Kdo je online

Přihlášení uživatelé 0
Hosté 12

Spřátelené weby

Poslední komentáře

přidal komentář v Johann Fiedler
Upřesnění datumu úmrti: https://de.metapedia.org/wiki/Fiedler,_Johann...
Ryšák odpověděl na komentář #4785 v PzKpfw. V Panther
Tak boční pancíř měl ca 40-50 mm, to není zase tak málo. A určitě se snažili být čelem. Vývoj války je taky vedl spíš do...
přidal komentář v PzKpfw. V Panther
Panther je zajímavej především svým silným dělem a atraktrivním jménem, jinak je překynutý. Jak moc je častá krajina s d...
Owen přidal komentář v Fliegerfaust (Luftfaust)
Válka na východní frontě Němce donutila racionalizovat výzkum a výrobu, ale nakonec se to zvrtnulo opačným směrem.
přidal komentář v Supremacy 1914 - tipy do hry
Dobrý den. Chtěl bych se zeptat, teď jsem vyhrál svoji první hru, ale nezvýšila se mi úroveň mého účtu. Co musím udělat,...

ZPRÁVY

Zveřejněno: 25. 11. 2014 20:32 Napsal Lubomír Stejskal
Nadřazená kategorie: ZPRÁVY Kategorie: Úvahy, názory

Cenzura, nebo lekce z odpovědnosti demokracie?

• Média jsou plná arabských (tehdy, od té doby se změnil politický slovník, dnes tedy palestinských) uprchlíků. Málo se ale mluví o souběžné záležitosti: vyhnání statisíců Židů z arabských zemích po vzniku Izraele (1948).

Při té příležitosti uspořádá izraelský prezident Reuven Rivlin ve své jeruzalémské rezidenci v neděli 30/11 vzpomínkové setkání. Mezi účastníky měl být také zpěvák Amir Benayoun. Úřad prezidenta však jeho pozvání zrušil.

Důvodem je Amirova píseň na aktuální téma. Ovlivněn nedávnými krvavými útoky teroristů proti izraelským civlistům v Jeruzalémě složil a natočil píseň „Ahmed miluje Izrael“. Je o Arabu Ahmedovi, který se navenek chová mírumilovně, ale když se dostanete do jeho blízkosti a otočíte se, vrazí vám kudlu do zad.

Je to umělecky ztvárněná reakce na  událostí, které se nedávno staly. Připomínat jistě netřeba, jsou k nalezení na většině zpravodajských serverů.

Pro lepší představu jsem si dovolil klíčovou pasáž textu písně volně přebásnit.

Pravda je

neřád jsem nevděčný

však též i to

ač zlý jsem bez viny

Nebyl jsem k lásce vychován

Až přijdeš a nastavíš mi záda

má čepel mezi žebroví

s rozkoší bude zasouvána

Dnes mírný a smějící se pán

A zítra … zas další Žid

mým nožem bude peklu dán

Anglická varianta je uvedena dole pod čarou.

Úřad prezidenta vyhodnotil text jako protiarabský. Generální ředitel prezidentské rezidence Harel Tubi vysvětlil, proč Amir nebude na slavnost pozván. Takováto vyjádření v čase napětí a konfliktu, třebaže mohou být výrazem frustrace a bolesti, jsou v rozporu s odpovědností, která je vyžadována od úřadu prezidenta a ostatních institucí s vlivem na veřejnou diskusi.

Ozvaly se hlasy, že píseň je rasistická. Jeden člen parlamentu za levicovou stranu Merec žádá, aby policie zpěváka vyšetřovala kvůli podezření z podněcování k násilí. (Zde musím důrazně protestovat.)

Amir se však brání. On a jeho přátelé jsou zásadně proti násilí – a kdyby nebylo palestinskoarabské teroru vůči nevinným Židům, takováto píseň vyjadřující bolest srdce by nikdy nevznikla.

Všem, kdo jsou „Ahmedem“ šokováni vzkázal - šokující jsou především činy arabských teroristů, vraždy modlících se Židů, smrtelné útoky motorovými vozidly na chodce, střelba na školy a nemocnice na jihu země (z Gazy). Podle jeho mínění existuje mnoho věcí, které jsou víc šokující než jedna píseň vyjadřující bolest a úzkost – a nic jiného.

Kdo má pravdu? Zpěvák, nebo vysoký činitel prezidentského úřadu? Toto dilema ať si vyřeší sami Izraelci. Pro nás je podstatné něco jiného. Že propagandistické řeči o jakémsi oficiálním protiarabském rasismu v Izraeli jsou pusté lži.

Anglická verze úryvku písně „Ahmed miluje Izrael“

It’s true that I am just ungrateful scum.

It’s true, but I am not guilty

I wasn’t brought up on love.

It’s true that the moment will come when you will turn your back on me

and I’ll stab you right in the back

Today I am moderate and smiling

Tomorrow… I will send to hell, a Jew or two

Převzato se svolením autora z jeho blogu lubomirstejskal.blog.iDNES.cz