Kdo je online

Přihlášení uživatelé 0
Hosté 6

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Bombardéry B-52 dostanou nové motory: Rolls Royce Will Provide Long-Awaited New Jet Engines For The B-52 Bomber Fleet T...
Stojí za přečtení: Jan Urban: Jak vyštvat ze země politické konkurenty. Edvard Beneš se mstil na příbuzných Neodděliteln...
Troubridge - Komentář v Bahna 2021
Snad nás tam příští rok už pustí.
Chtělo by to dát do článku fotky. Obzvláště vzhledem k futuristickému vzhledu stíhače.
Avia B-534 se umístila na 3. pozici v anketě "Nejpopulárnější československé letadlo století" - proběhla v roce 2018 při...

ZPRÁVY

Zveřejněno: 4. 8. 2014 10:15 Napsal Lubomír Stejskal
Nadřazená kategorie: ZPRÁVY Kategorie: Úvahy, názory

Raketová agrese pohledem sportovního fanouška

• Rakety a minometné střely, které teroristé z Pásma Gazy vysílají na izraelské území, mají negativní vliv na život celé tamní společnosti. Aktuální atmosféru brilantně zachytila na svém blogu na serveru Echo24.cz česká expertka ve Světové bance Zuzana Boehmová.

Mám na mysli její článek z 31/7 „Krvelační barbaři? Izraelcům není do smíchu“.

Vskutku jim do smíchu není a navíc mají s důsledky raketové agrese spoustu starostí. Nejen každodenních, které se týkají milionů lidí, ale také specifických. Jde o starosti sportovních funkcionářů nucených řešit dielamata, jimiž se v mírové době zabývat nemusejí.

Sport má nejen svoji výkonnostní a zábavnou stránku, ale také bezpečnostní dimenzi. O to víc, je-li země pod palbou nečeho tak nevyzpytatelného, jako jsou neřízené střely. Vzhledem k tomu, že Izrael patří k zemím teritoriálně malým, je v dosahu gazský raket téměř každé sportoviště v zemi.

A na ta sportoviště byly s delším či kratším časovým předstihem naplánovány nejrůznější domácí i evropské sportovní podniky. Na stole je otázka, co teď s tím. Prostě komplikace pro spoustu lidí i zahraničních klubů či reprezentací, které s blízkovýchodní krizí nemají pranic společného. Přesto i je zákonitě ovlivní.

Například dnes (4/8) je napjatě očekáváno rozhodnutí tenisové asociace ATP týkající se dalšího osudu turnaje ATP Tour, který měl pod názvem Tel Aviv Open začít na kurtech v Ramat Hašaronu 15. září. Izraelští pořadatelé se na akci velice těšili a poctivě připravovali – už proto, že do země se turnaj ATP Tour vrací po téměř dvaceti letech. (Naposledy hostil Ramat Hašaron takový podnik v roce 1996.)

Dnes se Izraelci dozví, zda se turnaj konat bude, či zda ho ATP zruší – z bezpečnostních důvodů. Málo platné, dvorce v Ramat Hašaronu jsou v dosahu raket teroristů.

Nedosti na tom. Během víkendu před startem Tel Aviv Open má hostit televivská Nokia Aréna barážové utkání v Davis Cupu mezi domácím a argentinským výběrem o postup do Světové skupiny. Ani zde není nic jistého. Tenisová federace ITF požádala hostitele, aby do úterý (5/8) připravili náhradní řešení, přičemž federace vydá konečné rozhodnutí nejpozději 11. srpna.

Stejné trable zažívají pořadatelé domácích izraelských zápasů v rámci kvalifikace na basketbalové ME 2015. Izraelská reprezentace měla 10. srpna hostit doma Černou Horu. Místo toho bude muset ke vzájemnému duelu cestovat do kyperské Nikósie. A je vysoce pravděpodobné, že i v zápasech s Nizozemím (24/8) a Bulharskem (27/8) bude zbavena výhody domácího prostředí.

Raketová agrese se podepsala také na pořadatelství v rámci klubových soutěží UEFA. Jenom telegraficky: všechny odvetné zápasy druhého předkola Ligy mistrů (Maccabi Tel Aviv – FC Santa Coloma, Andorra) a Evropské ligy (Hapoel Beerševa vs RNK Split, Chorvatsko/Hapoel Tel Aviv vs FC Astana, Kazachstán) byly odehrány na neutrální půdě – na Kypru.

A totéž čeká izraelské celky i v třetím předkole. Odveta v Lize mistrů Maccabi Tel Aviv – NK Maribor, Slovinsko a v Evropské lize mezi Hapoelem Ironi Kirjat Šmonou a Dynamem Moskva, Rusko se bude hrát rovněž na Kypru.

V domácí kopané byl už posunut začátek prvoligového Toto Cupu z druhého na devátého srpna. Zdajde o posunn definitivní, nikdo neví, protože teroristé jsou stejně nevyzpytatelní jako dráhy letu jejich raket.

Tím výčet bezpochyby nekončí, ale pro ilustraci zajisté stačí. Netvrdím, že sport je pro život izraelské (a jakékoli jiné) společnosti tím nejdůležitějším, nicméně je nedílnou součástí normálně fungujího státu.

Proto musí každý, i zcela apolitický příznivec sportu, pronést směrem k teroristům v Pásmu Gazy: Nechtěli byste, k čertu, s těmi raketovými útoky konečně přestat? Aby mohli Izraelci a také vaši obyvatelé normálně žít?

Převzato se svolením autora z jeho blogu lubomirstejskal.blog.iDNES.cz

 

Přidat komentář
  • Žádné komentáře nenalezeny

Vyhledávání

Dnešní den v historii

22.října 1576 – český král Rudolf II. Habsburský byl zvolen v Řezně německým králem

22.října 1882 se narodil Wilhelm Bodewin Johann Gustav Keitel německý polní maršál popravený 16. října 1946 za zločiny proti míru, válečné zločiny a zločiny proti lidskosti.

Translate