Kdo je online

Přihlášení uživatelé 0
Hosté 19

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Bombardéry B-52 dostanou nové motory: Rolls Royce Will Provide Long-Awaited New Jet Engines For The B-52 Bomber Fleet T...
Stojí za přečtení: Jan Urban: Jak vyštvat ze země politické konkurenty. Edvard Beneš se mstil na příbuzných Neodděliteln...
Troubridge - Komentář v Bahna 2021
Snad nás tam příští rok už pustí.
Chtělo by to dát do článku fotky. Obzvláště vzhledem k futuristickému vzhledu stíhače.
Avia B-534 se umístila na 3. pozici v anketě "Nejpopulárnější československé letadlo století" - proběhla v roce 2018 při...

ZPRÁVY

Zveřejněno: 21. 11. 2012 7:46 Napsal Jan Rýznar
Nadřazená kategorie: ZPRÁVY Kategorie: Úvahy, názory

Armáda české republiky - proč, nač a zač?

Na článek o strategické koncepci naší armády mi přišla odezva - "to je válčení jak za Marie Terezie - po celém území republiky!"  "Vždyť se musíme se za každou cenu dohoudnout, aby u nás žádná válka nebyla!"  Možná se na tomto postoji podílí i iluze pohraničních pevností a "zajištěného vnitrozemí" z doby první republiky.

kliknutím na podtržené texty se dostanete k odkazům a odpovídajícím článkům na blogu i na netu

Základní postoj všech, kteří cvičí vnitřní bojová uměnjí můžeme vyjádřit asi takto:

Cvičím a učím se např. kungfu, abych bojové umění používal jen v tělocvičně a nikoli mimo ni.

Teorie bojového umění mluví o něčem, co nazývá "ŠEN". Anebo také tvář tygra. Můj učitel - asiat, menšího vzrůstu - "šen" popisuje takto:

"Dělal jsem vyhazovače na diskotéce. Přišla tam skupina cca pěti mužů a pěti žen. Klasických anglických rowdies. V silně podnapilém stavu se cpali dovnitř. Řekl jsem jim, že tam určitě nepůjdou. Rozkročil jsem se ve dveřích a ruce založil na prsou.

Následovala slovní přestřelka, ale nic si nedovolili a odešli. Kdybych to takto neuměl, musel bych se poprat."

Můžeme si říci, že  "šen" České republiky vznikne již jen tím, že jsme v NATO. Ale jak vzniká odstrašující síla NATO? Je poskládána z "šen" jednotlivých členských států.

Odstrašující síla - možno také říci síla "muže" v mezinárodních vztazích - se okamžitě vrací i ve finanční podobě. Vezměme jen v úvahu vztahy s Ruskem a jednání o cenách a dodacích podmínkách ropy a plynu. Vidíme, že náklady na obranu se okamžitě vrací ve finanční podobě.

Národ, který je sebevědomý a má hrdou sebeobranou doktrínu také postupně získá jinak - efektivněji - fungující management.

Ať se to komu líbí anebo nelíbí, armáda používá nejmodernější technologie. Pokud si ji zajistí v domácích firmách, máme ji k dispozici i v jiných oblastech. Fungující domácí zbrojní průmysl je vynikající podpora exportu. Neboť je projevem národního sebevědomí. Od hrdého obchodníka každý rád nakupuje.

Pan Havel, při vší úctě, podlehl pacifistické iluzi. Každý z nás má z vlastního osobního života nespočet příkladů, kdy prostá racionální dohoda nefunguje. Ať už v práci či v rodině. Pak se musí zvýšit hlas anebo i praštit do stolu.

Nemluvím o panovačnosti, ale občas nejde jinak. Stejné je to i v mezinárodních vztazích.

Hrdému národu se vždy vyplatí hrdá vojenská doktrína.

První republika byla jedním z nejvyspělejších států světa a hrdou doktrínu měla. Za své dvacetileté existence však prvorepublikovou národní hrdost nestačila dostatečně zvnitřnit a přišel Mnichov.

Hrdá prvorepubliková vojenská doktrína se projevila v nepředstavitelné síle československého odboje proti nacistům. Lidé utíkali přez hranice a byli v domácím odboji i přez hrozbu vyvraždění celých rodin. Myslíte si, že to přišlo zničeho nic?

Prvorepubliková doktrína nepočítala se zastavením nepřítele na pohraničním opevnění!

Opevnění bylo v nejužších místech republiky, aby nemohlo dojít k jejímu "přetržení". Opevnění mělo zajistit čas na mobilizaci a příchod spojeneckých sil. Velitelství a vláda se měla přesunout k Vyškovu. Počítalo se s boji na třech příčkách - vltavské,pražské a liběchovské příčce a s ústupem na Slovensko.

Takže také jako za Marie Terezie - opevněná města Terezín, Olomouc, Hradec, Brno. Možná že se skutečně vyvíjíme ve spirále. Za Marie Terezie byla sedmiletá služba - když už se to voják naučil, nebyl jednoduše nahraditelný odvedencem.

Dnešní zbraně a dynamický způsob vedení války také asi není vhodný pro "kanonenfutr" z dob první světové války. Takže profesionální armáda.

V dnešní době chápeme funkci kolektivního nevědomí. Hrdá armáda je jeho výraznou pozitivní složkou. Z čeho tak asi plyne produktivita práce USA, Japonska, Německa?

U "komunistických" států je to trošku jinak. Mají sice obrovské armády i veliké výdaje na zbrojení, ale nesvoboda prostřednictvím kolektivního nevědomí tuto národní hrdost láme a deformuje.

Napoleon také skončil na Rusku - neměl tam co dělat!

NATO požaduje výdaje na obranu ve výši dvou procent národního rozpočtu. ČR má nyní hodně pod jedno procento. Výdaje na obranu ČR byly od r. 1935 - 1938 cca 33% HDP! několik let před tím byly na dvacíti procentech ...

Buďme rádi, že to tak nemusí být. Ale o něčem to svědčí.

Zajištěná územní obrana je základní sociální jistota.

Hrdá, moudrá a sebevědomá vojenská doktrína se nám vždy vyplatí. Nejsou to vyhozené peníze.

Přidat komentář
  • Žádné komentáře nenalezeny

Vyhledávání

Dnešní den v historii

27.listopadu 1790 – České stavy schválily na svém sněmu tzv. Stavovská desideria, která shrnula požadavky protijosefínské stavovské opozice. Stavy požadovaly znovuzavedení dřívější berní a urbariální soustavy, obnovení stavovského zemského zřízení, opětovné zavedení nevolnictví, obnovení zrušených klášterů apod. Ke stížnosti se připojily i moravské stavy.

Translate