KULTURA

Zveřejněno: 7. 9. 2023 14:05 Napsal Lukáš Visingr
Nadřazená kategorie: KULTURA Kategorie: KNIHY A ČASOPISY

Sudety ve stínu Mnichova - Svědectví o okupaci českého pohraničí

Sudety ve stínu Mnichova

(Lakosil, J.: Sudety ve stínu Mnichova. Rok 1938 ve vzpomínkách a fotografiích. Praha, Mladá fronta ve společnosti Albatros 2022, 320 s., 499 Kč)

Téma okupace českého pohraničí v roce 1938 stále přitahuje obrovskou pozornost a patrně jen málokdo pochybuje, že mezi největší experty na tuto problematiku patří Jan Lakosil. Vydal již několik zajímavých publikací, jež se otázky Sudet týkají. Nejnovější z nich nese název Sudety ve stínu Mnichova a jedná se vlastně o editovaný soubor vzpomínek přímých účastníků těchto dramatických událostí. Prostor dostávají jak Češi, tak sudetští Němci a němečtí vojáci, a proto čtenář získává neobvyklou možnost pohlednout na Sudety takříkajíc „očima nepřítele“. Určitě nepřekvapí, že vzpomínky Němců jsou silně ovlivněny nacistickou ideologií, což se projevuje nejen mnoha invektivami na adresu ČSR a Čechů, ale mnohdy také zcela odlišnou interpretací některých událostí.

Přesto, nebo spíše právě proto je však nezbytné německý pohled zkoumat, protože díky němu lze doplňovat další střípky do mozaiky některých záhad či nejasností, mezi něž náleží mj. přestřelka na hraničním přechodu Čížov–Hardegg. Nepochybně velmi zajímavé jsou i vzpomínky německých vojáků, jež obsahují mj. hodnocení českých opevnění a zátarasů ze strany těch, kteří by je v případě války museli překonávat. Za zmínku stojí rovněž záznamy z kronik převážně českých obcí, které se ocitly v německém záboru. Kniha obsahuje i cenné a vesměs dosud nepublikované snímky z výstavby opevnění či příchodu německých vojsk. Tyto fotografie zvyšují dokumentační hodnotu publikace, která k politické a vojenské dimenzi stále citlivého tématu Sudet přidává opravdu lidskou stránku.

Lukáš Visingr

Publikace: Střelecká revue 6/2022

Vyhledávání

Dnešní den v historii

2.října 1373 – Karel IV. udělil svým synům v léno Braniborsko, které získal na Otovi Bavorském. Spolu s Braniborskem získal také hlas k volbě římského krále. Braniborsko nejprve patřilo Zikmundovi, pak se ho zmocnil markrabě moravský Jošt a po jeho smrti připadlo znovu Zikmundovi, a ten ho roku 1414 postoupil Hohenzollernům.

2.října 1421 zvítězili Husité v bitvě u Žatce.

2.října 1904 byly zahájeny práce na přelomové britské bitevní lodi HMS Dreadnought.

2.října 1944 byla spuštěna na vodu britská lehká letadlová loď HMS Triumph.

Poslední komentáře

přidal komentář v Webley and Scott MK VI
Dobrý den,neměl by někdo technický výkres.Nenohu přijít na to aby revolver fungoval.Nebo kdo by mi poradil.Moc děkuji za...
Michal Kroužek přidal komentář v Armádní muzeum Žižkov
Letos jsem tam byl opět. Přijde mi, že to mají lépe zvládnuté a taky tam není už tak plno. Vstup je zdarma, což je dobré...
Jakub přidal komentář v Supremacy 1914 - tipy do hry
Mě by jen zajímalo kolik provincii se dá ve hře max vyobchodovat nebo jestli tam nějaký max je
Filip Pavlík přidal komentář v Fliegerfaust (Luftfaust)
Nouze nutí k inovacím.