Kdo je online

Přihlášení uživatelé 0
Hosté 7

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Bombardéry B-52 dostanou nové motory: Rolls Royce Will Provide Long-Awaited New Jet Engines For The B-52 Bomber Fleet T...
Stojí za přečtení: Jan Urban: Jak vyštvat ze země politické konkurenty. Edvard Beneš se mstil na příbuzných Neodděliteln...
Troubridge - Komentář v Bahna 2021
Snad nás tam příští rok už pustí.
Chtělo by to dát do článku fotky. Obzvláště vzhledem k futuristickému vzhledu stíhače.
Avia B-534 se umístila na 3. pozici v anketě "Nejpopulárnější československé letadlo století" - proběhla v roce 2018 při...

KULTURA

Zveřejněno: 29. 12. 2012 19:54 Napsal Tomáš Peszyński
Nadřazená kategorie: KULTURA Kategorie: KNIHY A ČASOPISY

Bing West - Nejmocnější kmen

Kniha Binga Westa Nejmocnější kmen není horká novinka. V USA vyšla v roce 2009, v česku 2010. Koupil jsem si ji před pár dny při nákupu vánočních dárků, protože byla ve slevě a výprodeji. A nestačil jsem se divit. Je úžasná

Kniha nese podtitul Válka, politika a ukončení přítomnosti v Iráku. Je to v podstatě historie války v Iráku. Zapomeňte na vše, co jste dosud o válce v Iráku slyšeli z médií a jak jste válku vnímali. Kvalita této knihy spočívá především v tom, že je jakoby napsaná na Měsíci. Autora absolutně nezajímal mediální obraz války v Iráku. Dovedl jej odfiltrovat a podívat se na válku očima vojenského odborníka, historika, analytika a spisovatele. On přitom o mediálním obrazu dobře ví a o úloze médií se zmiňuje. Přesto není tomuto mediálnímu obrazu poplatný, ale není ani tendenčně proti tomuto obrazu. Snaží se prostě hledat pravdu.

Kdyby jeho názor srovnal se svým, pochopitelně bych s toho vyšel těžce bit. Já totiž ve svém blogu reaguji na to, co říkají média, čili i když je kritizuju, hraji jejich hru. Bing West ne. Byl v Iráku během 6-ti let od roku 2003 do roku 2009 celkem 14 krát a vycházel s toho, co se dozvěděl přímo na místě. S toho co se dozvěděl od amerických vojáků a diplomatů a přímo od iráckých civilistů, vojáků a jejich představitelů. Čili kniha byla napsaná z první ruky.

Bing West je veterán americké námořní pěchoty. Ve vládě prezidenta Reagana pracoval jako tajemník náměstka ministra obrany. Pak se dal na spisovatelskou dráhu. Věnoval se hlavně oblasti potlačování povstání. Kdo jiný by se lépe mohl věnovat válce v Iráku než on.

Přestože je Bing West voják, sloužil Reaganovi, čili asi republikán a není nadšený z médií, nebere si žádné servítky, ve své knize nešetři nikoho. Nebere si servítky vůči Bushovi, Rumsfeldovi, Bremerovi. Nešetří americké generály a kritizuje i chování amerických vojáků. Větší část knihy je věnovaná silné kritice amerického tažení v Iráku. Podrobně popisuje všechny chyby, kterých se američtí politici i vojáci v Iráku dopustili a navrch přidává i některé další, kterých si v médiích ani nevšimli.

Jak, ale West říká: "Války jsou plné pochybení. Chyby však nejsou důvodem pro opuštění mise." A to je poselství této knihy. Další poselství knihy je ukryto v jejím názvu. Kdo je to ten "Nejmocnější kmen"? Irácká společnost je totiž pod fasádou měst, vesnic, aut, silnic a těžby ropy, čili pod fasádou 20. století stále tradičně rozdělená na tradiční arabské kmeny a rodinné klany, které vždycky soupeřily o moc podobně jako sicilské klany a které často používaly podobné metody. Jednotlivé kmeny si vynucovaly svou mocí, silou a násilím respekt těch ostatních. Když se během bitvy ve Fallůdži v roce 2004 West zeptal iráckého plukovníka, proč si myslí, že Američané tuto bitvu vyhráli, řekl "Protože vy Američané jste nejmocnější kmen."

Na obálce knihy je napsána, že kniha popisuje povahu bojů v Iráku. Kdo by však čekal podrobné líčení bojů ve stylu Black Hawk down, bude zklamán. Zbylá část totiž popisuje každodenní všední práci amerických vojáků v zemi na zlepšení bezpečnostní situace. A když říkám práci, nemyslím tím úžasné akční kousky válečných hrdinů, které známe z válečných filmů, ale každodenní hlídkování, cvičení iráckých vojáků a policistů, pomoc obyvatelstvu, boj proti korupci a boj proti nesmyslným rozkazům a neschopnosti iráckých činitelů. Je to tak nudné až máte pocit, že právě tak to bylo a že to musí být pravda a tím to je zajímavé.

Závěr knihy je pak věnován hodnocení a zároveň výzvě k tomu, aby Američané z Iráku neodcházeli, protože by to mohlo způsobit katastrofu. Bing West však myslel okamžitý odchod z Iráku, který na začátku roku 2009 ještě hrozil. Nestalo se to, že by Američané z Iráku utekli, ale nestalo se ani to, že by tam zůstali napořád, jak si West přál. Odešli až na konci roku 2011, až za 3 roky a Irák se díky tomu nezhroutil. Čili ani West není nějaký genius a jeho předpovědi se nepotvrdily. Přesto si myslím, že jeho kniha je naprosto přesná a vřele ji doporučuji.

To co jsem popsal, že v knize je, je jen takový povrch. Pod tím vším naleznete skutečně nepokřivené a neotřelé pohledy. Ničím neovlivněné názory a myšlenky. Dozvíte se o průběhu války, co jste ještě nevěděli, dovíte se o amerických vojácích to, co jste nevěděli nebo to, na co se díky médiím zapomnělo. Poznáte historii této války v jiném světle. Pochopíte rozdíl mezi mediálními senzacemi a každodenními drobnými událostmi, které historii ovlivnily mnohem více. Zjistíte, že ačkoliv jste o této válce slýchávali denně až do zblbnutí, nevěděli jste to hlavní. Pokud chcete vědět to hlavní, musíte si to přečíst.

Nemohu vám slíbit, že se budete bavit. Nemohu vám slíbit, že budete souhlasit, ale každopádně vám mohu slíbit, že se budete divit a že po přečtení knihy budete poučeni.

Vřele doporučuji.

Přidat komentář
  • Žádné komentáře nenalezeny

Vyhledávání

Dnešní den v historii

18.října 1918 začíná bitva u Terronu v níž vítězí českoslovenští legionáři nad císařským vojskem i přes nasazení yperitu a několika protiútokům.

18.října 1748 – Byl uzavřen mír v Cáchách, který ukončil válku o dědictví rakouské. Marie Terezie ztratila část italských provincií a získala všeobecné uznání pragmatické sankce.

Translate