Kdo je online

Přihlášení uživatelé 1
Hosté 14

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Chtělo by to dát do článku fotky. Obzvláště vzhledem k futuristickému vzhledu stíhače.
Avia B-534 se umístila na 3. pozici v anketě "Nejpopulárnější československé letadlo století" - proběhla v roce 2018 při...
Aviator - Komentář v Suchoj Su-57
Rusové chystají i exportní verzi. https://forum.vojsko.net/viewtopic.php?f=20&p=59993#p59993 Jinak do galerie jsem ...
Poláci letos objednali 25 ks bezpilotních letounů Bayraktar TB2.
U nás jde i koupit, i když znehodnocený. http://www.zelenysport.cz/znehodnocene-zbrane-deko/vz-27-plukovni-kanon

ZPRÁVY

Zveřejněno: 11. 8. 2014 8:19 Napsal Lubomír Stejskal
Nadřazená kategorie: ZPRÁVY Kategorie: Úvahy, názory

K prohlášení MZV z 8. 8. 2014

• Černínský palác zveřejnil v pátek 8/8 na svém webu informaci o setkání šéfa diplomacie Lubomíra Zaorálka se zástupci nevládních organizací (NGO). Probíral s nimi situaci v Pásmu Gazy.

V článku není uvedeno, které nevládní organizace se setkání zúčastnily. Osobně si nejsem jist, že takováto výměna názorů má nějaký konkrétní či praktický význam, ale možná je to dáno mou nedostatečnou představivostí. Nicméně cosi užitečného z této zprávy přece jenom vypreparovat lze. Totiž stanovisko MZV ke konfliktu Hamas – Izrael.

Ministr Zaorálek podle článku informoval zástupce NGO o dopise izraelskému ministru zahraničí Avigdoru Liebermanovi, v němž vyjádřil „hluboké znepokojení nad utrpením civilního obyvatelstva a ztrátami na životech nevinných obětí včetně dětí v důsledku postupu izraelských ozbrojených sil v pásmu Gazy“.

Leckterému uchu, a nejspíš i uším jeho návštěvníků (nevím, jestli všem, protože netuším, kdo všechno tam byl) zní taková slova libě. Jenomže – to je přesně to, co hraje do not Hamasu. Dokud budou ze Západu znít takováto vyjádření a podstata celého problému se bude div ne redukovat na statistiku civilních obětí na straně (raketového) agresora, daleko se při řešení konfliktu nedostaneme. Nic si nenamlouvejme: citovaná slova jsou nepřímou morální podporou teroristů, jakkoli tato věta může znít příkře a přehnaně. Hamas se pak může cítit jako vítěz ve válce argumentů (neboť co je horšího než dětské oběti války, že?). A prapodstata konfliktu jde do pozadí.

Chápu ministra Zaorálka, že ho informace o vysokém počtu civilních obětí v Gaze „osobně velmi zasáhly“. Chtěl bych ho ujistit, že lhostejné nejsou žádnému normálně uvažujícímu člověku, dokonce ani nejvyšším představitelům Izraele. Jakkoli to může znít cynicky, není to nicméně v tomto konfliktu to nejdůležitější – stejně jako počty obětí mezi německými civilisty při bombardování za druhé světové války nebyly dominujícím faktorem při uvažování Spojenců o tom, jak válku s Hitlerem vést. Prvořadé bylo Hitlera porazit. Teprve potom bude jistota, že počet zemřelých Němců v důsledku válečných operací Spojenců se sníží na nulu.

Nejinak je tomu i v Pásmu Gazy. Prvořadým úkolem je zlikvidovat teroristy v širším slova smyslu, znemožnit jim, aby pokračovali v agresi (raketové, minometné a jiné) vůči židovskému státu. Teprve potom si budou moci být všichni jisti, že po zásahu izraelských ozbrojených sil nepřijde v Pásmu o život jediný civilista. Protože k žádným zásahům nebude důvod. Izrael není v roli agresora, byť této lži levičáci všech zemí světa slepě věří, ale v roli obránce.

Lubomír Zaorálek, píše se dále v prohlášení, „apeloval na hnutí Hamas a další ozbrojené skupiny v Gaze, aby ukončily s okamžitou platností útoky vůči Izraeli a izraelským občanům a zneužívání civilistů jako lidských štítů.“

Ptám se: jaká byla odezva Hamasu a spol.? Vzali si teroristé Zaorálkova slova k srdci? Všichni víme, že nikoli. Porušili všechna dosavadní příměří a pokud je náhodou dodrželi, byli to oni, kdo první po jejich skončení zahájil raketové nebo minometné útoky.

Jsou Hamas, Islámský džihád a další těmi, s kým se lze dohodnout „po dobrém“? Znají vůbec slovo kompromis? Mají zájem na míru s protistranou? O co jim vlastně jde? Odpověď na poslední položenou otázku je jasnější než včerejší (10/8) úplněk. Chtějí pouze dosáhnout pro sebe v Pásmu jednostranných výhod – zrušení blokády, volný vstup z Pásma na Západní břeh, otevření letiště a přístavu. Když tyto jejich požadavky dekódujeme, dojdeme ke zjištění, že chtějí otevřít kanály pro svobodný přísun zbraní a jejich komponentů, infiltraci teroristů a import všeho, co potřebují k pokračování svého boje proti Izraeli. To je pro ně prvořadé, nikoli dovoz zboží pro obyčejné lidi. Ten by normálně fungoval tak jako tak, nebýt vlády teroristů v Pásmu a existence zla z toho vyplývající.

Prohlášení MZV uzavírají slova: „Současně český ministr zahraničí opakovaně apeloval na Izrael, aby jeho reakce byla přiměřená a brala ohled na civilní obyvatelstvo v pásmu Gazy“.

Opět líbivá formulace. Zbývá „maličkost“. Aby všichni, kdo do Jeruzaléma posílají tyto výzvy (a není to jen české MZV), přibalili do zásilky také praktický a fungující návod, jak by taková přiměřená reakce měla vypadat. U vědomí toho, že nepřítelem není regulérní armáda normálně fungujícího státu, ale ozbrojenci teroristické organizace ovládající dané území.

Nebylo by férovější a smysluplnější, místo těchto apelů na Izrael ve stylu chytré horákyně, vést k odpovědnosti Hamas a spol. ve stylu - vedete-li agresi tímto zvráceným způsobem (lidské štíty, odpalovaní raket z blízkého okolí civilních objektů nebo přímo z nich atp.), jste za smrt vašich civilistů včetně dětí zodpovědní vy, nikoli obránce.

Dokud Západ nezačne takto uvažovat a bude donekonečna mávat statistikou sloužící propagandě teroristů, k míru tím příliš nepřispěje.

Převzato se svolením autora z jeho blogu lubomirstejskal.blog.iDNES.cz

Přidat komentář
  • Žádné komentáře nenalezeny

Vyhledávání

Dnešní den v historii

6.srpna 1806 – František II. Habsburský se vzdal hodnosti římského císaře a vyhlásil zánik Svaté říše římské národa německého.

6.srpna 1946 byla lehká letadlová loď HMS Colossus zapůjčena Francii

Translate