Kdo je online

Přihlášení uživatelé 0
Hosté 39

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Hlavní metlou bylo dělostřelectvo, ale kulomety přinutily pěchotu se krýt a dokázaly zpomalit nebo i zastavit její postu...
Fotky další ženijní techniky máme v galerii zde: https://galerie.vojsko.net/thumbnails.php?album=17
Určitý počet jich měly i ozbrojené složky Kamerunu, ale z většiny už je nahradily.

ARMÁDY A HISTORIE

Zveřejněno: 11. 12. 2021 18:21 Napsal Lukáš Visingr
Nadřazená kategorie: ARMÁDY A HISTORIE Kategorie: VÁLKY, KONFLIKTY, BITVY

Války mezi Peru a Ekvádorem

BAP Almirante Grau (1906)

Peruánský křižník BAP Almirante Grau (1906) v ekvádorských vodách v roce 1941

Zahraniční a bezpečnostní politiku Peru dlouhodobě ovlivňují napjaté vztahy s Ekvádorem, se kterým dokonce proběhlo několik ozbrojených konfliktů. Předmětem sporů byla území, jež se nalézají na hranicích obou států na východní straně horského pásma And. První z těchto válek se odehrála v červenci 1941, kdy peruánská vojska vstoupila na tehdejší území Ekvádoru. Boj skončil peruánským vítězstvím, ovšem o necelých čtyřicet let později se druhá strana pokusila situaci změnit.

Manuel Prado Ugarteche

Manuel Prado Ugarteche - peruánský prezident v době 2. světové války

Ekvádorská armáda v lednu 1981 obsadila pozice v oblasti Paquisha, probíhaly přestřelky a po několika dnech byl obnoven status quo, jenže obě země navyšovaly vojenskou přítomnost u hranic a napětí přetrvávalo. 26. ledna 1995 zahájila ekvádorská armáda ofenzivu proti Peruáncům v horské oblasti na horním toku řeky Cenepa.

Mirage 5

Peruánská Mirage 5

Peruánci ovšem vzdorovali, do akce se zapojily vzdušné síly obou zemí a konflikt výrazně gradoval. Ekvádorská armáda byla celkově lépe připravena, těžila z momentu překvapení a zpočátku jí pomohl fakt, že peruánské letectvo bylo kvůli nedostatku financí ve značně špatném stavu. Ekvádorské letectvo sice bylo celkově slabší, ale v době vypuknutí bojů se těšilo převaze. Peruánci ovšem následně dokázali zprovoznit větší počet moderních letounů (zejména Mirage 2000 a Su-22) a jejich operace pak logicky ovlivnily i vývoj na zemi. V polovině února se linie stabilizovaly a objevily se mírové návrhy ze strany dalších amerických států, které vyslaly do regionu mezinárodní síly MOMEP (Military Observer Mission Ecuador-Peru). 22. února zahájilo Peru velkou ofenzivu, jež vedla k vítězství. Od 28. února platilo příměří a v říjnu 1998 byla podepsána mírová smlouva, podle níž oblast Cenepa kontroluje Peru. Tato válka tak zůstává posledním „klasickým“ ozbrojeným konfliktem o sporné území, který se v Jižní Americe vedl.

Hranice mezi Peru a Ekvádorem

Mapa hranice mezi Peru a Ekvádorem (2011)

Publikace: Extra Válka – Zbraně 6/2020

Přidat komentář
  • Žádné komentáře nenalezeny

Vyhledávání

Dnešní den v historii

23.ledna 1919 začala Sedmidenní válka mezi Československem a Polskem. Důvodem bylo polské porušení dohod týkajících se Těšínska.

23.ledna 1890 byla založena Česká akademie věd a umění.

Translate