Kdo je online

Přihlášení uživatelé 0
Hosté 23

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Troubridge - Komentář v V-22 Osprey
Japnci začali provozovat své V-22 Osprey To make this happen, various members of the V-22 community came together inclu...
Australské F-111 už nejsou ve službě. Jsou doslova pohřbené. Viz článek níže. Here’s why Australia buried 23 F-111s aft...
28. prosince 2020 oslaví L-159 20 let služby ve Vzdušných silách AČR.
Bedrník - Komentář v Renault FT
Na internetu jsem narazil na fotku, kde je George S.Patton, Jr s tankem Renault FT a informací, že se stal prvním americ...
To potopení monitoru je pěkný úlovek. By mě zajímalo kolik lodí zhruba škodovácká děla potopila.Přecejen jich řada dříve...

ARMÁDY A HISTORIE

Zveřejněno: 29. 5. 2020 10:00 Napsal Jan Drozd,Mgr.
Nadřazená kategorie: ARMÁDY A HISTORIE Kategorie: JEDNOTKY

Z.b.V. - Zur besonderen Verwendung

Schutzpolizei ve Francii, 1940Schutzpolizei ve Francii, 1940

Tato zkratka v překladu znamená – jednotka zvláštního použití. Tento název za 2. světové války označoval dvě různé složky Wehrmachtu a speciální složku bezpečnostní policie SIPO - Sicherpolizei, jejichž velitelé i někteří členové byli příslušníky SS. Lokálně byly v protektorátě často doplňovány členy Ordnung polizei, Feldpolizei i gestapa. Tato skupina byla na Slovensku označována Einsatzkommando ZbV. (Eisatzgruppen der Sicherheitspolizei und des SD.)

Poprvé se s označením ZbV setkáváme 3. září 1939 v Polsku v rámci Einsatzgruppe ZbV. Byla podřízena SS , která byla nasazena v oblasti průmyslu Horního Slezska. Velitelem byl Obergruppenführer Udo von Woyrsche a SS Oberführer Otto Rasch . ZbV tvořilo čtyři policejní prapory a speciální policejní síly s 350 muži.

ZbV Wehrmacht

V rámci Wehrmachtu se však jedná o dvě různé oddělení. Jeden z útvarů byl přidělen Luftwaffe, ale nejdůležitější část byla přidělena armádě. Na Vrchním velitelství armády OKW byla kancelář, která byla nově vytvořena v říjnu 1940 a do konce války byla řízena Eugenem Müllerem. Jako nový orgán právních záležitostí v rámci vrchního pozemního velitelství OKH byl podřízen skupině III. generálního Quartermastera, což znamenalo, že byl odpovědný za dodržování trestního práva vojáků, jako je potvrzení nebo zrušení soudních rozsudků, nebo rozhodnutí o žádostech o milost. Byla tvořena třemi oblastmi – polní správa, vojenské právo a vězenská služba.

Záškodnické jednotky ZbV

Základ diverzního a trestního oddílu Einsatzkommanda ZbV pochází z divize Brandenburg z které se vytvořil již v roce 1939 záškodnický prapor Sonderverband pro zvláštní – speciální účely. Z těchto útavrů se poté také tvořily Stíhací svazy pro potlačování partyzánské činnosti Otto Skorzenyho.
Speciální jednotky ZbV bezpečnostní policie SIPO (Sicherpolizei) měly velitele z příslušníků SS
a jejich nadřízeným velitelem byl Heinrich Himmler. V mnoha ohledech se jednalo o privilegované oddíly. Dostávalo se jim nejen moderních automatickcýh zbraní a spojovacích prostředků, ale disponovaly také množstvím motorových vozidel i obrněných transportérů. Významným podílem se účastnily společně se Sonderkommandy válečných zločinů nejen v Polsku a SSSR, ale v podstatě v celé Evropě. Jednotky ZbV největší rozsah své represívní činnosti dosáhly zejména na území Slovenska po krachu Slovenského povstání.

Literární a písemné zdroje:

Philip W. Blood, Hitlerovi banditoví lovci. SS a nacistická okupace Evropy. Potomac Books, Washington 2006
Manfred Messerschmidt ,The Wehrmacht Justice, 1933-1945 . Schöningh, 2005
Sládek Oldřich, Ve znamení smrtihlava, Nacistický protipartyzánský aparát v letech 1944-1945
Naše vojsko Praha 1991
Černý Vladimír, Protipartyzánské operace na Moravě 1944-45, nepublikovaná disertační práce MU Brno 2006
Krejčí Magdalena, Působení oddílu ZbV 28 na Moravě roku 1945 , nepublikovaná bakalářská diplonmová práce, MU Brno 2016

Přidat komentář

Lidé v této konverzaci

Vyhledávání

Dnešní den v historii

4.prosince 1942 potopily v Neapoli americké bombardéry B-24 italský lehký křížník Muzio Attendolo.

4.prosince 1268 – Uzavření Poděbradské smlouvy mezi českým králem Přemyslem Otakarem II. a Oldřichem Korutanským. Oldřich Korutanský, který neměl dědice, se zavazoval, že po jeho smrti připadne korutanské vévodství českému králi. Byli však pominuti Oldřichovi sourozenci, kteří se se ztrátou území nechtěli nechat smířit. Po porážce Přemysla Otakara římským králem Rudolfem Habsburským byly Přemyslu Otakaru Korutany zase odebrány.

Translate