ARMÁDY A HISTORIE

Zveřejněno: 27. 2. 2022 11:52 Napsal Lukáš Visingr
Nadřazená kategorie: ARMÁDY A HISTORIE Kategorie: ARMÁDY SVĚTA

Ukrajinské polovojenské síly

Prapor Kyjevská Rus

Prapor Kyjevská Rus

Během bojů na Donbasu si získala velkou pozornost ukrajinská Národní garda, ale přestože se často tvrdí, že byla zřízena právě kvůli tomuto konfliktu, realita je poněkud složitější. Původní Národní garda coby četnická složka totiž vznikla už v roce 1991, ale potupně prodělala mnohé organizační změny a posléze formálně zanikla. Její ustavení na jaře 2014 lze tedy popsat spíše jako obnovení či znovuzřízení. Tehdy ji fakticky tvořila řada víceméně samostatných praporů, jejichž personál pocházel z velké části z řad krajní pravice, k nimž se přidávali také zahraniční dobrovolníci podobného smýšlení. Mezi nejslavnější náležely prapory Azov, Donbas, Krivbas či Kyjevská Rus, ale většina byla postupně rozpuštěna, resp. plně začleněna do struktur gardy.

Ukrajinské dělo

Určitou autonomii si tedy udržely pouze prapory Azov a Donbas, z nichž první má nyní status pluku. Národní garda dnes celkově čítá zhruba 46 000 osob a odpovídá lehké či motorizované pěchotě, protože provozuje převážně lehké obrněnce, byť vlastní i malý počet tanků, bojových vozidel pěchoty a dělostřeleckých zbraní. S jejími znaky operuje také 24 transportních letounů (zejména An-26 a An-72) a osm helikoptér Mi-8 a Mi-2. Mezi ukrajinské polovojenské síly se řadí také Pohraniční stráž se stavem 42 000 osob. Té podléhá i Pobřežní stráž, která provozuje dvě desítky hlídkových člunů a také několik letounů.

Ukrajinská národní garda

Ukrajinská národní garda

Publikace: Extra Válka – Zbraně 4/2021

Vyhledávání

Dnešní den v historii

2.října 1904 byly zahájeny práce na přelomové britské bitevní lodi HMS Dreadnought.

2.října 1944 byla spuštěna na vodu britská lehká letadlová loď HMS Triumph.

2.října 1373 – Karel IV. udělil svým synům v léno Braniborsko, které získal na Otovi Bavorském. Spolu s Braniborskem získal také hlas k volbě římského krále. Braniborsko nejprve patřilo Zikmundovi, pak se ho zmocnil markrabě moravský Jošt a po jeho smrti připadlo znovu Zikmundovi, a ten ho roku 1414 postoupil Hohenzollernům.

2.října 1421 zvítězili Husité v bitvě u Žatce.

Poslední komentáře

přidal komentář v Webley and Scott MK VI
Dobrý den,neměl by někdo technický výkres.Nenohu přijít na to aby revolver fungoval.Nebo kdo by mi poradil.Moc děkuji za...
Michal Kroužek přidal komentář v Armádní muzeum Žižkov
Letos jsem tam byl opět. Přijde mi, že to mají lépe zvládnuté a taky tam není už tak plno. Vstup je zdarma, což je dobré...
Jakub přidal komentář v Supremacy 1914 - tipy do hry
Mě by jen zajímalo kolik provincii se dá ve hře max vyobchodovat nebo jestli tam nějaký max je
Filip Pavlík přidal komentář v Fliegerfaust (Luftfaust)
Nouze nutí k inovacím.