Kdo je online

Přihlášení uživatelé 1
Hosté 8

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Filip Pavlík přidal komentář v Fliegerfaust (Luftfaust)
Nouze nutí k inovacím.
přidal komentář v Johann Fiedler
Upřesnění datumu úmrti: https://de.metapedia.org/wiki/Fiedler,_Johann...
Ryšák odpověděl na komentář #4785 v PzKpfw. V Panther
Tak boční pancíř měl ca 40-50 mm, to není zase tak málo. A určitě se snažili být čelem. Vývoj války je taky vedl spíš do...
přidal komentář v PzKpfw. V Panther
Panther je zajímavej především svým silným dělem a atraktrivním jménem, jinak je překynutý. Jak moc je častá krajina s d...

ARMÁDY A HISTORIE

Zveřejněno: 7. 9. 2013 19:30 Napsal Tomáš Peszyński
Nadřazená kategorie: ARMÁDY A HISTORIE Kategorie: VÁLKY, KONFLIKTY, BITVY

Občanská válka v Sýrii – historie a Asadův aparát – fakta I

Stručný popis historie občanské  války. Popis vládní strany – ozbrojených sil režimu Bašára Asada.

Velmi stručná historie občanské války:

Syrskou občanskou válku rozpoutal Bašár Asad, který na mírumilovné protesty obyvatelstva reagoval stupňujícím se násilím až do úrovně morbidní krvavé lázně.

Syrská osvobozenecká armáda byla založena dezertujícími vojáky, kteří se i nadále odmítali podílet na násilí proti civilnímu obyvatelstvu.

Odmítnutí včasného zásahu ze strany západu rozpoutalo kolotoč bezprecedentního násilí. Nepředstavitelné krutosti ze strany režimu dohnaly povstalce k revanši, takže i oni si namočili ruce v nehumánním jednání jako je vraždění zajatců, či represe proti civilnímu obyvatelstvu. Syřané dlouhé měsíce doufali v pomoc ze západu, a když k žádné účinné pomoci nedošlo, začala část z nich podporovat mezinárodní džihádisty a teroristy včetně těch z Al Kajdy.

Sýrie je navíc heterogenní země, něco mezi velkým Libanonem a Irákem. Zatím byla u moci šíitská sekta alavitů, ovládající sunnitskou většinu. Ale jsou zde i křesťané a Kurdové a další skupiny obyvatelstva. Všechny rozdíly během války vyplouvají na povrch a politická válka se tak pozvolna mění ve válku náboženskou a etnickou.

Strany:

Na jedné straně jsou síly režimu. Armáda s těžkými zbraněmi, letectvem a dělostřelectvem. Je organizovaná do obrněných divizí podle vzoru bývalé Varšavské smlouvy. Je podporována letectvem a raketami typu SCUD a podobně. Armáda je velká a silná, vždyť její úkol byl vést válku s Izraelem. Představte si tedy, jak musí být odpor obyvatelstva silný, když tato mohutná síla není schopna za dva a půl roku nastolit pořádek. Jak již všichni víme, režim má k dispozici chemické zbraně, hovoří se o tisíci tunách. Pravidelná armáda je samozřejmě podporovaná policií a různými tajnými policejními ať vojenskými nebo civilními, které se chovají ve stylu Gestapa nebo KGB. Asadova strana však není tvořena jen těmito více méně disciplinovanými složkami, ale podporují ji i neoficiální a polooficiální milice nezřídka složené z kriminálních živlů. Vládní síly jsou podporování i bojovníky šíitského hnutí Hizballáh a íránskými speciálními jednotkami.

Syrská armáda má 400 000 mužů. Ačkoliv alavité tvoří 12% syrského obyvatelstva, v armádě jich bylo 70% a mezi důstojníky 80%. To bylo před válkou a je známo, že Syrská osvobozenecká armáda vznikla z dezertérů. Je tedy možné předpokládat, že syrské ozbrojené síly zůstaly téměř celé alavitské. 2 nejsilnější divize – 4. mechanizovaná a divize Republikánské grady byly 100% alavitské již před válkou.

Armáda je zorganizovaná a vyzbrojená dle sovětského vzoru. Je organizovaná do sborů tvořených mechanizovanými a tankovými divizemi. Tyto síly byly určeny pro případ konvenční války s Izraelem, jedná se tedy o těžké síly, které byly vrženy proti civilnímu obyvatelstvu. Armáda ve výzbroji 6450 tanků, 3000 bojových vozidel pěchoty, 3000 obrněných transportérů, 1000 minometů, 2130 děl, 1675 protiletadlových děl, 485 samohybných houfnic, 650 samohybných protiletadlových děl, skoro 7000 protitankových řízených střel, 500 raketometů (kaťuší) a 86 systémů pro odpalování raket typu SCUD a podobně.  Rakety a dělostřelectvo mohou sloužit jako dopravní prostředek pro chemické zbraně. Armáda rovněž disponuje 4000 z ramene odpalovanými  protiletadlovými střelami a dalšími více jak dvěma sty samohybnými protiletadlovými raketami.  

Syrské námořnictvo je malé a jeho bojovou sílu tvoří 2 fregaty a 22 raketových člunů.

Syrské letectvo má odhadem maximálně až 90 letadel Mig-29, 80 Mig-25, 190 Mig-23, 220 Mig-21, 20 Su-24, 120 Su-22, 75 L-39 Albatros a asi 100 bitevních vrtulníků, plus dopravní letadla a vrtulníky. Letouny jsou to sice staré, ale jej jich poměrně hodně.

Dle sovětského vzoru je protivzdušná obrana samostatnou složkou, která disponuje 27 bateriemi raket Kub, 14 bateriemi raket Osa, 12 bateriemi SA-22, 60 bateriemi raket Dvina, 8 baterii raket SA-5 a čtyřmi bateriemi ručních kompletů Strela. Jedná se o početně silnou obranu určenou proti Izraeli, ale proti střelám s plochou dráhou letu Tomahawk bez šance.

Zahraniční pomoc těmto silám je z Iránu a ze strany libanonského Hizballáhu v síle 50 000 mužů.

Pravidelným a zahraničním silám pomáhají rovněž milice Šabíhá, což jsou kriminální zločinecké gangy, které jsou spjaty rodinnými vazbami s vládnoucí skupinou alavitů. Tyto gangy provádějí náboženské a etnické čistky a páchají ty největší zločiny proti civilnímu obyvatelstvu.

Na politické represi se samozřejmě podílí i civilní policejní a zpravodajské složky.

O druhé straně konfliktu - povstalcích zase příště.

 Zdroje:

http://charfodrsc.blog.idnes.cz/c/359889/Chemicky-Asad-je-nebezpecny-i-pro-svetovy-mir.html

http://www.syrskarevoluce.cz/kdo-jsou-akteri-revoluce/

http://en.wikipedia.org/wiki/Syrian_Armed_Forces#Syrian_Army