Kdo je online

Přihlášení uživatelé 0
Hosté 14

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Bombardéry B-52 dostanou nové motory: Rolls Royce Will Provide Long-Awaited New Jet Engines For The B-52 Bomber Fleet T...
Stojí za přečtení: Jan Urban: Jak vyštvat ze země politické konkurenty. Edvard Beneš se mstil na příbuzných Neodděliteln...
Troubridge - Komentář v Bahna 2021
Snad nás tam příští rok už pustí.
Chtělo by to dát do článku fotky. Obzvláště vzhledem k futuristickému vzhledu stíhače.
Avia B-534 se umístila na 3. pozici v anketě "Nejpopulárnější československé letadlo století" - proběhla v roce 2018 při...

ZPRÁVY

Zveřejněno: 20. 7. 2014 19:00 Napsal Tomáš Peszyński
Nadřazená kategorie: ZPRÁVY Kategorie: Úvahy, názory

Putin má špatné dny, ale Unii zabíjejí občany

Další působení ruské propagandy už nemůže zabránit tomu, že pro Putina nastávají skutečně špatné dny. Bude sestřelení malajského letadla budíček pro Evropu, jak chce Obama?

To co nyní provádí ruská propaganda, je zase jen další působ její taktiky. Vypustit do éteru co nejvíce fám. Třeba sebe více neuvěřitelných. Třeba o letadle plném mrtvol. Důležité je rozbít jasný obraz událostí, aby si lidé unaveni množství zpráv řekli: "Ale co, pravdu se stejně nikdy nedovíme."

Nesouhlasím s pohledem nikdy se nedovíme, jak to bylo. Protože to je ruským cílem. Tvrdím, že je jasné, jak to bylo a že malajské letadlo sestřelili Rusové, případně Ukrajinci ve službách separatistů. To je nejpravděpodobnější verze a všechno ostatní je ruská propaganda. Důkazy jsou potřeba k soudu, ale ne k obecnému povědomí. K tomu stačí zdravý rozum.

A myslím, že to chápe stále více lidí a ruská propaganda se pomalu vyčerpává. Pro Putina nastávají opravdu špatné dny. A nastávají i pro jeho obhájce. Hájit jeho čím dál tím více katastrofálnější zahraniční politiku je čím dál tím obtížnější. Hájit sestřelení civilního letadla je čím dál tím obtížnější. Hájit vyzbrojování teroristické soldatesky je čím dál tím obtížnější. Vůbec nechápu, jak to může někdo dělat.

Mimochodem odpor "ruského světa" vůči vyšetřování letecké tragédie se neomezuje jen na odpor ideologicko-propagandistický. V pátek večer byli ukrajinští záchranáři a pozorovatelé OBSE zahnání od místa nehody střelbou proruských teroristů.

Ale to už jsou jen epizody. Jak napsala Idnes, Rusko teď pocítí bolest sankcí. A Putin pocítí bolest sankcí. Těsně před sestřelením letadla přijal Západ vůči Rusku sankce proti důležitým firmám a ruská ekonomika půjde dolů ještě rychleji než teď. A blíží se doba, kdy si Rusové začnou pořádně rozmýšlet to, že by měli mít Putina rádi.

Už jen proto, že po sestřelení letadla už Západ mluví o dalších sankcích. Bohužel za to musely zaplatit životem desítky nevinných turistů a odborníci na AIDS, aby se Západ začal vzpamatovávat rychleji. Ale tak to asi skutečně chodí. To sestřelené letadlo se Rusku a Putinovi ještě zatraceně prodraží. Dobře mu tak.

Znovu říkám, že mu v tom žádná propaganda nepomůže, protože Západ je proti ní stále více imunní. Londýnská korespondentka ruské propagandistické televize Russia Today dala výpověď na protest proti ruské propagandě ohledně sestřelení malajského letadla. Jak uvedla, na protest tomu, že "ignorují fakta".  Na protest tomu, že RT tvrdí, že odpovědnost za sestřelení letadla nese Ukrajina.

Putin teď zažije špatné dny, protože jeho děti- východoukrajinští proruští teroristé sestřelením civilního letadla ztratili poslední zbytky porozumění, které by snad u někoho mohli vyvolávat a celý  svět teď vidí, co to je za bandu. A navíc jsou celou situací dezorientování. A Ukrajina  neváhá a právem toho využívá. Ukrajinci dodržují v místě nehody příměří, jak požaduje svět, ale o 60 kilometrů dál zaútočil na Luhansk a část města obsadili a osvobodili i tamní letiště a tak zasadili teroristům další zdrcující úder. Použili i letadla, protože vědí, že se teď teroristé bojí používat protiletadlové rakety. Teroristé se dostali vlastní vinou do zoufalé politicko-psychologicko-vojenské operace. A Ukrajina toho využívá.

Dobře teroristům tak.

Nejsem jediný, kdo si toho všimnul. Obama při svém včerejším vystoupení pošťouchl EU, když řekl, že by se tragédie na Ukrajině měla stát budíčkem pro Evropany. Protože se skutečně zdá, že evropští politici neustále hledají cesty jak nenaštvat Putina. Tak snad se to stane. Existují indicie, že ano. Německo společně s USA prosazuje další sankce. Smrt tolika Západoevropanů snad otevírá evropským politikům oči.

Snad otevírá oči i těm lidem, kteří si dosud mysleli, že se jich Ukrajina netýká. Myslím si, že v západní Evropě to tak lidé mohli cítit a Ukrajina byla jen další položkou zpráv společně s jinými krizovými místy světa. Oni nejsou tak blízko Ukrajině jako my. No a teď vidí, co se všechno se může stát a že nikdo není dost daleko konfliktu.

V katastrově zahynuly desítky Holanďanů a jednotlivci z jiných zemí EU. Všechno to jsou občané EU. Pokud chce mít EU nějakou legitimitu vůči svým občanům, musí být tito na prvním místě pro ni a musí reagovat nějak na smrt takového množství. Samozřejmě že mají mrtví Ukrajinci a Rusové stejnou hodnotu, ale nyní se jedná o občany EU. A to je třeba řešit. Zajímalo by mě jestli to EU skutečně pochopila.

Senátor Štětina má pravdu, když říká, že za mrtvé na Ukrajině mají spoluzodpovědnost až dosud váhající politici EU jako je Merkelová nebo Sobotka. Štětina si myslí a já s ním souhlasím, že sankce jsou málo. Že Rusko rozumí jen síle a že je třeba poslat na Ukrajinu západní jednotky. Ne, aby bojovaly na východě, ale aby cvičili s Ukrajinci na západě Ukrajiny. To jediné by Putin už konečně pochopil.

Existuje totiž oprávněná obava, že i když ony potřebné hospodářské sankce zaberou může to Rusy ne obrátit proti Putinovi, ale sjednotit je ještě více. Ale nemusí tomu tak být. Ale riziko tu je. Proto by měly být sankce doprovázeny silovými kroky Západu. Aby Rusko nenabylo dojmu, že umíme hrozit jen sankcemi a bojíme se konfrontace. To není touha po konfrontaci, ale touha neukázat slabost.

Každý, kdo se někdy rval, tak ví, že když ukážete soupeři, že se ho nebojíte, tak velmi často rvačce zabráníte. A to i když je ve vás malá dušička a už se vidíte, jak dostáváte. Přesto musíte pouštět hrůzu. To je přírodní zákon. Zákon sebeobrany. Doufejme, že ho Evropané ještě znají.

Myslím si, že ano. To, co se teď děje je šok. Lidé jsou v šoku, co se stalo. Ale až ten šok odezní, začne se něco dít.

Přidat komentář
  • Žádné komentáře nenalezeny

Vyhledávání

Dnešní den v historii

19.října 1335 zemřela Eliška Rejčka

19.října 202 př. n. l. proběhla bitva u Zamy v níž vojsko Kartága utrpělo drtivou porážku.

Translate