KULTURA

Zveřejněno: 7. 9. 2023 14:05 Napsal Lukáš Visingr
Nadřazená kategorie: KULTURA Kategorie: KNIHY A ČASOPISY

Sudety ve stínu Mnichova - Svědectví o okupaci českého pohraničí

Sudety ve stínu Mnichova

(Lakosil, J.: Sudety ve stínu Mnichova. Rok 1938 ve vzpomínkách a fotografiích. Praha, Mladá fronta ve společnosti Albatros 2022, 320 s., 499 Kč)

Téma okupace českého pohraničí v roce 1938 stále přitahuje obrovskou pozornost a patrně jen málokdo pochybuje, že mezi největší experty na tuto problematiku patří Jan Lakosil. Vydal již několik zajímavých publikací, jež se otázky Sudet týkají. Nejnovější z nich nese název Sudety ve stínu Mnichova a jedná se vlastně o editovaný soubor vzpomínek přímých účastníků těchto dramatických událostí. Prostor dostávají jak Češi, tak sudetští Němci a němečtí vojáci, a proto čtenář získává neobvyklou možnost pohlednout na Sudety takříkajíc „očima nepřítele“. Určitě nepřekvapí, že vzpomínky Němců jsou silně ovlivněny nacistickou ideologií, což se projevuje nejen mnoha invektivami na adresu ČSR a Čechů, ale mnohdy také zcela odlišnou interpretací některých událostí.

Přesto, nebo spíše právě proto je však nezbytné německý pohled zkoumat, protože díky němu lze doplňovat další střípky do mozaiky některých záhad či nejasností, mezi něž náleží mj. přestřelka na hraničním přechodu Čížov–Hardegg. Nepochybně velmi zajímavé jsou i vzpomínky německých vojáků, jež obsahují mj. hodnocení českých opevnění a zátarasů ze strany těch, kteří by je v případě války museli překonávat. Za zmínku stojí rovněž záznamy z kronik převážně českých obcí, které se ocitly v německém záboru. Kniha obsahuje i cenné a vesměs dosud nepublikované snímky z výstavby opevnění či příchodu německých vojsk. Tyto fotografie zvyšují dokumentační hodnotu publikace, která k politické a vojenské dimenzi stále citlivého tématu Sudet přidává opravdu lidskou stránku.

Lukáš Visingr

Publikace: Střelecká revue 6/2022

Vyhledávání

Dnešní den v historii

25.července 1564 zemřel Ferdinand I. Habsburský, český král v letech 1526-1564

25.července 1909 přeletěl Louis Blériot jako první kanál La Manche. “Nic jsem neviděl. Ani Francii, ani Anglii. Byl jsem sám, byl jsem ztracen. Pak jsem spatřil Doverské útesy!”

Poslední komentáře

Potřeba financováníPro váš dům,Pro vaši firmu,Chcete-li koupit auto,Chcete-li koupit motocykl,Chcete-li vytvořit vlastní...
přidal komentář v Canon de 75 Modèle 1897
I a Y dělá autorovi značné problémy.
přidal komentář v Václav III.
byl zavražděn ve čtvrtek 4. srpna 1306
přidal komentář v AGS-17 Plamja
U této zbraně jsem sloužil,jako střelec čtyřikrát za 5 a jednou za 4,ohodnocen při střelbách ostrými.Jo jo kde jsou ty č...
odpověděl na komentář #4692 v OT-65 FÚG 4x4
mozna si na mne pamatuješ