Kdo je online

Přihlášení uživatelé 0
Hosté 24

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Michal Kroužek - Odpověděl na komentář # 4657 v Canon de 75 Modèle 1897
Děkuji za pochvalu. Uvažuji nad rozšířením článku o další využití tohoto kanonu např. v pevnostech apod a jeho další mod...
Bedrník - Komentář v T-54/-55
Tanky této řady používají i separatistické území Abcházie, Podněstří nebo Náhorní Karabach.
Z mého pohledu velice kvalitní článek. Ve filmu Území nikoho pojednávajícím o občanské válce v bývalé Jugoslávii. Je vi...
Kde všude musíte mít roušku? Podívejte se na přehled všech aktuálně platných opatření https://radiozurnal.rozhlas.cz/kde...
Filipínci by si chtěli pořídit pět nových C-130J. https://newsinfo.inquirer.net/1332802/ph-air-force-seeks-funding-for-5...

ZPRÁVY

Zveřejněno: 8. 8. 2014 16:39 Napsal Tomáš Peszyński
Nadřazená kategorie: ZPRÁVY Kategorie: Úvahy, názory

Poker s Ruskem je třeba dohrát až do konce

Rusko si vybralo cestu konfrontace se Západem. Je třeba se ho nebát. Ukrajinci nám mohou být vzorem. Tak se nám to s tím Boeing hezky zamotává, co říkáte pane Putin.

Rusko si vybralo cestu konfrontace se Západem. Západ na něj uvalil sankce a Rusko odpovědělo v podstatě plošnými sankcemi. Západ uvalil sankce a Rusko vystupňovalo napětí na Ukrajině pomocí svého lžistroje na nejvyšší možnou míru.

Možná je to však pokus o to, aby si Putin zachoval tvář, a teď začne ustupovat. Nebo taky ne a Rusko se pustí do dlouhodobé konfrontace se Západem. V tom druhém případě bude taková konfrontace aspoň v úvodní fázi nepříjemná. Co to takhle zkrátit a vyřídit Rusko rychle?

Dá se Rusko rychle vyřídit? Jasně. Je třeba stopnout jeho plyn. Jestli bude Putin pokračovat stejně, stejně se tomu nevyhneme. Ale to bude pro Rusko smrtelné. Pojďme zabít putinismus rychle, ať se netrápí.

Jak sem ale uvedl, není tak úplně jasné, co Putin udělá a opravdu nikdo nemá šanci to odhadnout. Možná to neví ani on sám. Ale až to bude jasné, mělo by být zavření plynu připraveno. Doufám tedy, že Západ už tajně pracuje na této variantě. A pak až bude potřeba, vytáhne ji, stejně jako tyto sankce.

Nesmíme se Ruska bát. Podobně jako se ho nebojí Ukrajinci. Před několika měsíci když někdo viděl amatérskou a polorozpadlou ukrajinskou armádu, jen těžko by uvěřil tomu, že se s ní rychle vyvine síla, která bude schopná porazit teroristy vedené Ruskem.

Na toto téma poskytl pro server Lidovky.cz rozhovor rusista Marek Příhoda, který o ukrajinské armádě, říká, že na začátku tzv. protiteroristické operace se do postupu a strategie ukrajinské armády promítal celkový marasmus, rozklad a chaos, jež tehdy panovaly na celé Ukrajině. Ukrajinské vojsko bylo za Janukovičova režimu podfinancováno, veškeré státní, tedy i armádní zakázky představovaly dojnou krávu pro oligarchy, především pak pro okolí samotného prezidenta. K čemu by ruská polokolonie Ukrajina ostatně měla mít dobré vojsko, že? Nicméně v průběhu bojů na východě země ukrajinské ozbrojené síly zvládly zlepšit svoji taktiku, zmobilizovat techniku, jíž disponují, a posílit koordinaci mezi svými jednotlivými složkami.

Ukrajinská armáda má velmi těžkou úlohu, už jen proto, že Doněcká oblast je hustě osídleným územím s relativně velkou mírou urbanizace a jak armádní velení, tak sám prezident Porošenko jasně zdůraznili, že se nesmí používat těžká technika vůči obydleným místům a platí kategorický zákaz masového ostřelování měst. To má zabránit jak ztrátám mezi civilním obyvatelstvem, tak ničení civilní infrastruktury.

Výhoda ukrajinské armády však spočívá v tom, že separatisté nedisponují příliš nadšenou podporou ze strany místních obyvatel. Postoj obyvatel Donbasu se zjevně posouvá směrem k rozčarování z fungování samozvaných separatistických republik a k živelné touze po míru. Už několik měsíců žijí v pocitu nejistoty, čelí hrozbě humanitární katastrofy, a stále častěji se tak ozývají hlasy, které volají po návratu ke klidu a aspoň částečným sociálním jistotám. Jisté vystřízlivění ze separatistických nálad a zároveň určitý příklon na stranu Ukrajiny je patrný, říká Příhoda.

A dál mluví tom, jak se Ukrajincům po první porážce na Krymu podařilo Rusy nepříjemně překvapit: "První předpoklad ruské elity, tedy že se na východě Ukrajiny zopakuje krymský scénář, se ukázal jako mylný. Po vyvolání chaosu a přesunu ruské vojenské techniky a diverzních oddílů měla být ukrajinská moc destabilizována, což se povedlo, jenže Ukrajina tlaku navzdory očekávání odolala a přes všechny překážky se dokázala zmobilizovat k obraně. Taktika rychlého ovládnutí Donbasu a předpoklad, že se Ukrajina bez odporu smíří s dalšími územními ztrátami, tedy Rusku nevyšla.

Putinisté se smějí podezření Ukrajiny, že raketa BUK, která mířila na malajský Boeing ve skutečnosti, mířila na ruský civilní dopravní letoun. Není však pravda, že tento letoun se nacházel v oblasti 500 metrů nad MH17? Ukrajinci jasně dokázali, že sestřelení Boeingu MH17 letadlem Su-25 je nesmysl, ale jsou schopni Rusové dokázat, že je nesmyslná ukrajinská verze? Mají pro její vyvrácení ti, co nejvíce chtějí důkazy, nějaké své důkazy?

Někteří putinisté dokonce jako důkaz o tom, že to tak být nemohlo, předkládají ukrajinské odposlechy komunikace mezi povstalci, ačkoliv je předtím týdny zpochybňovali jako falešné. Lháři se do toho začínají zamotávat. A už se s toho nikdy nevymotají. Celý svět ví, že MH17 byl sestřelen separatisty raketou dodanou z Ruska.

To je jestli ho sestřelil ukrajinský povstalec, či ruský voják, jestli chtěli sundat ruský civilní letoun nebo Antonov, to jsou podrobnosti, které už nikdy nebudeme vědět přesně, ale nejsou tak podstatné.

Přidat komentář
  • Žádné komentáře nenalezeny

Vyhledávání

Dnešní den v historii

22.září 1980 začala Irácko-íránská válka

22.září 1576 byl Rudolf II. Habsburský korunován českým králem (vládl 1576 – 1611)