Kdo je online

Přihlášení uživatelé 0
Hosté 38

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Troubridge - Komentář v V-22 Osprey
Japnci začali provozovat své V-22 Osprey To make this happen, various members of the V-22 community came together inclu...
Australské F-111 už nejsou ve službě. Jsou doslova pohřbené. Viz článek níže. Here’s why Australia buried 23 F-111s aft...
28. prosince 2020 oslaví L-159 20 let služby ve Vzdušných silách AČR.
Bedrník - Komentář v Renault FT
Na internetu jsem narazil na fotku, kde je George S.Patton, Jr s tankem Renault FT a informací, že se stal prvním americ...
To potopení monitoru je pěkný úlovek. By mě zajímalo kolik lodí zhruba škodovácká děla potopila.Přecejen jich řada dříve...

ZPRÁVY

Zveřejněno: 21. 11. 2012 7:46 Napsal Jan Rýznar
Nadřazená kategorie: ZPRÁVY Kategorie: Úvahy, názory

Armáda české republiky - proč, nač a zač?

Na článek o strategické koncepci naší armády mi přišla odezva - "to je válčení jak za Marie Terezie - po celém území republiky!"  "Vždyť se musíme se za každou cenu dohoudnout, aby u nás žádná válka nebyla!"  Možná se na tomto postoji podílí i iluze pohraničních pevností a "zajištěného vnitrozemí" z doby první republiky.

kliknutím na podtržené texty se dostanete k odkazům a odpovídajícím článkům na blogu i na netu

Základní postoj všech, kteří cvičí vnitřní bojová uměnjí můžeme vyjádřit asi takto:

Cvičím a učím se např. kungfu, abych bojové umění používal jen v tělocvičně a nikoli mimo ni.

Teorie bojového umění mluví o něčem, co nazývá "ŠEN". Anebo také tvář tygra. Můj učitel - asiat, menšího vzrůstu - "šen" popisuje takto:

"Dělal jsem vyhazovače na diskotéce. Přišla tam skupina cca pěti mužů a pěti žen. Klasických anglických rowdies. V silně podnapilém stavu se cpali dovnitř. Řekl jsem jim, že tam určitě nepůjdou. Rozkročil jsem se ve dveřích a ruce založil na prsou.

Následovala slovní přestřelka, ale nic si nedovolili a odešli. Kdybych to takto neuměl, musel bych se poprat."

Můžeme si říci, že  "šen" České republiky vznikne již jen tím, že jsme v NATO. Ale jak vzniká odstrašující síla NATO? Je poskládána z "šen" jednotlivých členských států.

Odstrašující síla - možno také říci síla "muže" v mezinárodních vztazích - se okamžitě vrací i ve finanční podobě. Vezměme jen v úvahu vztahy s Ruskem a jednání o cenách a dodacích podmínkách ropy a plynu. Vidíme, že náklady na obranu se okamžitě vrací ve finanční podobě.

Národ, který je sebevědomý a má hrdou sebeobranou doktrínu také postupně získá jinak - efektivněji - fungující management.

Ať se to komu líbí anebo nelíbí, armáda používá nejmodernější technologie. Pokud si ji zajistí v domácích firmách, máme ji k dispozici i v jiných oblastech. Fungující domácí zbrojní průmysl je vynikající podpora exportu. Neboť je projevem národního sebevědomí. Od hrdého obchodníka každý rád nakupuje.

Pan Havel, při vší úctě, podlehl pacifistické iluzi. Každý z nás má z vlastního osobního života nespočet příkladů, kdy prostá racionální dohoda nefunguje. Ať už v práci či v rodině. Pak se musí zvýšit hlas anebo i praštit do stolu.

Nemluvím o panovačnosti, ale občas nejde jinak. Stejné je to i v mezinárodních vztazích.

Hrdému národu se vždy vyplatí hrdá vojenská doktrína.

První republika byla jedním z nejvyspělejších států světa a hrdou doktrínu měla. Za své dvacetileté existence však prvorepublikovou národní hrdost nestačila dostatečně zvnitřnit a přišel Mnichov.

Hrdá prvorepubliková vojenská doktrína se projevila v nepředstavitelné síle československého odboje proti nacistům. Lidé utíkali přez hranice a byli v domácím odboji i přez hrozbu vyvraždění celých rodin. Myslíte si, že to přišlo zničeho nic?

Prvorepubliková doktrína nepočítala se zastavením nepřítele na pohraničním opevnění!

Opevnění bylo v nejužších místech republiky, aby nemohlo dojít k jejímu "přetržení". Opevnění mělo zajistit čas na mobilizaci a příchod spojeneckých sil. Velitelství a vláda se měla přesunout k Vyškovu. Počítalo se s boji na třech příčkách - vltavské,pražské a liběchovské příčce a s ústupem na Slovensko.

Takže také jako za Marie Terezie - opevněná města Terezín, Olomouc, Hradec, Brno. Možná že se skutečně vyvíjíme ve spirále. Za Marie Terezie byla sedmiletá služba - když už se to voják naučil, nebyl jednoduše nahraditelný odvedencem.

Dnešní zbraně a dynamický způsob vedení války také asi není vhodný pro "kanonenfutr" z dob první světové války. Takže profesionální armáda.

V dnešní době chápeme funkci kolektivního nevědomí. Hrdá armáda je jeho výraznou pozitivní složkou. Z čeho tak asi plyne produktivita práce USA, Japonska, Německa?

U "komunistických" států je to trošku jinak. Mají sice obrovské armády i veliké výdaje na zbrojení, ale nesvoboda prostřednictvím kolektivního nevědomí tuto národní hrdost láme a deformuje.

Napoleon také skončil na Rusku - neměl tam co dělat!

NATO požaduje výdaje na obranu ve výši dvou procent národního rozpočtu. ČR má nyní hodně pod jedno procento. Výdaje na obranu ČR byly od r. 1935 - 1938 cca 33% HDP! několik let před tím byly na dvacíti procentech ...

Buďme rádi, že to tak nemusí být. Ale o něčem to svědčí.

Zajištěná územní obrana je základní sociální jistota.

Hrdá, moudrá a sebevědomá vojenská doktrína se nám vždy vyplatí. Nejsou to vyhozené peníze.

Přidat komentář
  • Žádné komentáře nenalezeny

Vyhledávání

Dnešní den v historii

4.prosince 1268 – Uzavření Poděbradské smlouvy mezi českým králem Přemyslem Otakarem II. a Oldřichem Korutanským. Oldřich Korutanský, který neměl dědice, se zavazoval, že po jeho smrti připadne korutanské vévodství českému králi. Byli však pominuti Oldřichovi sourozenci, kteří se se ztrátou území nechtěli nechat smířit. Po porážce Přemysla Otakara římským králem Rudolfem Habsburským byly Přemyslu Otakaru Korutany zase odebrány.

4.prosince 1942 potopily v Neapoli americké bombardéry B-24 italský lehký křížník Muzio Attendolo.

Translate