Kdo je online

Přihlášení uživatelé 2
Hosté 13

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Turecké F-100 Super Sabre si zabojovali při invazi na Kypr.
Gray Fox - Komentář v Su-27 Flanker
V úterý 22. září ruská stíhačka Su-35 sestřelila kanonem při cvičení Su-30. Přesná příčina proč k tomu došlo není zatím ...
V Československu po válce také vyvíjeli plamenomety. Inspiraci nalezli z německých vzorů i sovětských a amerických.
Pro jednou uvádí pohled na Švédsko, sic hodně opatrný. https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/svedsko-covid-pandemie-stock...
Michal Kroužek - Odpověděl na komentář # 4657 v Canon de 75 Modèle 1897
Děkuji za pochvalu. Uvažuji nad rozšířením článku o další využití tohoto kanonu např. v pevnostech apod a jeho další mod...

KULTURA

Zveřejněno: 12. 6. 2011 18:31 Napsal Michal Kroužek
Nadřazená kategorie: KULTURA Kategorie: AKCE, VÝSTAVY

Exteriérovou výstavu fotografií WINTONOVY VLAKY v Londýně zničila vichřice

Praha 24. 5. 2011 - Výstava „Wintonovy vlaky“ byla v sobotu 21.5.2011 slavnostně zahájena v Praze a současně v Londýně. Obou vernisáží se zúčastnili vzácní oficiální hosté, generálního partnera výstavy, Ministerstvo obrany, reprezentoval na vyšehradském shromáždění ministr Alexandr Vondra, v Londýně se se svými "dětmi" přišel pozdravit, a své 102. narozeniny oslavit sám Sir Nicholas. Pak se ale Londýnem prohnala vichřice (dle oficiálního vyjádření BBC místy dosahující rychlosti větru až 112 km/hod) a neušetřila ani okolí nádraží Liverpool Street Station. Výsledek tohoto poryvu, nejspíš spojeného s výbuchem islandské sopky, byl bezútěšný - značná část panelů byla nenávratně poškozena a výstava musela být pouhý 1 den po svém zahájení demontována.


Producentka Olga Menzelová Kelymanová k celé situaci říká: " Zahájení a emoce spojené se setkáním Nickyho s děmi a ostatními hosty, kterých se sešlo několik set, byly velmi silné. Na koktailu, který pořádal velvyslanec Micheal Žantovský ve své překrásné rezidenci, v Hempsteadu, panovala skvělá nálada, Sir Nicholas hýřil roztomilostmi a celý tým si v noci oddychl s pocitem dobře vykonané práce a šťasten, že se vše tak vydařilo. V neděli ráno jsme se všichni společně vydali na nádraží, abychom si konečně výstavu v klidu prohlédli a pokochali se. Nikdo si nedovede představit, jak jsme se cítili, když jsme spatřili dílo zkázy," popisuje své pocity Olga Menzelová a pokračuje: "Značná část stojanů byla pokácena a zničena, přestože je výstavní systém velmi masivní a byl několikanásobně jištěn. Některé obrazy byly poškrábány a perforovány. Vichřice, která, jak jsme se dozvěděli, je v této roční době nevídaná, a kterou místní nazývají "high winds" udeřila ráno. Krátce, ale zato velmi masivně. Bishopesgate, náměstíčko u jednoho z hlavních vchodů, je z obou stran uzavřeno mezi dvěma výškovými budovami, které zřejmě sehrály roli jakéhosi komínu. V této pro nás doslova tragické situaci, nás ale velmi potěšila sounáležitost lidí, kteří za námi chodili a přáli nám štěstí při opravě výstavy, vyjadřovali svoji účast a vždy nás ujišťovali, že výstava je báječná, a že ji musíme nechat opravit a znovu v Lonýně instalovat...."

 

paní Liz Midwinter, titulní strana Winton scrappbook, ona sama je dívkou vpravo dole

Z pozice generálního partnera okomentoval vzniklou situaci ministr  obrany Alexandr Vondra takto:
"Tato výstava je svým celospolečenským přesahem natolik unikátní, že i přes rozmary počasí v Londýně pokračuje ve svém poselství, které dokumentuje hrůzy holocaustu a hrdinský čin sira Wintona. Vedení města Londýna, ale i všichni partneři výstavy, ministerstvo obrany ČR nevyjímaje, učiní vše potřebné k obnovení londýnské části výstavy."

Tisková mluvčí výstavy M. Šebestová dodává: "Jsme velmi vděčni řadě lidí, kteří nám pomohli radou i konkrétníém řešením. Jedním z nich byl starosta městské části Londýn, Michael Bear, který se také účastnil koktejlu u velvyslance. Díky jeho pomoci se již v současné době hledá náhradní místo pro instalaci opravené výstavy. Také velvyslanec M. Žantovský nám velmi vyšel vstříc, zařídil převoz obrazové části expozice a její dočasné uskladnění na ambasádě. V neposlední řadě nelze opomenout naši "dobrou vílu", Lady Milenu Grenfell Baines, jednu z Wintonových dětí, která nám vždy velmi účinně a nezištně pomáhá a nezklamala ani tentorát: zprostředkovala kontakt s významnou architektonickou společnost BDP, kterou založil její zesnulý manžel, a která je připravena podílet se na znovuotevření výstavy Wintonovy vlaky v Londýně v co možná nejkratší době".

"Také Sir Nicholas a jeho dcera Barbara byli vzniklou situací velmi zasaženi a vyjádřili naději, že se vše podaří opravit a výstavu opět otevřít pro nejširší londýnskou veřejnost", doplňuje producentka.

 

Tisková zpráva

Zdroj

http://www.wintonstrain.com

Přidat komentář
  • Žádné komentáře nenalezeny

Vyhledávání

Dnešní den v historii

24.září 1735 zemřel český barokní malíř Petr Jan Brandl

24.září 1405 – Na útrapy v zajetí v klášteře zemřel mladší moravský markrabě Prokop. Po jeho smrti se stal jediným pánem Moravy jeho starší bratr Jošt.

24.září 1940 podnikli bombardéry Vichystické Francie nálet na Gibraltar.

24.září 1893 se narodil francouzský stíhací pilot Jean Casale