Kdo je online

Přihlášení uživatelé 0
Hosté 30

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Bedrník - Komentář v T-54/-55
Tanky této řady používají i separatistické území Abcházie, Podněstří nebo Náhorní Karabach.
Z mého pohledu velice kvalitní článek. Ve filmu Území nikoho pojednávajícím o občanské válce v bývalé Jugoslávii. Je vi...
Kde všude musíte mít roušku? Podívejte se na přehled všech aktuálně platných opatření https://radiozurnal.rozhlas.cz/kde...
Filipínci by si chtěli pořídit pět nových C-130J. https://newsinfo.inquirer.net/1332802/ph-air-force-seeks-funding-for-5...

ZPRÁVY

Zveřejněno: 9. 8. 2014 16:21 Napsal Tomáš Peszyński
Nadřazená kategorie: ZPRÁVY Kategorie: Úvahy, názory

Třetí válka v Iráku

Obama konečně dostává rozum a začíná se chovat jako americký prezident. Napravuje tak, co v zemi spískal.

Tak nám začala Třetí americká válka v Iráku. Obama zahájil bombardování islamistů. Konečně! S toho si jistě musíte uvědomit, co jsou to ti ISIL za hrůzu, když donutili Obamu vrátit Američany do Iráku. Myslel by si někdo z nás ještě před rokem, že to je možné?

Obama sice hlavně mluvil o tom, že tam nepošle armádu a že to bude uvážené a tak. Ale to jsou jen řečičky, které mají zakrýt to, že udělal chybu, když odtamtud vojáky stáhnul. Budiž mu ke cti, že ji teď napravuje.

Je to jak za starých časů. USA a Izrael zase bojují proti teroristům. Zase bojují za nás. Snad už to konečně lidé pochopí, že je to potřeba a že potřebují naši podporu a ne náš odpor.

V ČT mluvil jeden velice chytrý irácký novinář. Jméno jsem bohužel nezachytil. Jemu se nelíbilo, že USA zahájily bombardování už dnes. Chtěl, aby to bylo příští týden až po té, co bude v Iráku jmenován nový premiér.

Jenže sekta jazidiů trpí na opuštěném kopci a hrozí jim smrt. Islamisté táhnou na Irbíl a porážejí Kurdy. Kurdy, kteří s nimi dosud úspěšně bojovali. Poslankyně jazidiů plakala v bagdádském parlamentu a prosila svět o pomoc.

Obama se vykašlal na irácké vnitropolitické hry a podpořil americké spojence v Iráku. Lidi, kteří už téměř ztratili naději, že jim USA nikdy pomohou. Tentokrát se zachoval jako správný americký prezident. Budiž pochválen.

Onen irácký novinář taky mluvil o tom, že Američané nemají takovou zpravodajskou podporu v Iráku pro identifikaci cílů, ale k tomu jim poslouží Kurdové. Ne, Obamovo rozhodnutí bylo správné.

Onen novinář, ale říkal i věci s kterými však polemizovat nelze. Například to, že hrozba ISIL by mohla Iráčany sjednotit, právě v odporu vůči ní. Iráčané teď zjišťují, jaké to je žít ve středověkém islamistickém státě a je možné, že po téhle té živé reklamě na džihád už toho budou mít dost. Zatím neměli šanci to zakusit.

Onen novinář  tak mluvil o tom, a to je velice zajímavá skutečnost, kterou jsem si dosud neuvědomoval, že Obama sázel na umírněné islamisty. Typu Muslimského bratrstva. Proto podporoval islamisty v Egyptě nebo Libyi. Konec konců i ten Málikí je šíitský sektář.

Již jsem psal o tom, že Obama podléhal levicovému bludu, že za války může USA a tak stáhl své vojáky, odkud to šlo a stalo se to, že se války ještě zvětšily a zhoršily. Obama zřejmě podlehl i bludu, že Arabové neumějí žít bez islamismu a tak si celkem logicky řekl, podpoříme umírněné islamisty, to jim kulturně sedí. Tak to tvrdí i spousta lidí, kteří komentují zahraniční politiku. Arabové jsou islamisté všichni. Je paradoxní, že tito lidé, kteří toto tvrdí strašně nenávidí Obamu, ačkoliv mají stejné přesvědčení.

Každopádně tento názor Obamy i jeho ideologických odpůrců se ukázal lichý. Umírnění islamisté nebyla dobrá volba a byli poraženi v Egyptě, Libyi i Iráku.

Onen Iráčan, kterého cituji, to vidí jasně. Obama měl jednoznačně vsadit na sekulární složky arabské společnosti. Doufejme tedy, že v současném souboji s islamismem ty sekulární složky nakonec zvítězí.

Jedním z důvodu proč se tak Obama rozhodl muselo být i to, že ISIL porazilo až dosud schopné a vítězné Kurdy. Tento fakt vyděsil cel svět. Nereagovat na to si už nemůže dovolit nikdo.

Domnívám se, že dalším faktem, který Obamu přinutil poslat letadla do Iráku, byl i nátlak Francie. Francie totiž kvůli situaci v Iráku svolala zasedání Rady bezpečnosti OSN. Je celkem možné, že Francouzi vzkázali Obamovi, že jestli nebude bombardovat on, udělají to oni. To by mu v USA rovna velkou popularitu neudělalo a tak to spustil.

Cameron Obamu podpořil, ale jedním dechem dodal, že Britové bombardovat nebudou. Ale podle posledních zpráv Britové spolu s Američany zásobují uprchlíky, takže se Británie přece jen angažuje. Kde jsou však dny nerozborného americko-britského spojenectví.

Opět se ukazuje, že britskou roli přebírá Francie, protože ta nabídla USA vojenskou pomoc při bombardování Iráku. Ano je to nevídané, ale Francouzi chtějí společně s USA bojovat v Iráku. I když mě Francouzi neskutečně štvou prodejem lodí Mistral Rusku, toto lze jen přivítat.

Izrael, USA, Francie, Británie bojují s terorem a islamismem. Podporujme je. Západ se zase konečně brání.

Přidat komentář
  • Žádné komentáře nenalezeny

Vyhledávání

Dnešní den v historii

18.září 1911 Velká Británie poprvé testuje dvoumotorové letadlo

18.září 1323 – Habsburkové uzavřeli mírovou smlouvu s Janem Lucemburským a odevzdali mu listiny, o které opírali své nároky na vládu v Čechách. Museli mu též vrátit některé statky na Moravě (například Znojmo, Břeclav, Podivín).