Kdo je online

Přihlášení uživatelé 0
Hosté 21

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Dezinfekce dokončena. Letadlová loď se po nákaze chystá znovu do služby: https://www.idnes.cz/zpravy/nato/letadlova-lod-...
Tento týden probíhal tréning spolupráce mezi letouny L-159 ALCA a předsunutými leteckými návodčími při přímé letecké pod...
What the USS Roosevelt Can Teach Scientists About COVID-19 https://www.popularmechanics.com/military/research/a32256110/...
Něco k přečtení: J. Šedivý: Armáda musí přehodnotit své plány, ale její rozpočet se nesmí stát trhacím kalendářem http:/...
Tak ani letadlová loď Charles de Gaulle nebyla ušetřena a musela se kvli koronaviru vrátit do přístavu. Nakažených členů...

LETECKÁ TECHNIKA

Zveřejněno: 12. 1. 2014 17:21 Napsal Lukáš Visingr
Nadřazená kategorie: LETECKÁ TECHNIKA Kategorie: STÍHACÍ LETADLA

Cesta k názvu F-35 Lightning II

Lockheed Martin F-35 Lightning II

7. července 2006 byl letoun F-35 Joint Strike Fighter oficiálně pojmenován Lightning II. Snad o žádném pojmenování letounu se nediskutovalo tolik jako právě o tomto. Dodnes bývá kritizováno rozhodnutí o číselném označení a nyní se k tomu přidaly ještě debaty o vhodnosti bojového jména. Jaká tedy byla cesta k názvu F-35 Lightning II?

 

Všechno začalo 26. října 2001, když byl vítězem konkurzu Joint Strike Fighter vyhlášen letoun Lockheed Martin X-35. Na tiskové konferenci bylo uvedeno, že sériová bojová verze ponese označení F-35. Dodatečně se ovšem ukázalo, že toto označení nebylo rezervováno a že ze strany mluvčích šlo o jakousi svéráznou improvizaci. Evidentně neměli příliš vědomostí o přidělování označení, takže jednoduše nahradili písmeno X písmenem F. Výsledek pak zmátl drtivou většinu odborné veřejnosti, protože z logiky věci se očekávalo jméno F-24, případně snad F/A-24, ale zcela určitě ne F-35. Předchozí letouny v řadě F byly F-20 Tigershark, F-21 Lion, F-22 Raptor a F-23 Black Widow II, takže mělo následovat číslo 24. Firma Lockheed také neměla žádnou radost, protože i její představitelé dříve neoficiálně mluvili o F-24.

Úřad programu JSF požádal o přidělení názvu F-35 až v prosinci 2001. Jeho žádost byla předána příslušnému úřadu amerického letectva (USAF Nomenclature Office) a ten ji předal úřadu velitelství letectva v Pentagonu. Pozoruhodné ovšem je, že USAF Nomenclature Office sice potvrdil žádost o F-35, ale současně připojil vlastní doporučení, aby velitelství schválilo označení F-24. Velitelství ovšem vyhovělo požadavku úřadu programu JSF a 5. června 2002 přidělilo název F-35, aniž celou věc nějak komentovalo. Někdy uváděný argument, že číslo 35 spojuje sériové letouny s demonstrátory X-35, je velice chabý, protože jednotlivé číselné řady letounů k sobě nemají žádný formální vztah.

Od té doby se průběžně debatovalo také o bojovém jménu, jelikož bylo jasné, že sériové stroje se těžko budou jmenovat Joint Strike Fighter. Firma Lockheed Martin obdržela přes sto různých návrhů, mezi nimi Lynx, Storm, Silhouette, Mantis, Defender, Punisher, Hunter, Sting Ray nebo Shrike. Zajímavým počinem pak byla anketa internetových stránek F-16.net, ve které pro různé návrhy jmen hlasovala veřejnost. Zvítězil název Phoenix s 21 % hlasů a následovala jména Kestrel, Diamondback a Razorback.

Koncem května 2006 byly vydány oficiální zprávy o rozhodovacím procesu, který měl na starosti šéf štábu US Air Force generál T. Michael „Buzz“ Moseley. Své návrhy mohly podat ty ozbrojené síly, pro které je F-35 určen, tedy nejen ty americké. Do finální fáze výběru postoupilo šest názvů. Americké letectvo a námořnictvo společně prosazovaly Lightning II, zatímco námořní pěchota byla pro Spitfire II. Od letectva pocházely rovněž návrhy Cyclone a Reaper. Do finále se ale dostaly i dva značně podivné nápady. Nizozemí navrhlo jméno Black Mamba a Dánsko předložilo název Piasa. Drtivá většina lidí poté začala toto slovo hledat ve slovnících dánštiny, ale Piasa je jméno dravého ptáka z mytologie Indiánů z Illinois. Nikomu není jasné, proč Dánsko přišlo zrovna s tímto.

Letectvo posuzovalo ještě řadu dalších návrhů, které se z různých důvodů do finálního kola nedostaly. Za favorita byl pokládán název Fury, který navrhli Britové a který podpořila řada představitelů ozbrojených sil i firmy Lockheed. Postavil se za něj i tým zkušebních pilotů a personálu americké námořní pěchoty, jehož neoficiálním mluvčím byl generálplukovník Art „Turbo“ Tomassetti. Ten zdůraznil, že jméno Fury by se dalo upravit pro každou ze tří složek ozbrojených sil. Letectvo by tak dostalo Sky Fury, námořnictvo Sea Fury a námořní pěchota Storm Fury. Jméno Fury však bylo vyřazeno kvůli problémům s obchodní značkou, přesněji řečeno kvůli „kolizi“ s automobilem Plymouth Fury.

Ze stejného důvodu neuspěl název Mustang II, který navrhla námořní pěchota. Ten byl jednu dobu také favorizován, ale zde hrozily problémy kvůli legendárnímu automobilu Ford Mustang. Austrálie navrhovala Phantom III, u něhož prý vadila právě číslovka III. Kanada přišla s názvem Scorpion, s nímž byla svolná i americká námořní pěchota. Opravdu zvláštní slovo navrhlo Turecko, které chtělo pro F-35 jméno Skyruler.

Obecně se očekávalo, že zvítězí Lightning II nebo Spitfire II. Nakonec byla zvolena první varianta, z níž většina leteckých nadšenců není právě nadšená. Název Lightning II odkazuje na dva velmi úspěšné stíhací letouny minulosti, americký Lockheed P-38 Lightning a britský English Electric (BAC) Lightning. Odpůrci názvu Lightning II namítají, že P-38 byl těžký dálkový stíhač a EE Lightning zase rychlý přepadový letoun, zatímco F-35 je středně lehký víceúčelový typ. Oba „staré“ Lightningy byly dvoumotorové, kdežto F-35 je jednomotorový. Prostě tu prý chybí jakási „ideová“ návaznost. Takto často argumentují fanoušci typu P-38, kteří byli nadšeni, když jméno Lightning II dostal F-22, a poté zažili veliké zklamáni, když jej letectvo změnilo na Raptor. V tomto případě však šlo o celkem logický krok, protože letectvo chtělo obsahově navázat na Fighting Falcon a Eagle. (Ještě před názvem Lightning II se F-22 nazýval rovněž Superstar a Rapier.) Po takovýchto úvahách se zdá, že podstatně větší ideová spojitost by byla zajištěna jménem F-35 Spitfire II.

Je však pravděpodobné, že označení Lightning II bylo pro F-35 zvoleno především kvůli vazbě na americký i britský typ současně. F-35 je sice hlavně americký stroj a je výrobkem firmy Lockheed, ale daleko nejvýznamnějším partnerem projektu je Velká Británie a firma BAE Systems. Před několika měsíci zažil projekt JSF roztržku USA a Británie kvůli transferu technologií a Britové dokonce začali vyjednávat o nákupu francouzských palubních stíhaček Rafale-M. Mohla tedy vzniknout jakási poptávka po „potěšení“ Britů. Spitfire II by odkazoval na čistě britský letoun, což by mohlo vypadat všelijak, ale Lightning II evokuje představu „spojení“ USA a Velké Británie. Pokud se tedy vezme v úvahu diplomatické hledisko, bylo to zřejmě nejlepší možné řešení. Na oficiálních stránkách F-35 (http://www.jsf.mil/) se objevilo povedené umělecké ztvárnění všech tří Lightningů, prestižní časopis Flight International přišel s článkem „Three generations of Lightnings compared“ a je velice pravděpodobné, že se na nějaké letecké show uskuteční vystoupení této trojice.

Napsáno v červenci 2006

Přidat komentář
  • Žádné komentáře nenalezeny

Vyhledávání

Dnešní den v historii

25.května 1842 – Profesor pražské polytechniky Christian Doppler formuloval tzv. Dopplerův princip na přírodovědecké schůzi Královské české společnosti Nauk.