Kdo je online

Přihlášení uživatelé 0
Hosté 18

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Je libo Danu? http://www.armytechnika.cz/nabidka/kolova-technika/obrnena-technika/samohybna-houfnice-shkh-vz.77-dana Nab...
V hospodě v Newcastlu sedí německý tirák a rýpe, jak jsou britští řidiči pomalí. „Já naložím náklad v Hamburku, projedu ...
Major vede svou jednotku na cvičení. Najednou vyplivne vysílačka a jednotka je bez spojení. Major skočí do džípu a přiká...
Turecké F-100 Super Sabre si zabojovali při invazi na Kypr.
Gray Fox - Komentář v Su-27 Flanker
V úterý 22. září ruská stíhačka Su-35 sestřelila kanonem při cvičení Su-30. Přesná příčina proč k tomu došlo není zatím ...

ZPRÁVY

Zveřejněno: 25. 9. 2013 7:59 Napsal Jan Rýznar
Nadřazená kategorie: ZPRÁVY Kategorie: Úvahy, názory

Bez politických elit je slabá nejen naše republika, ale i Evropa.

V těchto dnech si připomínáme 75. výročí konce první republiky. Hrdou mobilizaci armády ČSR i mnichovskou potupu evropské demokracii. Přesně za měsíc nás čekají parlamentní volby. Hlavou mi proběhla krátká reminiscence.

Síla armády a tím i mocenský význam státu se odvíjí od úrovně vyspělosti

 politických elit a jejich schopnosti vést občany k hospodářské, vojenské i mravní prosperitě.

Tuto evidentně pravdivou větu si můžeme najít v jednom z článků k výročí zářijové mobilizace. Kde ale vzít a nekrást?

Vedli náš stát někdy v jeho historii politické elity? Myslím si, že určitě. Zcela jistě v době Přemyslovců i Lucemburků. Mocnářství také nebylo tak černé, jak jej líčí Jirásek. Etika zkrátka měla své místo v životě těch, kdo chtěli řídit státy.

A co moderní dějiny? Zcela určitě můžeme být hrdí na první republiku. Lidé, kteří nejsou schopni vidět hospodářskou, politickou a mravní sílu první republiky alespoň v rámci dobového kontextu jsou zcela mimo.

První republika zkrátka své elity měla. Odkud se vzaly? Tady musíme s podivem konstatovat, že jim je vychovala monarchie. Etika císařpánova státního úředníka byla velice nekompromisní. A je to ....

První republika k tomu přidala snahu o zásadní rozchod s římskokatolickou církví, která byla základním zdrojem servility obyvatelstva vůči rakousko-uherské státní moci.

Masarykův protestantizmus byl na svoji dobu vysoce sekulární a tím pádem i etický.

Nosná etika je především PRAKTICKÁ. S tím tzv. Boží přikázání nemají co dělat.

Jednoduchým potvrzením výše uvedeného konstatování je křesťanská či novozákonní etiky sebeobrany - jeden rozpor za druhým. Taková etika nikdy nemůže fungovat.

Jak se s tímto problémem vyrovnala první republika? Latinou, řečtinou, četbou Homéra a jiných antických autorů v originále. Klasické základy antické státnosti jsou totiž vysoce praktické.

Praktičnost je v etice společnosti jedním ze základních kritérií. Tato kritéria musí jasně rezonovat s muži i ženami dané společnosti a nemohou obsahovat žádné logické rozpory. Toho nikdy přikázání nemohou dosáhnout.

Funkční praktická etika nikdy nemůže být etikou bezhříšnosti. Praktická etika je etikou vzorů, hrdinů a idolů.

Život v souladu s praktickou etikou musí být přitažlivý již zde na zemi.

Posmrtné ideály ve zlomových situacích zcela nutně selhávají.

Z tohoto pohledu je zdrojem největší deziluze v etice poválečný vývoj v naší zemi. Beneš a spol. couvli před komunisty a přijali košický vládní program. Košický vládní program byl prvním krokem realizace třídní nenávisti. Rok 1948 už byl jen logickým důsledkem.

Lidé, kteří měli být oslavováni jako hrdinové a jejichž rodinní příslušníci měli dostávat minimálně společenskou kompenzaci za hrdinství v boji proti fašismu byli ideologicky selektováni, kriminalizováni a likvidováni. Zkrátka komunisté zlomili páteř národa ... poté co jim to Beneš svojí nedůsledností a snad i ješitnou uražeností z mnichovské zrady západních mocností umožnil.

Čekají nás volby a levice prohlašuje, jak čistě a moudře povede stát - prý na rozdíl od zkorumpované pravice. Nepoučitelně populistická ČSSD se chystá vládnout  s podporou komunistů.

Nelze očekávat obnovu etiky státu a společnosti od nepoučitelných.

Co s tím? Těžká rada. Parlament, senát a vláda jsou jedna z nejvysmívanějších a nejpohrdanějších institucí v zemi.

Podle teorie demokracie a podstaty voleb tam zasedají ti nejlepší z nás.

O čem to svědčí? Že není z koho volit. Zpráva ze současného tisku: 

Školám se nedaří připravit děti na práci a nerozvíjí se u nich morální hodnoty. To  nejsou výtky rodičů žáků, ale překvapivě učitelů a ředitelů škol, kteří jsou při  hodnocení své práce kritičtější než veřejnost.

Co k tomu dodat?  V české republice máme  zahnívající školství - počínaje vysokými školami. Zkrátka jsme nezvládli transformaci školství do nové svobodné éry. Podle mého je to dáno naivitou začátku 90. let.

Pan Václav Havel byl v tu dobu vnímán jako zdroj etiky pro novou dobu. Václav Havel však těžko mohl být zdrojem fakticky pravdivé etiky. Proč? Srovnejme Havla s Masarykem.

Mocnářství nebylo diktaturou a nikomu nešlo po krku. Natož aby vraždilo odpůrce po stovkách, tisících a milionech.  Pan Masaryk byl tudíž charakterově mnohem rovnější, než si kdo dnes dokáže představit.

Naproti tomu Václav Havel se mohl snažit jak chtěl. Režim ho mlel hlava nehlava a on pak svým způsobem podlehl syndromu rukojmího.

Základní rozdíl mezi Havlem a Masarykem spatřuji v Havlově nekriticky slabošské smířlivosti s kdekým. A dále,

Havel se naprosto neorientoval v křesťanských církvích.

Nekriticky přijímal jejich eticko-hříchovitý maglajz jako něco všeobecně hodnotného.

Stačí jen srovnat Masarykovo jasné a úsečné husitské heslo

Pravda vítězí.

S Havlovou ekumenicko-křesťanskou matlaninou:

Pravda a láska vítězí nad lží a nenávistí.

Společnost zkrátka na začátku 90. let ovládali havlokreténi, kteří dokázali jakoukoli etiku zesměšnit i pro nově nastupující generace.

Je nová doba a vše se mění. Doufejme že rychle a správným směrem.

Přidat komentář
  • Žádné komentáře nenalezeny

Vyhledávání

Dnešní den v historii

1.října 1756 proběhla bitva u Lovosic. Šlo o střet pruské a rakouské armády v průběhu Sedmileté války.

1.října 1525 zemřel český lékař, přírodovědec, astronom, matematik a botanik Tadeáš Hájek z Hájku

1.října 1940 byla zařazena do stavu Royal Navy letadlová loď HMS Indomitable.