Kdo je online

Přihlášení uživatelé 1
Hosté 27

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Thajsko obdrželo své první Strykery First Stryker Delivery Puts US-Thailand Military Ties into Focus The transfer of th...
Video z prohlídky interiéru Avro Lancaster MK.VII NX611 'Just Jane'
https://www.youtube.com/watch?v=BZtmG-vTxYY
Duke - Komentář v B-2 Spirit
Youtube: B2 COCKPIT TOUR & AERIAL REFUELING
U.S. Clears Sale of F-16 Jets to Taiwan https://freebeacon.com/national-security/u-s-clears-sale-of-f-16-jets-to-taiwan...

LETECKÁ TECHNIKA

Zveřejněno: 30. 11. 1999 1:00 Napsal Jan Rut
Nadřazená kategorie: LETECKÁ TECHNIKA Kategorie: VRTULNÍKY

Kamov Ka-50 Hokum

Vývoj tohoto stroje začal v roce 1978 podle požadavků sovětských vzdušných sil. Projekt nesl název V-80 až do roku 1992, kdy stroj dostal oficiální jméno Ka-50. Při zkušebních testech se ukázalo, že Kamovovo řešení je mnohem lepší než Milův Mi-28. Sovětské velení nakonec rozhodlo o pokračování vývoje obou těchto strojů. Ka-50 Hokum byl vyvíjen jako odpověď na americký AH-64A Apache. Navíc bylo také třeba nasadit do služby vrtulník se schopností vedení účinného boje proti nepřátelským tankům při zachování obranyschopnosti proti vzdušným útokům. Vrtulník Ka-50 může být použit proti nepřátelským obrněným cílům na bojišti, k čemuž slouží široká škála účinných a vysoce přesných zbraní včetně nadzvukových po laseru naváděných střel typu Vichr. Dvojrotorová konstrukce dává stroji asi o 12% vyšší účinnost, která vede k vysoké pohyblivosti a snadnosti pilotáže. V ruské armádě je Ka-50 nasazen od roku 1995.

technický popis

Kamov Ka-50 je ponáhěn dvěma TV3-117VMA proudovými motory. Každý motor má odlučovače nečistot na přívodu vzduchu, což chrání motory při startech z neupravených ploch. Motory jsou daleko od sebe po stranách trupu, aby se tak minimalizovalo riziko poškození obou motorů najednou. Pohonná jednotka může 30 minut pracovat bez oleje, což dává pilotovi dost času bezpečně přistát v případě poruchy. Poněkud neobvyklé provedení rotorů zajišťuje statický dostup 4000m a vertikální stoupací rychlost kolem 10m/s ve výšce 2500m. Listy rotoru jsou z polymeru a vydrží několik zásahů z ručních zbraní. Bezčepý hlavní rotor nepotřebuje mazání. Konfigurace rotorů dává stroji moment hybnosti 1,5 až 2x menší než u konvenčních bitevních vrtulníků s ocasním rotorem Jeho nepřítomnost dovoluje stroji rychlé změny směru lety za všech provozních rychlostí. Maximální násobek vertikálního přetížení 3,5g spolu s nízkým momentem hybnosti dávají Ka-50 vysokou pohyblivost a manévrovatelnost. Palivové nádrže jsou chráněny proti výbuchu nebo proděravění. Při vzniku díry se tato hned sama zacelí. Nádrže obsahují porézní hmotu, která zabraňuje výbuchu paliva, navíc je nainstalován požární systém.Výfukové plyny jsou ochlazovány přisávaným chladným okolním vzduchem. Na obranu před nepřátelskými raketami má stroj výmetnice klamných cílů. Letové systémy zahrnují moderní vybavení včetně radaru s automatickým mapovým zobrazovacím systémem, HUD displejem, přístroji pro noční vidění FLIR a navigačním systémem INS. Ka-50 je vybaven pozorovacím a sledovacím zařízením spolu s navigačními, komunikačními a dalšími systémy, aby se usnadnila práce jednomu pilotovi, který se tak může více věnovat bojové operaci. Silné pancéřování kokpitu chrání pilota před protipancéřovými střelami do ráže 12.7 mm a střepinami velikosti do 23 mm. Kamov Ka-50 je první helikoptéra na světě se zabudovaným katapultem pro pilota. Sedadlo K-37-800 Rocket Assisted Ejection System vyrábí Zvezda Research and Production Enterprise Joint Stock poblíž Moskvy. Sedadlo vystřelí pilota z vrtulníku pomocí raketového motoru. Systém zahrnuje sedadlo, ovládací systém a raketovou pohonnou jednotku. Sedadlo obsahuje potřeby pro přežití NAZ-7M, záchranný člun a padák PS-37A. Sedadlo umožňuje bezpečnou katapultáže při rychlostech od 0 do 350km/hod. a ve výšce od 0 do 6 000 m. Sedadlo umožňuje rovněž katapultáž při letu vzhůru nohama při rychlostech 0 až 330 km/h a nulové vertikální rychlosti v minimální výšce 90 metrů. Celý proces katapuláže nepřesahuje limit šesti sekund.

uživatelé a bojové nasazení

 rusko   v ruské armádě slouží vrtulníky Ka-50 od roku 1995. Několik strojů bylo pokusně nasazeno do bojů v Čečensku.

Přidat komentář

Lidé v této konverzaci

Vyhledávání

Dnešní den v historii

16.září 1908 vyhlášení nezávislosti Bulharska na Turecku

16.září 1935 byla zahájena stavba letadlové lodi HMS Ark Royal.

16.září 1817 – Český básník a obrozenec Václav Hanka oznámil, že nalezl zlomek staročeského rukopisu. Rukopis se podle místa nálezu (kostel sv. Jana Křtitele ve Dvoře králové) nazýval Královédvorský. O rok později byl nalezen ještě jeden takový rukopis (Zelenohorský). Rukopisy sice zvedly sebevědomí českého národního obrození, ale později se prokázalo, že oba rukopisy jsou padělky, které zřejmě vytvořili Václav Hanka a Josef Linda.