Kdo je online

Přihlášení uživatelé 0
Hosté 8

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Bombardéry B-52 dostanou nové motory: Rolls Royce Will Provide Long-Awaited New Jet Engines For The B-52 Bomber Fleet T...
Stojí za přečtení: Jan Urban: Jak vyštvat ze země politické konkurenty. Edvard Beneš se mstil na příbuzných Neodděliteln...
Troubridge - Komentář v Bahna 2021
Snad nás tam příští rok už pustí.
Chtělo by to dát do článku fotky. Obzvláště vzhledem k futuristickému vzhledu stíhače.
Avia B-534 se umístila na 3. pozici v anketě "Nejpopulárnější československé letadlo století" - proběhla v roce 2018 při...

KULTURA

Zveřejněno: 10. 10. 2014 20:02 Napsal Lukáš Visingr
Nadřazená kategorie: KULTURA Kategorie: KNIHY A ČASOPISY

Tom Clancy: Odešla legenda…

(12. dubna 1947 – 1. října 2013)

Jen málo spisovatelů se může pyšnit tím, že vytvořili nový žánr literatury a ještě během svého života se stali skutečnými legendami. Nepochybně však mezi ně patřil Tom Clancy, který stál u zrodu žánru tzv. techno-thrillerů. Původně se živil jako pojišťovací agent, ale dlouhodobě se zajímal o vojenské a zpravodajské záležitosti. Průlom přišel roku 1985, kdy vydal román Hon na ponorku, jenž okamžitě dosáhl nesmírného úspěchu (chválil jej i prezident Ronald Reagan) a stal se vlastně prvním techno-thrillerem. Kulisu těchto románů tvoří soudobé (nebo v blízké budoucnosti probíhající) války a operace zpravodajských služeb a důležitou úlohu v nich hrají moderní vojenské technologie a geopolitické otázky.

Román Hon na ponorku přivedl na scénu i postavu Jacka Ryana, která se potom stala hlavním hrdinou Clancyho zdaleka nejúspěšnější a nejdelší knižní série. Mezi další populární díly této řady patří Vysoká hra patriotů, Jasné nebezpečí, Nejhorší obavy, Čestný dluh nebo Z rozkazu prezidenta. Čtyři knihy z této série byly i s úspěchem zfilmovány. Po vydání dvanáctého dílu Tygří zuby (2003) se zdálo, že série „ryanovek“ skončila, ale roku 2010 se k ní spisovatel opět vrátil a publikoval další tři díly. Poslední, šestnáctá kniha fenomenální řady s Jackem Ryanem (Command Authority) vyjde posmrtně, a to 3. prosince 2013.

Tom Clancy se však rozhodně neomezil pouze na tuto sérii. Mimořádný ohlas vyvolal román Rudá bouře, popisující třetí světovou válku mezi NATO a Varšavskou smlouvou. Později byl Clancy angažován jako editor a spoluautor několika knižních sérií, v nichž zpravidla vytvářel jen hlavní scénáře či zápletky. Jedná se zejména o edice Operační centrum, Net Force, Power Plays a Splinter Cell. Kromě toho se podílel i na několika úspěšných počítačových hrách, pro které rovněž tvořil scénáře, a i tyto hry se poté staly základem románů; jde především o tituly SSN, Ghost Recon, H.A.W.X. či EndWar. A aby toho nebylo málo, Clancy se hodně zabýval i popularizací armády, a tak vydal celkem jedenáct populárně-naučných knih, které se zabývaly především fungováním amerických ozbrojených sil.

Clancyho romány získaly obrovskou popularitu z několika důvodů. Jedním z hlavních je fakt, že jsou „širokospektrální“, resp. obsahují obrovskou škálu témat, od boje na zemi, ve vzduchu i na moři, přes operace zpravodajských služeb, až po politické či ekonomické zákulisí. To vše popisují neobyčejně realisticky a detailně, protože Clancy byl rovněž vysoce respektovaným znalcem všech těchto oblastí. Navíc projevil v řadě ohledů velkou předvídavost, např. varoval před kybernetickými útoky či teroristickým zneužitím jaderných zbraní. Takřka mrazivě dnes (resp. po teroristických útocích z 11. září 2001) působí konec románu Čestný dluh (vydaného roku 1994), v němž unesený Boeing narazí do Kapitolu. Clancyho romány jsou jednoznačně i velmi patriotické a stavějí se na stranu USA, ale Clancy současně rozhodně nebyl nekritickým „agitátorem“. Právě naopak, ve svých knihách i veřejných vystoupeních často ostře kritizoval americké vlády a jejich vojenské kroky a snažil se nabízet „alternativní“ geopolitické vize, mj. dlouhodobě usiloval o spolupráci USA a Ruska.

Clancyho knihy nabízejí neobyčejně propracované zápletky, jež se skládají z několika nejprve nesouvisejících, ovšem v závěru dokonale propojených dějových linií. Ale těm, kdo tuto (jistě ne snadnou) četbu zvládnou, nabízejí zcela mimořádný zážitek. Clancyho tvorba také výrazně ovlivnila život mnoha lidí, které přivedla k zájmu o vojenství a mezinárodní politiku. Lze tedy bez nadsázky konstatovat, že Tom Clancy významně zapůsobil nejen na současnou literaturu, ale i na svět jako takový, což činí jeho odkaz ještě důležitějším.

Pane Clancy, odvedl jste úžasnou práci a budete nám nesmírně chybět.

Přidat komentář
  • Žádné komentáře nenalezeny

Vyhledávání

Dnešní den v historii

16.října 1813 začala bitva u Lipska někdy označovaná jako Bitva národů.

16.října 1310 – Vznik městské radní knihy v Starém Městě v Praze (úřední kniha pražské samosprávy)

16.října 1306 – sňatek Rudolfa Habsburského s Eliškou Rejčkou, vdovou po českém králi Václavu II. Rudolf Habsburský se tak ve zmatené situaci po zavraždění posledního Přemyslovce dostal na český trůn. Českým králem byl od roku 1306 do roku 1307, kdy zemřel na úplavici.

Translate