Pandur I/II

Zveřejněno: 15. 6. 2012 20:24 Napsal Jan Rut
Nadřazená kategorie: POZEMNÍ TECHNIKA Kategorie: Obrněná vozidla Zobrazení: 7947

Pandur I/II

bahna 2011 pandur

Šestikolový obrněný transportér Pandur vznikl podle požadavku rakouské armády u firmy Steyer-Daimler-Puch, jež je jejím tradičním dodavatelem obrněné techniky. Bundesheer totiž do té doby vozidly této kategorie nedisponoval a díky poznatkům ze zahraničních misí se rozhodl pro jejich pořízení. První prototypy byly dokončeny v roce 1985 a předvedeny armádě. Bylo rozhodnuto o třínápravové koncepci kvůli jejím výhodám oproti dvounápravové (větší prostor a odolnost) a čtyřnápravové (lepší pohyblivost, nižší cena). Vývoj vozidla trval celkem dlouho a až v roce 1994 armáda objednala počáteční sérii 68 vozidel, přičemž by mělo být dodáno celkem 224 strojů, včetně nových Pandur II. Dodávky prvních vozidel byly zahájeny v roce 1995 a mimo Bundesheer si tato vozidla objednaly armády Belgie, Kuvajtu, Slovinska a dokonce speciální síly US Army. Pandury se osvědčují svou výbornou pohyblivostí, ovladatelností a vysokou spolehlivostí a odolností. Vozidla Pandur jsou schopná přepravy vzduchem například letounem C-130 Hercules. Firma Steyr-Daimler-Puch vypracovala v roce 2001 novou generaci těchto vozidel označenou Pandur II, a to i v provedení 8x8, s mnoha vylepšeními. Šestikolová i osmikolová verze jsou z 90% dílů shodné. Tuto osmikolovou verzi si objednalo Portugalsko a od roku 2007 začne nahrazovat transportéry OT-64 v AČr.

pandur 01

Technický popis

  korba   Krabicová korba svařovaná z tepelně upravovaných ocelových plátů má zahrocené čelo, zešikmené boky, podseknutou záď a vodorovnou střechu. Řidič sedí v její levé přední části, za ním pak velitel (u verzí s věží Steyr SP30 sedí velitel v ní). K nástupu do vozidla používají průlez s poklopem umístěný nad jejich hlavami, velitel má k dispozici věžičku s perikopy. Na pravé straně je motorpřevodový prostor, prostor roje se nachází v zadní části vozidla a je vybaven dvojicí pozorovacích průzorů se střílnami na každém boku zádě. Uvnitř korby je protistřepinové obložení a mezipodlažní prostor k ochraně proti minám, sedadla jsou navíc zavěšena na stropě a nemají kontakt s podlahou. Ve stropě jsou umístěny čtyři průlezy s poklopy a v zádi jednokřídlé dveře otevírané vpravo. V případě obrněného transportéru bez věže je počet členů výsadku 8 osob. Vozidlo je vybaveno protipožárním detekčním a hasícím zařízením. V případě zájmu je možné nainstalovat automatický detektor ZHN, korba je kompletně vzduchotěsná, k dispozici jsou i dýchací masky. Vozidlo není standardně obojživelné, speciálně upravené verze mají vodotěsnou korbu a jsou schopné plavby bez přípravy.

pandur 02

 motor a podvozek   Pohon všech šesti kol zajišťuje vznětový šestiválcový motor Steyr WD 612.95 přeplňovaný turbodmychadlem o maximálním výkonu 265 ks. U novějších Pandur II se jedná o motor Cummins ISC 350 o výkonu 355 ks. Na něj navazuje automatická šestistupňová převodovka ZF 6HP 602C a dvoustupňová rozdělovací převodovka. Samozřejmostí je posilovač řízení, pohonné ústrojí navíc u nových Pandurů II neustále kontroluje systém ADM (Automatic Drive Train Management) automaticky ovládající pohon kol a převodovky. Podvozek tvoří trojice náprav o rozchodu 1 530 mm s šesti nezávisle zavěšenými koly. Podle výrobce je vozidlo schopné pokračovat v jízdě i přes ztrátu jednoho kola. Transportér je vybaven systémem centrálního huštění kol CTIS umožňující měnit tlak v pneumatikách v závislosti na terénu. Maximální rychlost na silnici je 100 km/h. U obojživelných verzí je pohon ve vodě řešen dvojicí vodometů v zádi, jež poskytují vozidlu rychlost až 10 km/h. 

pandur 03 2

 věž   K dispozici je celá řada věžiček bez posádky i větších věží s posádkou. Transportéry mohou nést malou odkrytou věžičku s pancéřovanými boky a kulometem ráže 12,7mm ovládanou velitelem. Nejdůležitější věží je nejspíše dvoumístná Steyer SP30 s automatickým 30mm kanonem Mauser MK30-2, kulometem ráže 7,62 mm a šestinásobnými výmetnicemi zadýmovacích granátů. Posádku věže tvoří velitel sedící v levé části a střelec vpravo. Výzbroj mohou ovládat oba, munice je nabíjena automatickým podavačem. Věž i kanon jsou poháněny elektromechanicky, v případě nouze je možné použít ruční pohon. Kanon je stabilizován a ovládán systémem řízení palby schopným automatického sledování a zaměřování cíle a termovizního snímání.

pandur 04 2

Uživatelé a bojové nasazení

 belgie   V belgické armádě slouží 60 vozidel Pandur I.
 česká republika   V naší armádě je zavedený v řadě modifikací viz níže.
 gabon   Gabonská armáda si pronajala jedno vozidlo Pandur I s tím, že by v budoucnu odebrala dalších více než 20. 
 kuvajt   Kuvajt zakoupil 70 vozidel Pandur I pro národní gardu.
 portugalsko   V dubnu 2005 portugalská armáda rozhodla zakoupit 260 transportérů Pandur II v osmikolovém provedení. Rakouské vozidlo zvítězilo ve výběrovém řízení nad švýcarskými MOWAG Piranha a finským Patria AMV. Portugalská vozidla budou vyráběna v licenci firmou Gestao de Operacoes Metalomecanicas a do služby by měly být zařazována v letech 2006 až 2009.
 rakousko   Bundesheer plánuje zařadit do výzbroje 224 transportérů Pandur. První jednotkou užívající Pandury se stal 17. pěší prapor 1. pěší brigády, jež se také s těmito vozidly účastní mise KFOR. Rakouská vozidla mají v prostoru výsadku vyvýšenou korbu.
 slovinsko   Ve Slovinsku je transportér pod označením Valuk licenčně vyráběn firmou Sistemska Technika. Slovinská armáda plánuje zavést do výzbroje okolo 200 těchto transportérů, v současnosti zde slouží 36 vozidel Pandur I.
 spojené státy americké   50 vozidel pro US Army bylo vyrobeno firmou AV Technologies.

pandur 05 2 inside

Verze

Pandur I - starší, pouze třínápravová, vozidla bez protiminové ochrany a dalších úprav. 
Pandur II - vylepšená vozidla s třemi nebo čtyřmi nápravami.
Obrněný transportér - vozidlo bez těžší výzbroje, kterému je věnován popis.
Průzkumné vozidlo - tato verze je vybavena věží SP30 s dvoumístnou posádkou a kanonem ráže 30 mm (viz výše), k dispozici je i věž Euromisile ATM. Americká vozidla mají věž firmy AV-Technology s kanonem ráže 25 mm.
Vozidlo pro palebnou podporu - verze s 90mm kanonem Cockerill Mk8 nebo Cockerill MkIII. Případně se jedná o verzi s věží GDLS LPT s kanonem ráže 105 mm ve výzbroji americké armády.
Stíhač tanků - verze s věží a 105mm kanonem, případně s PTŘS HOT nebo TOW.
Minomet - vozidlo s minometem ráže 81 nebo 120 mm na otočné plošině.
Protiletadlové vozidlo
Sanitní vozidlo
Vyprošťovací vozidlo
Opravárenské vozidlo
Velitelské stanoviště

Varianty Pandur II 8×8 v českých službách:

KBVP – kolové bojové vozidlo pěchoty
KBVP M1 RVS - jde o úpravu KBVP pro nasazení v Afghánistánu
KBV-VR – kolové bojové vozidlo velitele roty
KBV-PZLOK – kolové bojové vozidlo průzkumné s radiolokátorem
KBV-PZ – kolové bojové vozidlo průzkumné bez radiolokátoru. Provozováno 8 ks.
KOT-Ž – kolový obrněný transportér ženijní vyzbrojený dálkově ovládanou zbraňovou stanicí RCWS-12,7 Mini Samson
KOT-ZDR – kolový obrněný transportér zdravotnický zavedený v počtu 4 ks.
KOVVŠ – kolové bojové vozidlo velitelsko-štábní. Určen pro velení na stupni prapor a brigáda. Je vybaven rušičkou, nedisponuje lafetovanou výzbrojí a má zvýšenou balistickou odolnost a protiminovou ochranu. Součástí je i speciální nafukovací stan. AČR vlastní 4 kusy.

Interiér KOVVŠ

Interiér KOVVŠ

Rozvinuté štábní pracoviště KOVVŠ

KOVS – kolové bojové vozidlo spojovací. Disponuje mimo jiné třemi radiostanicemi. Určen pro velení na stupni prapor a brigáda. Je vybaven rušičkou a má zvýšenou balistickou odolnost a protiminovou ochranu. AČR vlastní 16 kusů této verze.

KOVS

KOVS

KOVS

KOVS

Pandur II 8x8
země původu Rakousko  
posádka 2+12 (velitel, řidič + výsadek)
výrobce Steyr-Daimler-Puch GmbH
vyrobené stroje ?
cena jednoho stroje ?
datum výroby 1994 - ? (ve výrobě)
ve výzbroji od 1995
síla pancéřování / materiál ? / ocel
pohon Cummins ISC 350
max. výkon 335 hp
palivo nafta
objem palivové soustavy 350 l
max. rychlost na silnici / v terénu 105 km/h / ?
max. rychlost plavby 10 km/h
dojezd >700 km
brodivost bez/s přípravou / hluboké 1,55 m / vozidlo je plně obojživelné
výška kolmé překážky 0,60 m
překročitelnost - šířka příkopu 2,20 m
max. stoupání / max. boční náklon 70% / 40%
prázdná / bojová hmotnost 13 500 kg / 22 000 kg
měrný tlak na půdu ?
délka korby 7,54 m
šířka 2,68 m
výška po střechu korby / celková / světlá 2,08 m / ? / 0,45 m

Vyhledávání

Dnešní den v historii

19.dubna 1713 – Pragmatická sankce. Karel VI. Habsburský v ní určil nástupnictví po ženské linii v případě, že vymře linie mužská. Přijala ji sice většina států, stejně však došlo k válce o Rakouské dědictví.

19.dubna 1848 – Vznik Konstitučního spolku. Spolek, který tvořili stoupenci myšlenky sjednoceného Německa, měl být protikladem Národního výboru, který byl proti této myšlence.

19.dubna 1945 vypálily německé jednotky českou osadu Ploština na Moravě.

Poslední komentáře

přidal komentář v Václav III.
byl zavražděn ve čtvrtek 4. srpna 1306
přidal komentář v AGS-17 Plamja
U této zbraně jsem sloužil,jako střelec čtyřikrát za 5 a jednou za 4,ohodnocen při střelbách ostrými.Jo jo kde jsou ty č...
odpověděl na komentář #4692 v OT-65 FÚG 4x4
mozna si na mne pamatuješ
odpověděl na komentář #4692 v OT-65 FÚG 4x4
v roce 1973 jsem take byl na kurzu OT65 v Jihlave kasarna 25 unora pak zbytek vojny v caslavi
odpověděl na komentář #4803 v O ukrajinské povaze a mentalitě
Pán se nejspíše přepsal. Měl na mysli pro "ně"