Kdo je online

Přihlášení uživatelé 0
Hosté 11

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Bombardéry B-52 dostanou nové motory: Rolls Royce Will Provide Long-Awaited New Jet Engines For The B-52 Bomber Fleet T...
Stojí za přečtení: Jan Urban: Jak vyštvat ze země politické konkurenty. Edvard Beneš se mstil na příbuzných Neodděliteln...
Troubridge - Komentář v Bahna 2021
Snad nás tam příští rok už pustí.
Chtělo by to dát do článku fotky. Obzvláště vzhledem k futuristickému vzhledu stíhače.
Avia B-534 se umístila na 3. pozici v anketě "Nejpopulárnější československé letadlo století" - proběhla v roce 2018 při...

ZPRÁVY

Zveřejněno: 31. 7. 2014 10:33 Napsal Tomáš Peszyński
Nadřazená kategorie: ZPRÁVY Kategorie: Úvahy, názory

Vrátí se jaderný poker?

USA a Rusko už se hádají ohledně jaderných zbraní. Připojuje se Polsko. Není však důvod k panice.

Zrovna nedávno, když jsem takhle přemýšlel o ukrajinské krizi, jsem si říkal, že je dobře, že se to obešlo bez jaderných vyhrůžek, jak takové krize probíhaly v dobách studené války. Říkal jsem si, Putin není ideologický fanatik a nejde mu o zničení kapitalismu, ale o dobývání. K čemu by mu byly radioaktivní trosky? Říkám si, že stejně jako Hitler ignoroval chemické zbraně, tak Putin bude ignorovat zbraně jaderné.

Bohužel tato má jistota je již minulostí. Rusko začíná porušovat dohodu mezi USA a SSSR, které uzavřeli Gorbačov a Reagan. A to už si nemůže nechat líbit ani Obama. Reagoval mírně, ale rozhodně, tím že vyzval k jednání o celé záležitosti. Celou situaci znepokojuje i Polsko, které americké ministerstvo zahraničí okamžitě podpořilo.

Takže jaderné zbraně už jsou ve hře. Nejsem tomu rád. Vzpomínám na atmosféru osmdesátek, kdy spousta lidí říkalo "užijme si, než bude konec světa", kdy bolševici každý den strašili v televizi blížícím se jaderným armageddonem. Bohužel ten skutečně hrozil a obě velmoci měly tolik jaderných zbraní, že mohli náš svět zničit několikrát.

Jako dítě jsem z těchto zpráv měl trauma. Myslel jsem na to často a vzpomínám si, jak sem usínal v rodném maloměstě v létě u otevřeného okna a každý venkovní noční zvuk, každé vzdálené zahoukání vlaku nebo zaskřípění brzd auta mě strašně strašily a lekaly, protože jsem je považoval za blížící se americké rakety.

Dodnes vzpomínám, jaký to byl hnusný pocit.

Opravdu bych nechtěl, aby se svět vrátil do takové atmosféry, protože hrát poker s atomovkami je zatraceně riskantní hra. Opravdu věřím na šílence s červeným tlačítkem. Na technickou závadu nebo na zbláznění se počítačů, jako v Terminátorovi.

Nejsem žádný pacifista, naopak podporuji mezinárodní intervence, pokud splňují určité podmínky. Ale jaderný pat nechci. To je ten nejhorší směr, kterým by se svět měl vydat. Vlastně proto ony intervence podporuji. Myslím si, že takové intervence jsou prevencí, aby se vytvořil takový silný blok nepřátelský Západu, jako byl "tábor míru a socialismu", díky kterému byl svět v jaderném klinči. Je třeba zničit všechny diktátory a teroristy, kteří by se mohli do takového bloku spojit. Už nikdy novou Varšavskou smlouvu!

A co když je už pozdě? Putina nelze žádnou intervenci zničit. S Ruskem nelze válčit. To by byl konec světa.  Co když se však Putin rozhodne ze zoufalství začít hrozit atomovými zbraněmi? Vojensky mu v tom preventivně zabránit nemůžeme.

Mám však dobrou zprávu. Po zvážení všech okolností docházím k závěru, že jaderná studená válka, jako byla ta ve dvacátém století se v případě Ruska nemůže opakovat. Západ má totiž proti ruským jaderným zbraním dokonalou zbraň, proti které Rusko nemá žádnou protizbraň.

A tou zbraní jsou ekonomické sankce. Západ zdaleka neřekl, co se týče jeho sankčních možností poslední slovo. Omlouvám se, že to zase říkám, ale Rusko není SSSR, je to kapitalistický stát a hospodářské sankce ho mohou zničit.

Proto spím klidně. Vím, že se studená válka opakovat nebude. Pokud by Rusko začalo hrozit atomovými zbraněmi, byl by to jeho konec.

Nebojme se Ruska. Putinův režim bude zničen. Lepší je být dnes aktivní (a prosazovat sankce), než být zítra radioaktívní.

Přidat komentář
  • Žádné komentáře nenalezeny

Vyhledávání

Dnešní den v historii

16.října 1813 začala bitva u Lipska někdy označovaná jako Bitva národů.

16.října 1310 – Vznik městské radní knihy v Starém Městě v Praze (úřední kniha pražské samosprávy)

16.října 1306 – sňatek Rudolfa Habsburského s Eliškou Rejčkou, vdovou po českém králi Václavu II. Rudolf Habsburský se tak ve zmatené situaci po zavraždění posledního Přemyslovce dostal na český trůn. Českým králem byl od roku 1306 do roku 1307, kdy zemřel na úplavici.

Translate