Kdo je online

Přihlášení uživatelé 0
Hosté 19

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Troubridge - Komentář v Bahna 2021
Snad nás tam příští rok už pustí.
Chtělo by to dát do článku fotky. Obzvláště vzhledem k futuristickému vzhledu stíhače.
Avia B-534 se umístila na 3. pozici v anketě "Nejpopulárnější československé letadlo století" - proběhla v roce 2018 při...
Aviator - Komentář v Suchoj Su-57
Rusové chystají i exportní verzi. https://forum.vojsko.net/viewtopic.php?f=20&p=59993#p59993 Jinak do galerie jsem ...
Poláci letos objednali 25 ks bezpilotních letounů Bayraktar TB2.

LETECKÁ TECHNIKA

Zveřejněno: 23. 7. 2021 15:00 Napsal Lukáš Visingr
Nadřazená kategorie: LETECKÁ TECHNIKA Kategorie: BEZPILOTNÍ LETADLA

L-29 RPV (Remotely Piloted Vehicle)

L-29RPV

L-29 RPV (Remotely Piloted Vehicle)

Svého času se hodně mluvilo o pozoruhodném létajícím prostředku, jenž vznikl v Iráku někdy v polovině 90. let. Irák totiž koupil od Československa 78 cvičných letounů Aero L-29 Delfín a iráčtí letečtí inženýři několik z nich přestavěli na bezpilotní variantu, která se poté zpravidla označovala jako L-29 RPV (Remotely Piloted Vehicle). Přestavba byla jednoduchá, ale velmi důmyslně využívala omezené možnosti, jimiž Irák v té době disponoval.

Do předního kokpitu byla umístěna soustava servomotorů, které byly napojeny na ovládací prvky, kdežto v zadním kokpitu se nalézal autopilot a přístroj pro přenos dat. V letounu byly i čtyři videokamery, díky kterým a díky onomu přenosu dat mohla obsluha na zemi provádět dálkové řízení. Pro to bylo užíváno zařízení ALAMAK, které pocházelo ze soustavy italských létajících terčů pro výcvik protivzdušné obrany. Právě to byl také oficiálně deklarovaný účel L-29 RPV. Na letiště Tallil, kde projekt probíhal, tak zamířila skupina inspektorů OSN, která nenalezla důkazy, že by stroj měl sloužit k čemukoli jinému, ovšem nikdy nezmizelo podezření, že Irák chtěl ve skutečnosti vytvořit cosi jako „střelu s plochou dráhou letu pro chudé“.

10. prosince 1998 v rámci operace Desert Fox tedy byly všechny bezpilotní Delfíny zničeny. Dosud však existuje obava, že by se podobnou cestou mohl vydat i nějaký jiný stát či nestátní subjekt, resp. že by mohl sáhnout ke konverzi pilotovaného letounu na bezpilotní stroj, který by mohl sloužit k přepravě výbušných náloží, případně též chemických či biologických zbraní.

Publikace: Válka Revue Speciál 11/2019: Století terorismu 

Přidat komentář
  • Žádné komentáře nenalezeny

Vyhledávání

Dnešní den v historii

20.září 1187 zahájil Saladin obléhání Jeruzaléma

20.září 1410 – Zikmund Lucemburský byl zvolen některými kurfiřty římským králem. Zbytek kurfiřtů (včetně českého krále Václav IV.) však zvolili 1.10.1410 králem moravského markraběte Jošta, Zikmundova bratrance.

Translate