Kdo je online

Přihlášení uživatelé 1
Hosté 42

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Petr Kovář - Komentář v T-90
Níže je únorové video k T-90M Военная приемка. Т-90М. Прорыв
Pro zajímavost srovnání helma z 2. světové vályk vs moderní
AMERICAN RQ 4 GLOBAL HAWK VS IRAN's KHORDAD 15 - FULL ANALYSIS
Thajsko obdrželo své první Strykery First Stryker Delivery Puts US-Thailand Military Ties into Focus The transfer of th...
Video z prohlídky interiéru Avro Lancaster MK.VII NX611 'Just Jane'

ZPRÁVY

Zveřejněno: 24. 1. 2015 17:39 Napsal Lubomír Stejskal
Nadřazená kategorie: ZPRÁVY Kategorie: Úvahy, názory

Šok šéfa jordánského fotbalu. Z Palestinců

Že se takřečení Palestinci, myšleno ti z vedení Palestinskoarabské autonomie, nechovají férově v politice, je všeobecně známý fakt. Ovšem že své způsoby uplatní i ve sportu, to je jisté novum.

Mezi těmi, komu zvedli adrenalin, je viceprezident Jordánské fotbalové asociace Salah Sabra. Abychom ale pochopili důvod jeho rozčilení, musíme začít od Adama.

Palestinští Arabové (rozumí se ti z Autonomie na Západním břehu a v Pásmu Gazy) se snaží uplatnit na mezinárodní scéně kde se dá a jak jen to jde. S pomocí části mezinárodní společenství si hrají na to, že mají svůj „Stát Palestina“, ačkoli je to v přímém rozporu s mírovými dohodami z Oslo, na které se stejné mezinárodní společenství tak rádo odkazuje, a snaží se vytvářet dojem, že Palestinská autonomie je stát jako každý jiný, což je samozřejmě falešná hra. A falešní dokáží být i palestinští sportovní činovníci (jak uvidíme níže).

Fotbalisté Palestinské autonomie (PA) dosáhli v minulém roce skvělého úspěchu, když vyhráli Vyzývací pohár Asijské fotbalové konfederace, čímž se kvalifikovali na právě probíhající Asijský pohár, který hostí Austrálie. Pro zajímavost uveďme, že šlo o pátý a poslední ročník tohoto poháru v Asii, neboť napříště už budou tamní kontinentální fotbalové podniky organizovány jinak (bez něj).

Vyzývací pohár 2014 se konal v květnu na Maledivách, kde hráči PA postupně porazili Kyrgyzstán (1:0) a Myanmar (Barmu) 2:0 a remizovali s domácími hráči bez branek, čímž vyhráli skupinu a postoupili do vyřazovací části. V semifinále zdolali Afghánistán 2:0 a ve finále Filipíny 1:0. Byla z toho velká sláva, palestinští Arabové se kvalifikovali na Asijský pohár vůbec poprvé. Takto  tento úspěch zaznamenal  loni 31/5 web izraelského Haarecu:

fanoušci

Na obrázku jsou oslavující fandové v Gaza City. Šéf Palestinské fotbalové asociace Jibril Al Rajoub (E) k tomu řekl: Gratuluji našemu lidu, dnes jsou Palestinci hrdí na takový historický úspěch.

V Austrálii byli hráči PA zařazeni do skupiny D spolu s Jordánskem, Irákem a Japonskem. Japonci byli favority: v prvním zápase porazili PA 4:0, ve druhém Irák 1:0. Jordánci na úvod prohráli s Irákem 0:1 a naopak ve druhém zápase rozdrtili PA 5:1. Dodejme, že do nadstavbové části Asijského poháru postupovali první dva týmy tabulky.

Před závěrečnými dvěma zápasy vypadala  tabulka takto:

Japonsko … 6 bodů

Jordánsko … 3 body … skóre +3

Irák … 3 body … skóre 0

Palestinská autonomie … bez bodu

O konečném pořadí se rozhodovalo v úterý 20. ledna. Hrálo Jordánsko s Japonskem a Irák s PA. Kromě palestinských Arabů mohl postoupit kdokoli ze zbývajícíh tří týmů – kdyby … ale nespekulujme. Dopadlo to nakonec tak, že Japonci přehráli Jordánce 2:0 a stejným rozdílem branek Iráčané palestinské Araby, takže ze skupiny z prvního a druhého místa postoupily do čtvrtfinále Japonsko a Irák. (Nicméně kdyby PA iráckou reprezentaci porazila, mělo by šanci postoupit Jordánsko.)

Potud je vše v pořádku. Jenomže...

Web listu Jordan Times přinesl 22/1 informaci o tom, že šéf Jordánské fotbalového asociace Salah Sabra podal oficiální stížnost Asijské fotbalové konfederaci kvůli podezření ze zmanipulování jednoho zápasu.

Kterého a jak k tomu dospěl?

Šlo o utkání Irák – Palestinská autonomie. Dalo by se předpokládat, že v tomto duelu první muž palestinskoarabského fotbalu Jibril Al Rajoub samozřejmě podpoří hráče své reprezentace a bez ohledu na jejich průběžnou pozici v tabulce si bude přát vítězství fotbalistů PA. Tak tomu ovšem nebylo.

Šéf jordánské kopané Sabra totiž upozornil na video na You Tube, v němž Al Rajoub před zápasem Irák – PA při setkání s iráckými hráči říká: Doufám, že nás porazíte a nejdůležitější věc je, že vy se musíte kvalifikovat (do čtvrtfinále).

Jordan Times uvádějí, že pro šéfa jejich fotbalu to byl šok, neboť Jordánská fotbalová asociace léta podporovala palestinské Araby v jejich snaze dostat se na Asijský pohár – a teď, a to už za něj dořeknu já, udělají Palestinci takový podraz.

Osobně si nemyslím, že pan Sabra uspěje se stížností, pokud jde o fixlování. Celá tato epizoda je spíše důkazem o nevalných charakterových vlastnostech jednoho z vysokých představitelů Palestinskoarabské autonomie, přičemž pan Al Rajoub rozhodně nepředstavuje výjimku, pokud jde o takovýto způsob jednání.

Ačkoli jde „jenom“ o sport, věc můžeme zobecnit takto. Nebohé „Palestince“ se snažil podpořit kde kdo, aby mohli hrát Asijský pohár. Sám Al Rajoub se snažil získat u šéfa FIFA Blattera podporu pro uvalení sankcí na Izrael za to, že komplikuje fotbalistům PA sportovní život včetně přípravy. A pak, když už se palestinští Arabové konečně na Asian Cup probojují, fandí jejich fotbalový boss Iráku – a jeho jordánský kolega je z toho v šoku. Lze ho i pochopit: proč je pro Al Rajouba „nejdůležitější“, aby byl ve čtvrtfinále Irák? Rozumíte tomu?

Jibril Al Rajoub

The Jordan Times

Převzato se svolením autora z jeho blogu lubomirstejskal.blog.iDNES.cz

Přidat komentář
  • Žádné komentáře nenalezeny

Vyhledávání

Dnešní den v historii

16.října 1310 – Vznik městské radní knihy v Starém Městě v Praze (úřední kniha pražské samosprávy)

16.října 1306 – sňatek Rudolfa Habsburského s Eliškou Rejčkou, vdovou po českém králi Václavu II. Rudolf Habsburský se tak ve zmatené situaci po zavraždění posledního Přemyslovce dostal na český trůn. Českým králem byl od roku 1306 do roku 1307, kdy zemřel na úplavici.

16.října 1813 začala bitva u Lipska někdy označovaná jako Bitva národů.