Tak nám OSN neschválila rezoluci o Sýrii. Rusko a Čína ji vetovaly.

Kdyby západ vedl v současnosti někdo jiný než Obama, řeklo by se: "Ok, takže přes OSN to nepůjde." A šlo by se do Sýrie mimo OSN nebo bez OSN. Takhle má Západ perfektní výmluvu.

Můžou se stát dvě věci. Buďto bude Asad poražen a Obama bude mít zatracené štěstí, že nebyl vystaven pár měsíců před volbami zkoušce rozhodnosti a morálky nebo Asad rozpoutá peklo, případně Asad padne, ale v Sýrii vypukne pekelný chaos a Obama bude jen vydávat prohlášení a rezoluce...

O tom, že kdyby nastala druhá varianta, Západ nezasáhne, podrobně mluví Jakub Janda. Doporučuji přečíst, je to kvalifikovaný názor. Pokud se vám to nechce číst, mluví se tam o tom, že Obama se rozhodl nebojovat ve světě za lidská práva a zahájil pragmatickou zahraniční politiku. Můžeme se lišit v názoru, zda je to dobře nebo ne. Já jednoznačně a rozhodně říkám NE. S tohoto pohledu je pro mě Obama mnohem více nemorální prezident, než jeho předchůdce Bush. Když se takhle podíváme na Obamu, začnou nám jeho kroky dávat smysl. To, že někde se chová správně, někde špatně, někde sliby splnil a jinde ne, vytvářelo Obamovi image rozporuplnosti. Já už jeho rozporuplnost nevidím. Řídí se svým prospěchem (rozuměj politickým, nejsme v Česku). Proto se chová jako Bush tam, kde se mu to hodí a jinde, kde se mu to hodí, jako populista. Už mě Obama začal dávat smysl. Morální integrita Paroubka. Nejde do rizika, do akcí, které by mu přinesly možnou neoblíbenost.

K odkazovanému názoru ještě dodávám několik věcí. Argumentovat ropou mě přijde velmi trapné. Vzhledem k tomu, že od konce Studené války USA zasáhly v Jugoslávii, na Haiti, v Somálsku a Afghánistánu, kde žádná ropa není. Vzhledem k tomu, že v porovnání s tím zasáhly jen v Iráku a Libyi, kde ropa je a v Iráku žádnou ropu nezískaly a nezasáhly například ve Venezuele, která je protiamerická a má plno ropy, je jasné, že český pohled, že na všem se musí hned získat nějaký hmotný prospěch je úplně mimo. Rovněž nesouhlasím s tím, že by Romney kritizoval Obamu za zásah v Sýrii. Naopak Romney a jeho významný podporovatel McCain ho za pasivitu vůči Sýrii a Iránu kritizují nyní. A je hloupost říkat, že Izrael je proti intervenci do Sýrie. Izrael několikrát vyzval k zásahu v Sýrii nejpřímočařeji ze všech západních zemí.

V Sýrii samotné se opět za posledních 24 hodin vyvinula situace ve prospěch povstalců, kteří obsadili přechody s Irákem a Tureckem. Asadova vláda tudíž ztratila kontrolu nad hranicemi země a to může znamenat hodně. Povstalci se tak dostávají z obklíčení a do obklíčení se dostává vláda.

V této souvislosti musím prohlásit, že Novinky.cz otevřeně lžou, když říkají, že Irák podporuje syrský režim. Irák vždy v otázce Sýrie spolupracoval s arabskými zeměmi a to že je jeho postoj málo "akční" je proto, že i ostatní arabské země jsou málo "akční". Jako Západ. A navíc. V Iráku požádal o azyl syrský velvyslanec. Přijde vám normální, aby uprchlík od režimu žádal o azyl v zemi, která by tento režim podporovala?

Potvrzuje se, že útok v Bulharsku provedla buňka Hizballáhu, u kterého působí Íránské speciální jednotky Kuds. Podle Novinek.cz se americký ministr obrany bojí, že Izraelský útok na Hizballáh nebo Írán by mohl vést k "nekontrolovatelné reakci". Nevím, jestli je to pravda, ale mohla by být. Znamenalo by to, že Izrael připravuje opravdu drsnou odvetu (a není se co divit, při neslavném útoku v Mnichově 1972 zahynulo 11 židů, teď 6) a Obamova vláda má s toho vítr, protože je před volbami.

Vůdce Hizballáhu prý prohlásil na adresu Izraele: "Víme, jaká bude vaše odveta a slibujeme vám velké překvapení." To zní velice výhružně. Novinky si myslí, že díky tomu Izrael nezasáhne, že se z těchto slov pos... Jenže kdyby to Izrael nechal být, kdyby dovolil, aby prošel beztrestně útok na židy a následné vyhrůžky by znemožnily odvetu, bylo by to jako prohraná válka. Další a další útoky a vyhrůžky by následovaly. To Izraelci nikdy nepřipustí. Jen je tu šance, že odveta nebude spektakulární, ale bude tichá a nenápadná. Plášť a dýka.

A opět mediální lži. Novinky tvrdí, že Izrael v poslední válce proti Hizballáhu neuspěl. Ano Izrael Hizballáh nezničil, ale předtím Hizballáh léta Izrael ostřeloval raketami a nyní je na severní hranici 6 let klid. To je neúspěch?