Kdo je online

Přihlášení uživatelé 0
Hosté 10

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Bombardéry B-52 dostanou nové motory: Rolls Royce Will Provide Long-Awaited New Jet Engines For The B-52 Bomber Fleet T...
Stojí za přečtení: Jan Urban: Jak vyštvat ze země politické konkurenty. Edvard Beneš se mstil na příbuzných Neodděliteln...
Troubridge - Komentář v Bahna 2021
Snad nás tam příští rok už pustí.
Chtělo by to dát do článku fotky. Obzvláště vzhledem k futuristickému vzhledu stíhače.
Avia B-534 se umístila na 3. pozici v anketě "Nejpopulárnější československé letadlo století" - proběhla v roce 2018 při...

ZPRÁVY

Zveřejněno: 3. 1. 2015 19:51 Napsal Tomáš Peszyński
Nadřazená kategorie: ZPRÁVY Kategorie: Úvahy, názory

Co nám může dát Ukrajina

Pevně věřím, že Ukrajina vstoupí do NATO a EU a stane se součást Západu. A neptejte se kolik budeme muset Ukrajině dát. Těšte se na to, co Ukrajina dá nám.

Ukrajina potřebuje Evropu a Evropa potřebuje Ukrajinu.

Nevěříte?

Když bude Ukrajina v Evropě, bude Rusko bokem. A to potřebujeme, jinak v Evropě nebude klid. Myslím, že to byl Brzezinski, kdo řekl, že Rusko je s Ukrajinou velmoc, ale bez Ukrajiny jen stát. Abyste mě správně pochopili, já bych taky chtěl Rusko v Evropě, pokud přijme evropské hodnoty, ale Rusko budeme muset do Evropy přijmout a ne, že budeme tolerovat, že se nám sem vnutí. A díky Ukrajině se sem nevnutí. Ukrajina je zátka proti Rusku.

Ukrajina nám toho hodně dává už teď. Obětuje životy svých lidí a obětuje svá města a vesnice proto, aby za nás zastavila rozpínavost zločinného putinského režimu. My to dělat nemusíme. Máme ten luxus, Ukrajinci to dělají za nás. Kdyby to teď nedělali oni, museli bychom to dělat my.

Pokud se Ukrajincům podaří zastavit Putina a ještě vybudovat fungující demokratickou a prosperující zemi na demokratických základech bude to pro Rusko ten nejlepší příklad, že to jde. Už teď ruská opozice vzhlíží k Ukrajině jako ke vzoru a Rusové, kteří odmítají Putina, mávají ukrajinskými vlajkami. Ukrajina tak může jít příkladem Rusku v jeho nutné změně a tím Evropě pomoct způsobem, který žádný jiný stát nemůže.

My Evropané se můžeme nechat u Ukrajinců inspirovat. Oni jsou takoví, jaký byl západ před desítkami let, když se rozhodně postavil fašismu a komunismu. Oni jsou takoví, jako jsme byli kdysi my, když někteří z našich radičů , prarodičů a předků byli ochotní obětovat mnoho za ideály. Včetně svého života. My pohodlní Evropané jen jsme na tuto schopnost již zapomněli, ale Ukrajinci ji právě teď nabyli.

A není to jenom o válčení. Uvědomujete si co se děje na Ukrajině? V souvislosti s ruskou agresí? Tisíce, možná desetitisíce či statisíce dobrovolníků, volontérů, jak říkají Ukrajinci, se skládají na ukrajinskou armádu, na zbraně  na vybavení, na uniformy. Vůbec nic si nedělají s toho, že proti nim stojí vojensky druhá nejsilnější mocnost na světě se svou ohromnou armádou a jadernými zbraněmi. Prostě se rozhodli, že každý jednotlivý člověk, když se zapojí, může tuto sílu porazit. Je to tak obdivuhodné, až se s toho tají dech. Takové odhodlání, taková odvaha a taková naděje. To všechno jsme v Evropě zapomněli a musíme se to znova učit. Od Ukrajiny.

To volontéři, to je to čemu se na Západ od Ukrajiny říká občanská společnost. Nespoléhají na špatně fungující stát a pustili se sami do práce. Jako kdysi američtí osadníci, kteří vytvořili své milice. Demokracie zůstane jen tehdy, pokud za ni lidé bojují. Tato myšlenka vznikla na Západě, ale ten na ní zapomněl a nyní se nám vrací z východu. Když chcete být prozápadní, podívejte se na Východ. Ta teď paradoxně leží těžiště Západu.

A my tuhle myšlenku potřebujeme a musíme být za ní Ukrajině vděčni. Ukrajina je nyní inspirací nejen pro demokraticky smýšlející Rusy, ale i pro demokraticky smýšlející Evropany. Říká se, že se demokracie rozpouští, ale na Ukrajině za ní umírají lidé.

Na Ukrajině umírají lidé za Evropu, umírají za EU. Na Majdanu umírali lidé nejen pod vlajkami Ukrajiny, ale i pod vlajkami EU. Nyní umírají ukrajinští vojáci nejen za svou vlast, ale taky za to, že se jejich země chce vrátit do Evropy, kam podle přesvědčení většiny Ukrajinců patří. Neexistuje lepší důvod pro integraci Evropy než její oběti. Ukrajina nám dala závazek, abychom s její obětí nezacházeli marně.

Ukrajinci nás inspirují svoji svobodymilovností, svou schopností se obětovat a svým evropanstvím.

A to v Evropě potřebujeme jako sůl. Potřebujeme je tady. Tento národ, tento sát. Ukrajina je větší než Polsko a ovlivní Evropu úměrně své velikosti. Bude to sebevědomý, ale vstřícný stát, kterému bude záležet na sobě i na ostatních. Moc se na to těším.

To jsou všechno dary, které nám Ukrajina dává a to co my ji za to můžeme dát, nějakou pomoc, peníze. Možná nějaké ekonomické potíže při integraci této země do Evropy, to je pořád málo. Ukrajina Evropu obohatí, neochudí.

Víte, když se dějí takové strašné věci, jako nyní na Ukrajině, tak lidé, kterých se dotýkají, si přehodnocují hodnoty. Čím blíž jste tomu, tím více se přehodnocujete. To taky potřebujeme. Abychom viděli, co jsou skutečné hodnoty v životě a co jsou nesmysly. Další věc, kterou naše společnost potřebuje a kterou se může od Ukrajinců učit.

A já vám něco řeknu. To učení od Ukrajinců je jako nakažlivá nemoc. Stačí pár týdnu a už přejímáte jejich hodnoty a jste na to hrdi. Říkáte si, proč jsem to tak předtím neviděl? Jak je život bezva… i když se dějí strašné věci… nebo možná právě proto. Když se na obloze stahují mračna, člověk si začíná více vážit základních věcí.

Nebojte se Ukrajinců, snažte se být jako oni. Inspirujte se. Nebojte se Ukrajiny. Těšte se na ni.

Za Ukrajinu v Evropě zaplatíme všichni. Ale oni nejvíce. Ale ještě nám za to něco dají.

Přidat komentář
  • Žádné komentáře nenalezeny

Vyhledávání

Dnešní den v historii

18.října 1748 – Byl uzavřen mír v Cáchách, který ukončil válku o dědictví rakouské. Marie Terezie ztratila část italských provincií a získala všeobecné uznání pragmatické sankce.

18.října 1918 začíná bitva u Terronu v níž vítězí českoslovenští legionáři nad císařským vojskem i přes nasazení yperitu a několika protiútokům.

Translate