Spřátelené weby

Poslední komentáře

přidal komentář v Albatros D.II
KYS
přidal komentář v Albatros D.II
[img]heloo[/img]
přidal komentář v Albatros D.II
Very good weather
Michal Kroužek přidal komentář v Armádní muzeum Žižkov
Letos jsem tam byl opět. Přijde mi, že to mají lépe zvládnuté a taky tam není už tak plno. Vstup je zdarma, což je dobré...

ARMÁDY A HISTORIE

Zveřejněno: 9. 2. 2013 18:00 Napsal Tomáš Peszyński
Nadřazená kategorie: ARMÁDY A HISTORIE Kategorie: OSOBNOSTI

Chris Kyle 1974-2013 díl.1

1. díl třídílného blogoseriálu o nejlepším americkém ostřelovači všech dob, který byl nedávno zavražděn.

Navzdory různým fámám a lžím, které kolují na internetu a v médiích byla válka v Iráku vzhledem k nasazeným silám a počtu obětí válkou menší. S předchozími válkami nesrovnatelná. Srovnatelná spíš s potlačováním koloniálních vzpour v 19. století. Tato válka dále potvrdila dějinný trend, že války jsou stále menší a menší a více regionální. Že ta nejhorší byla ta druhá světové, ale od té doby se jejich intenzita snižuje. Samozřejmě až na délku. Ta se v posledních letech evidentně prodlužuje.

No, ale přesto, že se intenzita válek snižuje, tak přesto přinášejí nové rekordy. Nejúspěšnější americký ostřelovač v celých dějinách USA je tedy účastník války v Iráku. Chris Kyle. překonal i ostřelovače z Vietnamské a Korejské války a z války světové. Vojsko mu potvrdilo 160 zabitých, ale neoficiálně zabil 255 nepřátel. Ostřelovač na druhém místě, z dob války ve Vietnamu zabil 109 nepřátel. Nejlepší ostřelovač v dějinách byl Fin Samo Hayha, který zabil 505 ruských vojáků za druhé světové války. Vasilij Zajcev nebyl nejlepší sovětský ostřelovač, ti nejlepší se svým skórem blížili k Hayhovi. Zajcev je však ostřelovač asi nejpopulárnější, díky dnes už kultovnímu Hollywoodskému filmu s Jude Lawem v hlavní roli. Zajcev zabil 225 nepřátel, oficiálně byl tedy lepší než Kyle, ale neoficiálně je lepší zase Kyle.

Já jsem o Kyleovi vůbec nevěděl. Ale minulý týden jsem si koupil jeho knihu. Ještě předtím než byl zavražděn a než se o něm začalo psát. Začal jsem si v ní listovat a líbila se mi. Ale zařekl jsem se, že oni nebudu psát na blogu, neviděl jsem důvod. Když jsem byl v polovině knihy, šel jsem k počítači a podíval se na Google news. Stálo tam, že Chris Kyle  byla zavražděn. Nevěřícně jsem na to koukal. Zabili takového fajnového chlápka zrovna, když jsem se o něm dozvěděl, že žije. Přišlo mi to líto.

Já jsem ročník 1975. Kyle byl téměř přesně na den starší o rok než já. Považuji ho tedy za svého vrstevníka. A zatímco já dělám ve své nudné práci a jediné na co se zmůžu je psaní blogu, on byl 4 x nasazen v Iráku a stal se legendárním ostřelovačem. Proto jsem si toho člověka oblíbil a jeho smrt mě velmi zamrzela.

Kyle byl Texasan. Američané, kteří jdou svou cestou a dráždí ostatní svět, ale jsou přesvědčeni o tom, že dělají správnou věc, jsou většinou Texasané. Zajímavé místo. Kyle byl rovněž kovboj. To není jen nějaké pejorativní označení. On skutečně v mládí závodil v rodeu a pracoval na statku jako honák. Prostě pravý nefalšovaný kovboj z Texasu. Práci na farmě si vydělával na školné. O prázdninách celý den makal na farmě a po večerech se učil. Na farmě bydlel v nějakém malém kamrlíku, kde neměl ani topení a tam se učil. Který český student by tohle přijal? Pro správného Texasana to není žádný problém.

Kyle se rozhodl vstoupit do námořnictva. Ačkoliv bych například já považoval službu na nějaké supermoderní americké válečné lodi za největší možné dobrodružství v amerických ozbrojených silách, považuje mnoho lidí za námořníky za loosery, kteří nebojují a válejí se na palubách a pro Kyla byla představa, že bude obyčejný námořník charakterizována slovem "dopadnout". Rozhodl se stát členem komanda SEAL.

Američané mají velké množství speciálních jednotek a v každém filmu a knize naleznete několik důvodů proč si myslet, že právě tato jednotka je ta nejlepší. Musím uznat, že poté co jsem se od Kylea více dozvěděl o SEALech, musím uznat, že ti jsou opravdu vysoko na žebříčku elity, jestli ne nejvýše. Jedním z důvodu proč jsou takovéto jednotky tak úspěšné není to, že Američané jsou neporazitelní Rambové, ale například v tvrdosti výcviku a výběru a selekce těch opravdu nejlepších. Ani si nepokoušejte představit, co to znamená sloužit v SEAL. Vojáci v SEAL jsou od přijímače podrobeni nepředstavitelnému nátlaku fyzickému i psychickému. Málo se o tom ví, ale také velmi brutální šikaně. Šikana je známá třeba z přijímače pro námořní pěchotu, ale když ho vydržíte, tak jste přidělení k normální jednotce a tam už si můžete připadat jako normální voják. U SEAL ne. Tam jste šikanování i během služby po přijímači a dokonce i během bojového nasazení. Přesto mnoho mužů se snaží být SEALem a o něco méně jich jsou pak hrdí na to, že jsou SEALs.

I mimo klasickou velkou válku je život SEALa nepředstavitelně drsný. Například během obyčejného plaveckého výcviku na volném moři se často stává, že se SEAL potkají se žraloky. Nebo na SEALech zkouší US NAVY nasazení delfínu a tuleňů, aniž by o tom SEALs předem informovalo. A pak dochází k speciálním akcím, které jsou sice malé, ale nebezpečné a riskantní. Například obsazování lodí. Prostě život SEALs je velmi drsný a dobrodružný i když je ve světě zrovna mír.

O tom hlavním, čím se Kyle zapsal do historie příště.

Vyhledávání

Dnešní den v historii

10.června 1940 kapitulovalo Norsko.

10.června 1348 – Matyáš z Arrasu na příkaz českého krále Karla IV. začal budovat Karlštejn. Hrad byl dokončen v roce 1357.

10.června 1348 byla slavnostně zahájena stavba hradu Karlštejn.

10.června roku 1944 povraždily jednotky Waffen-SS 642 obyvatel francouzské vesnice Oradour-sur-Glane.

10.června 1376 – Václav IV. byl zvolen římským králem poté, co jeho otec Karel IV. provedl složitá jednání a vynaložil tučné finanční prostředky zejména porýnským kurfiřtům.

10.června 1919 začala bitva o Zvolen. Jedna z bitev Maďarsko-československé války.