Kdo je online

Přihlášení uživatelé 0
Hosté 43

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Petr Kovář - Komentář v T-90
Níže je únorové video k T-90M Военная приемка. Т-90М. Прорыв
Pro zajímavost srovnání helma z 2. světové vályk vs moderní
AMERICAN RQ 4 GLOBAL HAWK VS IRAN's KHORDAD 15 - FULL ANALYSIS
Thajsko obdrželo své první Strykery First Stryker Delivery Puts US-Thailand Military Ties into Focus The transfer of th...
Video z prohlídky interiéru Avro Lancaster MK.VII NX611 'Just Jane'

LETECKÁ TECHNIKA

Zveřejněno: 30. 11. 1999 1:00 Napsal Michal Kroužek
Nadřazená kategorie: LETECKÁ TECHNIKA Kategorie: OSTATNÍ LETECKÁ TECHNIKA

Šm-1 (Š-1 a Š-2)

Popis

Šm-1 byl vyvíjen v leteckém arzenálu v utajení poručíkem ing. Aloisem Šmolíkem a ing. Josefem Feihlem. Letecký arzenál se nacházel na Starém výstavišti v Holešovicích pod vedením kapitána Klementa Adamce. Šm-1 byl inspirován německými Albatrosy. Šm-1 byl dvoumístný jednomotorový dvouplošník s pevným podvozkem s ostruhou. Výzbroj tvořil pevný kulomet Vickers pilota a pozorovatel obsluhoval kulometné dvojče kulometu Lewis. Mimo této výzbroje mohl letoun nést ještě dvě padesátikilogramové pumy nebo dvanáct desetikilogramových. Později byl vybaven ještě radiostanicí a fotoaparátem.

Ministerstvo

O vývoji letounu bylo Ministerstvo národní obrany informováno Adamcem až v pokročilé fázi vývoje, když už nešlo dále tento projekt utajovat. Ministerstvo požadovalo, aby měl letoun výkony na úrovni obdobných francouzských typů.

Dva tábory

U nás v tu dobu byli ve vedení letectva dvě názorové skupiny. První skupina chtěla zakoupit rakouské a německé typy, se kterými měli příslušníci našeho letectva zkušenosti a k tomu byli velmi levné, protože Německo a Rakousko-Uhersko muselo na základě mírových smluv výrazně omezit stavy své armády a považovala za výhodné vybudovat vlastní letecký průmysl.

Druhá skupina se silně orientovala na Francii. Chtěla zakoupit francouzské letouny a nebudovat vlastní letecký průmysl. Francie byla garantem naší nezávislosti a její letecký průmysl považovali za nejlepší na světě.

V československé armádě byl výrazný vliv francouzské armády. Až později začal slábnou a naše armáda se modernizovala. V našem letectvu také po válce byli francouzští důstojníci a piloti nelibě nesli jejich panovačné chování.

Zkušební let

Na jaře 1920 byl letoun dokončen a obě skupiny čekali na výsledky zkušebních letů. Příznivci francouzských letounů jím opovrhovali a tvrdili, že ani nevzlétne. 8.května 1920 proběhli zkoušky po kterých sklidil chválu. Jeho pilot Klement Adamec si ho velmi chválil. Letoun dosahoval rychlosti 194 km/h, což byla na pozorovací letoun dobrá rychlost.

Výroba

Ministerstvo národní obrany na základě úspěšných zkoušek rozhodlo o jeho sériové výrobě 90 kusů Šm-1. Šmolíkovi letadla Šm-1 nesli označení Š-1 a Š-2. Š-1 a Š-2 se lišili akorát použitým motorem a z toho vyplývajícími úpravami draku. Š-1 používal motor Hiero L o výkonu 169kW (230k). Těchto motorů bylo k dispozici jen 28. Zbývajících 62 letounů neslo označení Š-2 a bylo vybaveno motory Maybach Mb.IVa o výkonu 191kW (260k). Motory Maybach Mb.IVa získalo Československo v rámci reparací od Německa. 40 těchto motorů bylo vyrobeno v na základě licence v továrně Aero. Motory Maybach Mb.Iva byly původně určeny pro německé vzducholodě.

Služba

Šm-1 v našem letectvu sloužily u všech tří tehdejších leteckých pluků a sloužily pro pozorovací a bombardovací úkoly. Byly náročné na pilotáž a na údržbu v případě nasazení na polních letištích. V druhé polovině 20.let byly vyřazovány a jejich služba pokračovala v Chebu při výcviku pilotů.

Letecká výstava

Letouny Šm-1 byly vystavovány roku 1920 na letecké výstavě v Praze, kde vzbudily pozornost návštěvníků. Na výstavě byl umístěn také exemplář dopravního letounu vycházejícího z Š-1. Na rozdíl od Šm-1 se ale nerozběhla jeho sériová výroba.

Letov

Letecký arzenál byl roku 1920 přejmenován na Hlavní letecké dílny a přesunul se z Holešovic do Kbel, kde se vyráběl Šm-1 a později další letouny od ing. Aloise Šmolíka. Roku 1922 byly dílny přejmenovány na vojenskou továrnu na letadla a od roku 1926 užívala obchodní název Letov. V průběhu let vyrobila řadu letounů např. Letov Š-20, který byl prvním exportovaným československým letadlem.

Závěr

Úspěch Šm-1 nebyl jen úspěch pro Letov a jeho konstruktéry, ale i pro důstojníky letectva podporující vznik československého leteckého průmyslu, protože dokázal, že naše konstrukce mohou konkurovat světové technice.

Rozpětí: 12,86 m
Délka: 8,31 m
Prázdná hmotnost: 861 kg
Max.rychlost: 194 km/h
Dostup: 6 000 m
Dolet: 715 km

Zdroj:
Mitteho stranky
Vzduch je naše moře - Jiří Rajlich a Jiří Sehnal vydalo Naše vojsko, Praha, 2002
internet

Přidat komentář
  • Žádné komentáře nenalezeny

Vyhledávání

Dnešní den v historii

14.října 1943 byla spuštěna na vodu letadlová loď USS Franklin (CV 13).

14.října 1809 muselo Rakousko uzavřít s Francií nevýhodný mír ve Vídni.V počátcích jednání Napoleon prosazoval rozdělení rakouské monarchie na tři části: českou, uherskou a rakouskou, v nichž každé by vládl samostatně habsburský princ; vyskytl se také požadavek, aby část severozápadních Čech (Litoměřicko, Žatecko, Loketsko a Chebsko) byla odstoupena Sasku. Rakousko tímto mírem ztratilo Salcbursko, Innskou čtvrť a polovinu Hausrucké čtvrti v Horních Rakousích (ve prospěch Bavorska), západní polovinu Korutan, Gorici a Gradišku, Kraňsko, rakouskou část Istrie, velkou část Chorvatska (ve prospěch Francie), Západní Halič (ve prospěch Varšavského knížectví) a západní Podolí (ve prospěch Ruska); k tomu byla uložena Rakousku vysoká válečná náhrada. Rakousko se tak stalo na tři léta vazalem Napoleona. Skončila čtvrtá koaliční válka.

14.října 1066 proběhla bitva u Hastingsu. V ní Normané porážejí anglosaské vojsko.