ARMÁDY A HISTORIE

Zveřejněno: 22. 2. 2022 18:28 Napsal Michal Kroužek
Nadřazená kategorie: ARMÁDY A HISTORIE Kategorie: OSOBNOSTI

Jacob Vouza (1900-1984)

Jacob Vouza na fotografii z roku 1942

Jacob Vouza na fotografii z roku 1942

Narozen: 1900
Zemřel: 15. března 1984
Velká Británie, British Western Pacific Territories

Jacob Vouza se narodil v roce 1900 ve vesnici Tasimboko na Guadalcanalu spadajícím pod Britské Šalamounovi ostrovy. Vzdělání se mu dostalo v South Seas Evangelical Mission School. V letech 1916 až 1941 sloužil v Protectorate Armed Constabulary. Dosáhl hodnosti sergeant major a stal se šéfem ostrovní policie.

Když Japonci napadli Šalamounovy ostrovy, tak se připojil k podbřežním pozorovatelům pod velením Martina Clemense a sloužil v nich jako zvěd. 7. srpna 1942 zachránil sestřeleného amerického pilota z letadlové lodi Wasp. 27. srpna ho zajali japonští vojáci, když byl na hlídkové misi pro americkou námořní pěchotu. U sebe měl americkou vlajku pro identifikaci, kterou od nich obdržel. Jeho věznitelé po něm chtěli informaci, kde se nachází americká základna, ale ten s nimi odmítl spolupracovat. Rozčílený Japonec přivázal Vouzu ke stromu a sedmkrát ho bodl bajonetem do hrudi a krku a pak ho tam nechali na pospas osudu. Ten ale překousal provaz a doplazil se ke tři míle vzdálenému perimetru námořní pěchoty. Odmítl lékařské ošetření, dokud nesdělí vše, co viděl. Strávil 12 dnů v nemocnici námořnictva a proto se vrátil do služby, kde zastával pozici velitele zvědů pro námořní pěchotu. V boji byl zuřívý a také odřízl hlavu japonskému vojákovi. Existuje fotografie, kde pózuje s hlavou japonského vojáka, tu však přinesl někdo jiný z bojové zóny.

Jacob Vouza (1900-1984)

Po válce mu generál major americké námořní pěchoty Alexander Vandegrift udělil hodnost sergeant major námořní pěchoty a takého ho ocenil udělením medaile Silver Star. Obdržel také vojenské vyznamenání Legion of Merit (Záslužná legie). Britská vláda mu udělila George Medal a Police Long Service Medal a udělala z něj člena britského impéria.. V letech 1949 až 1960 slouřil jako vládní úředník na Guadalcanalu. V roce 1968 navštívil Spojené státy. V roce 1979 byl Vouza pasován královnou Alžbětou II. na rytíře. Až do své smrti visela v jeho rezidenci americká vlajka, kterou obržel od mariňáků a se kterou ho zajali Japonci. Byl pohřben v uniformě námořní pěchoty.
.

Přeloženo z ww2db.com 

Vyhledávání

Dnešní den v historii

7.prosince 1941 zaútočili -japonci na Pearl Harbor

7.prosince 1383 – zemřel Václav Lucemburský, nevlastní mladší bratr Karla IV., vévoda lucemburský

7.prosince 1741 – Bavorský kurfiřt Karel Albrecht, který neuznával pragmatickou sankci a sám si činil nároky na habsburské dědictví, se prohlásil v Praze českým králem.

Poslední komentáře

odpověděl na komentář #322 v Nevysídlené Sudety
Tak v tom případě je nutné odsunout Rusy z Ukrajiny, když je to takto jednoznačné.
přidal komentář v BTR-90
👍
přidal komentář v Webley and Scott MK VI
Dobrý den,neměl by někdo technický výkres.Nenohu přijít na to aby revolver fungoval.Nebo kdo by mi poradil.Moc děkuji za...
Michal Kroužek přidal komentář v Armádní muzeum Žižkov
Letos jsem tam byl opět. Přijde mi, že to mají lépe zvládnuté a taky tam není už tak plno. Vstup je zdarma, což je dobré...