Kdo je online

Přihlášení uživatelé 0
Hosté 19

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Bombardéry B-52 dostanou nové motory: Rolls Royce Will Provide Long-Awaited New Jet Engines For The B-52 Bomber Fleet T...
Stojí za přečtení: Jan Urban: Jak vyštvat ze země politické konkurenty. Edvard Beneš se mstil na příbuzných Neodděliteln...
Troubridge - Komentář v Bahna 2021
Snad nás tam příští rok už pustí.
Chtělo by to dát do článku fotky. Obzvláště vzhledem k futuristickému vzhledu stíhače.
Avia B-534 se umístila na 3. pozici v anketě "Nejpopulárnější československé letadlo století" - proběhla v roce 2018 při...

ZPRÁVY

Zveřejněno: 15. 1. 2015 17:17 Napsal Tomáš Peszyński
Nadřazená kategorie: ZPRÁVY Kategorie: Úvahy, názory

Situace v Donbasu a budoucnost války na Ukrajině

Jaká je situace v Donbasu? Taková, že se o ní v médiích moc nemluví. Přitom je to tak důležité, že to ovlivní budoucnost války na Ukrajině.

Konfliktu na Ukrajině se už nedostává v médiích tolik prostoru, kolik by mělo. Navíc teď celá Evropa řeší teror v Paříži. Já vystupuji proti teroristům a islamistům již léta a za jiných okolností bych se taky věnoval tomu, co se děje ve Francii. Jenže jsem se rozhodl připomínat, že se nesmí zapomínat na "východní frontu" obrany evropských hodnot. A tou je současná linie dotyku vojsk na Donbasu. Nebezpečí z Ruska je stejné jako to od islamistů. Jiné možná v prostředcích, ale stejné v cílech. Zničit Západ, svobodu a demokracii.

Jsem vděčný za všechny, kdo upozorňují na nebezpečí islamistického terorismu a hájí západní a demokratické hodnoty. Mým cílem je však neustále říkat - nezapomínejte na Putina! (Nedej bože spojovat se s ním)

A proto říkám, konflikt na Ukrajině nemá tolik prostoru v médiích, kolik by si zasloužil. Nemyslím si, že to je nějaké spiknutí, ale je to logika médií.

Přitom se jasně ukazuje, že když je pozornost světa upřena k Paříži, ruská agresivita v Donbasu zase roste.

A situace na Donbasu je světovou ostudou. Ostudou Ruska, že takovou situaci vytvořilo a ostudou Západu, že to dopustil a stále proti tomu postupuje s nedostatečnou razancí.

Z médií se to nedovíte. Alespoň ne z povrchních zpravodajských serverů, ale situace na Donbase je příšerná a ovlivní budoucí vývoj války na Ukrajině.

Já o situaci na Donbase vím nejen ze svědectví přátel mých ukrajinských přátel. Nedávno jsem měl možnost se s Pražským Majdanem setkat s dokumentárním fotografem a novinářem Petrem Tomanem, který dlouhodobě pobývá na Ukrajině. On nedělá klasickou žurnalistiku, ale věnuje se dlouhodobým sociálně dokumentárním projektům. Navíc to není politický novinář, ale zajímají ho dopady katastrof a válek na psychiku lidí. Rozhovor s ním byl velice zajímavý, a koho zajímá jeho téma, ať jde na besedu s ním, kterou pořádá knihovna Václava Havla. Já určitě půjdu.

Kromě toho hlavního o čem jsme se bavili, jsem si však na základě jeho popisu svědectví, které nasbíral, uvědomil závažnou věc, která není v Česku lidem zcela zřejmá. A to mé uvědomění potvrdily i zprávy z jiných zdrojů, jak už jsem se o tom zmínil výše.

Situace na Donbasu není taková, že by byl masívně okupován ruskými vojsky, která by řídila místní život. Není ani taková, že by tam byla fungující zpráva a struktury separatistů. Nemluví se o tom, ruská propaganda nám jen popisuje vzkvétající Novorosiju a i naše média pořád ukazují údajné humanitární konvoje a jak jim tam Rusové posílají vánoční stromečky, takže by člověk mohl nabýt dojmu, že na okupovaném Donbase je vlastně pohoda a jen občas se tam střílí někde na frontě.

Samozřejmě, že to není ani tak, jak nám líčí ruští trollové, že obyvatele Donbasu jsou již konečně osvobozeni od americko-evropsko-banderovského jha a radostně budují šťastnou budoucnost, zatímco my chudáci v EU stále trpíme americkým fašismem.

Jestli chcete vědět, jak takové osvobození od americko-evropského fašismu vypadá, tak vězte, že Donbas nyní spíše připomíná nějaký postapokalyptický film, kde se rozpadla společnost, stát a hodnoty. Kde se rozpadají domy a silnice. Separatisté si Donbas rozdělili na své léna. V každém městě, a na jiném území vládně jiná banda separatistů, kteří vybírají "mýtné" a jsou pány nad svými "poddanými". Dopouštějí se zvůle, zločinů a nezákonnosti. Ozbrojenci terorizují civilisty. Okupovaná města chátrají a rozpadají se. Dokonce i zvířata v přírodě hynou nebo migrují pryč. Všude se válejí zdechliny. Prostě ruský ráj a osvobození od prohnilého západu. Podle Putina takhle vypadá štěstí a my jen trpíme.

Ale konec ironie. Je to velmi závažné. Je jasné a zprávy z posledních dní dokládají, že  Donbas byl přeměn v jedno velké zhroucené území, kde nevládne tvrdá ruka ruského vojáka, ale kriminální teror. Je tedy jasné, že pokud by se podařilo donutit Putina nějakým způsobem přestat se vměšovat do záležitostí Ukrajiny, tyhle bandy, které zde našly svůj ráj, své zbraně ze dne na den nesloží a ani nebudou chtít emigrovat do Ruska, kde by si přece jen na středověk hrát nemohli.

Ještě nedávno jsem se domníval, že jedno z přijatelných řešení tohoto konfliktu by bylo takové, že by se Ukrajina vzdala Krymu a Donbasu a za to by dostala členství v NATO a EU (samozřejmě že by to byl proces, který by trval cca 10 let). Neměl jsem odvahu tento názor šířit, vzhledem k tomu, že znám nějaké lidi z okupovaného Donbasu a velmi bych chápal jejich případné rozhořčení nad tím, že podporuji obětování jejich rodné země. Jednou jsem však o tom mluvil se svou kamarádkou z Luhanska a ona mi to odsouhlasila. Řekla "všechno, jen aby přestalo zabíjení, já bych ses tím smířila". Dojalo mě to.

Musím říct, že si myslím, že nebude muset takovou oběť přijmout a zavinilo si to Rusko samo svou odpornou politikou vůči okupovaným územím. Vzhledem k tomu, jak výše zmíněné zdroje popisují situaci na Donbasu je evidentní, že Donbas bude muset být zpět dobyt ukrajinskou armádou a ty bandy separatistů poraženy násilím.

Nikdo neví, co bude teď...zda bude trvat příměří nebo se rozhoří nové boje, jestli Rusko nepůjde dál… Ale ať bude, co bude, válka stejně bude muset skončit dobytím Donbasu Ukrajinou.

A NATO a EU dostane Ukrajina za Krym. Ten už asi Rusové nikdy nevrátí.

Je potřeba se připravit na to, že se o Donbas bude ještě bojovat. A že klidně může zaútočit ukrajinská strana. Má na to právo. Je to jejich země.

A ten nepořádek, co tam Rusko udělalo, ten se bude uklízet ještě léta. Kdo chce pomáhat Ukrajině má o práci postaráno.

Přidat komentář
  • Žádné komentáře nenalezeny

Vyhledávání

Dnešní den v historii

28.listopadu 1905 demonstrovalo v Praze na Staroměstském náměstí 100 000 lidí za volební reformu.

28.listopadu 1414 – Jan Hus byl zatčen v Kostnici.

28.listopadu 1695 – Jan Sladký, řečený Kozina, byl popraven v Plzni. Kozina vedl povstání proti V.M. Lammingerovi („Lomikarovi“), který Chodům upíral práva, která jim dali předchozí panovníci za ochranu hranic. Po potlačení povstání jim byla veškerá privilegia odebrána.

Translate