Kdo je online

Přihlášení uživatelé 0
Hosté 30

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Michal Kroužek - Odpověděl na komentář # 4657 v Canon de 75 Modèle 1897
Děkuji za pochvalu. Uvažuji nad rozšířením článku o další využití tohoto kanonu např. v pevnostech apod a jeho další mod...
Bedrník - Komentář v T-54/-55
Tanky této řady používají i separatistické území Abcházie, Podněstří nebo Náhorní Karabach.
Z mého pohledu velice kvalitní článek. Ve filmu Území nikoho pojednávajícím o občanské válce v bývalé Jugoslávii. Je vi...
Kde všude musíte mít roušku? Podívejte se na přehled všech aktuálně platných opatření https://radiozurnal.rozhlas.cz/kde...
Filipínci by si chtěli pořídit pět nových C-130J. https://newsinfo.inquirer.net/1332802/ph-air-force-seeks-funding-for-5...

ZPRÁVY

Zveřejněno: 20. 8. 2014 9:49 Napsal Tomáš Peszyński
Nadřazená kategorie: ZPRÁVY Kategorie: Úvahy, názory

Rusko: Včera zakázali sýr, zítra zakážou internet a pozítří pasy

Vojenské úspěchy Ukrajiny donutily Rusko k vyjednávání. Sankce se začínají projevovat. Zrádce Ruska a slovenský terorista.

Na následující fakt opět v televizi upozornil Jefim Fištejn. Ukrajinské vojenské úspěchy donutily Rusko, aby akceptovalo ukrajinskou vládu a donutily jej k jednání s ní.

Rusko přece na začátku tvrdilo, že ukrajinská vláda je nelegitimní. Dnes už si to nemyslí. O víkendu Rusové vyjednávali s Ukrajinci v Berlíně. Při své propagandě okolo bílého konvoje se odvolávají na stanoviska ukrajinské vlády. Prostě Ukrajinci již mohou jedno draze vykoupené vítězství pomyslně oslavit. Naučili Putina, aby je respektoval. Já to pořád říkal, že se Putina nesmíme bát. Když se lidem jako je Putin ukáže síla, ale reálná síla, tak tomu rozumí. Jako arabský kmenový náčelník. Stejná úroveň. Blahopřeju Ukrajině k tomuto úspěchu, který by měl pro nás být inspirací.

To však není jediná ruská prohra. Zdá se, že sankce už účinkuji. V Rusku rostou ceny potravin. Rostou ceny masa a očekává se, že vzrostou ceny mléčných výrobků. Docházejí zásoby ryb. Ruští odborníci odhadují, že se blížící drahota nejvíce dotkne 30% nejchudších Rusů. A jak je to s nahrazením potravin z EU jinými dodavateli, o kterém putinisté tak rádi mluví? Dobrý příklad jsou kuřecí stehýnka. Rusko dováží z USA kuřecí stehýnka, ale zakázalo si je. A tak je bude dovážet z Brazílie, ovšem dvakrát tak dráž.

Mluví se o tom, že Rusko má údajně nadšené spojence v Jižní Americe a Argentina, Chile a Brazílie mu bude nadšeně dodávat potraviny. Opravdu si někdo myslí, že tyto země, stejně jako Čína nevyužije ruskou poptávku po tom, aby jim prodali své potraviny co nejdráže? Třeba v takové Argentině, která zase zachovala? A Číňané budou do Ruska posílat internacionální pomoc? To těžko. Myslím, že potraviny do Ruska budou pořád dražší a dražší.

Jasně, že ruská propaganda nakonec udělá z kuřecích stehýnek, norských sardinek a francouzských sýrů nevlasteneckou dekadenci prohnilého západu. Stejně jako dělá z dobrých Rusů zrádce a fašisty.

A nezhlouplých Rusů, kteří ještě nezatratili své svědomí pro nacionalistické nadšení jako Němci ve třicátých létech je málo, ale jsou. Zubov, Pussy Riot, Chodorkovskij, Kasparov... Další, který k nim přibyl je Andrej Makarevič, člen ruské rockové skupiny Mašina vremeni. A v Rusku mu teď spílají do zrádců a fašistů. A důvod? Hrál pro uprchlíky na východní Ukrajině. Ano hrál pro ty lidi, kterým Putin posílá tak okázale svou humanitární pomoc.

Problém je v tom, že během koncertu řekl pravdu, což už se v Rusku zase nesmí. Řekl, že "všechny nás ženou směrem k Severní Koreji. Včera zakázali sýr, zítra zakážou internet a pozítří cestovní pasy."

Naštěstí ruská pomsta za jeho slova je spíš směšná. Chtějí mu odebrat řády, které mu udělil Putin. To se mu teda pomstili. Samozřejmě, že taková hysterie nemohla nechat v klidu různé komiky a ruský satirik Viktor Šenderovič usoudil, že litovat lze prý hlavně Rusko, které se chová jako cirkusová kobyla a opakuje stará čísla v parodii na sovětské časy.

A tak se zdá, že zatím největší ruská prohra je ztráta jakékoliv úrovně místního režimu.

Konflikt na Ukrajině není konflikt národnostní mezi Ukrajinci a Rusy, ale je to konflikt ideový. Mezi demokraty a putinisty. Tady s vyvoláním nacionální nenávisti k Rusům nemůže nikdo uspět, protože každý ví a je to přirozené, že jsou špatní a dobří Rusové. A taky že jsou dobří a špatní Evropané.

Slovák, který byl zajat na straně separatistů, je právě takovým špatným člověkem, bez ohledu na to jaké národnosti je. A není to jen taková mediální zajímavost. Tento případ se dostal minimálně do evropských zpráv. Je to totiž první potvrzený případ cizího žoldáka mimo Ruskou federaci v (pro)ruských službách. A protože donbaští teroristi samozřejmě nejsou nikým uznání má je Ukrajina právo považovat za zločince a ne za vojáky bojující strany a podle toho s nimi zacházet. Proto Slovákovi hrozí soud a pobyt v ukrajinském vězení. To mu teda fakt nezávidím.

Přidat komentář
  • Žádné komentáře nenalezeny

Vyhledávání

Dnešní den v historii

22.září 1576 byl Rudolf II. Habsburský korunován českým králem (vládl 1576 – 1611)

22.září 1980 začala Irácko-íránská válka