v Izraeli a Sýrii

S hodnocením stran současného konfliktu mezi Izraelem a Palestinci si vystačíte se zdravým selským rozumem. Další americká podpora sekulárním povstalcům.

Nepotřebujete hluboké znalosti izraelsko-palestinského konfliktu, politologické vzdělání, ani mít nastudováno desítky knih o regionu, abyste mohli ohodnotit bojující strany.

Palestinci střílejí rakety plošně na celý Izrael. Střílejí je na města a vesnice a to zcela úmyslně. To, že se jim podařilo zabít jen jednoho člověka, protože Izrael disponuje sofistikovanou obranou, na tom nic nemění. Izraelci bombardují i obytné budovy, ve kterých ukrývají teroristé své zbraně. Mezinárodní právo jasně říká, že pokud nepřítel ukryje v civilních budovách zbraně nebo je využívá ve válce, stávají se ony legitimním vojenským cílem. Ale Izraelci přesto tamním obyvatelům nejprve telefonují. Pak vystřelí varovnou raketu a pak teprve cíl zničí. Tak, kdo je hroší? O čem chcete diskutovat?

Egypt navrhl příměří. Izrael na něj přistoupil, Palestinci vypálili další desítky raket. Tak, kdo je horší? O čem chcete diskutovat? Jak říkám, úplně si vystačíte se zdravým rozumem.

Jak je známo Palestinci vystřelují na Izrael také syrské rakety. A tu a tam vypálí na Izrael i libanonský Hizbaláh, který je těsně spjat s Asadovým režimem. A to tak silně, že Hizbaláh bojuje v Sýrii za Asada. Opět se potvrzuje, že Asad není pro Izrael žádná výhra a že vymlouvat se na to, že Asad je pro Izrael nejlepší volba v Sýrii, je nesmysl.

Proto je správné, že USA podporují syrskou sekulární opozici, která je proti Asadovi i proti islamistům jako jsou Al Kajda a ISIL.  Podle zpráv od syrské opozice USA už vyzbrojují 14 prozápadních skupin na severu země a 2 skupiny na jihu. Syrská opozice však pomoc stále kritizuje jako nedostatečnou.

Syrská opozice americké vládě vzkazuje, že i pro ní je ISIL horší než Asadův režim, protože obsazují území, které prozápadní povstalci dobyli na Asadovi. Slibují USA, že jsou schopni vytlačit ISIL z pohraničních regionů  mezi Sýrii a Irákem. Po USA chtějí zbraně, peníze, protiletadlové rakety a bezletovou zónu. Pokud to dostanou, slibují, že vytlačí islamisty z Aleppa za 20 dní.

Velitelé prozápadních povstalců říkají, že mají ve zbrani 50 000 mužů a že jsou schopni do pole postavit dalších 50 000, pokud je Američané vybaví. Povstalci uvádějí, že mají nyní asi 60 hlavních bojových jednotek, z nichž je asi polovina vedena bývalými důstojníky Asadovy armády, kteří sou sekulární a jejich asi 3000.

Rebelové tvrdí, že se pokoušejí z revoluční armády vytvořit organizovanou armádu. Povstalcům však vadí, že Američané podporují přímo ty jednotky a ne Syrskou svobodnou armádu jako celek. Povstalcům rovněž vadí nezavedení bezletových zón a nedodání protiletadlových raket.

Já opravdu nevím, jestli to můžeme všechno povstalcům věřit, ale působí to na mě dojmem, že Obamou nabídnutá pomoc motivuje povstalce k integraci, sekularizaci a profesionalizaci. A rovněž k tomu, aby zaměřili svůj boj proti islamistům.

A to je přece pozitivní, ne? Dokonce si myslím, že poté, co se v regionu zhroutila irácká armáda, která stále více spolupracuje s Íránem a náboženskými šíitskými milicemi, mohla by se ze sekulárních syrských povstalců stát regionální antiislamistická síla, s kterou lze spolupracovat. Něco jako Kurdové, ale ti jsou zaměřeni úzce na obranu svého regionu.

Dějiny jsou jako houpačka a klidně se může stát, že syrského srdce temnoty vzejde nová naděje.

Přidat komentář
  • Žádné komentáře nenalezeny

Vyhledávání

Dnešní den v historii

4.června 1920 byla podepsána Trianonská mírová smlouva.

4.června 1909 se narodil finský stíhací pilot Eino Antero Luukkanen, který sestřelil 60 letadel.

4.června 1561 – V Praze byl po více jak stoleté přestávce znovu uveden do úřadu arcibiskup. Stal se jím Antonín Brus z Mohelnice.

4.června 1942 zemřel Reinhard Heydrich na následky zranění z 27. května 1942, kdy na něj byl spáchán atentát.