Kdo je online

Přihlášení uživatelé 0
Hosté 23

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Škoda že létajícím člunům už odzvonilo. Dovedl bych si je představit na severu Kanady, v Norsku apod.
Tady je web o dezinformacích týkajících se Ukrajiny #UkraineFacts By the International Fact-checking Network Signatories...
Škoda, že takových lidí jako Patton a Winston Churchill nebylo na straně spojenců víc a s větším vlivem. Ti si uvědomova...
Jen aby vláda nepadla kvůli ekonomickým problémům. Babiš by se rád ujal moci.
Válka výrazně ovlivňuje ČR nejen doma ale i na mezinárodní scéně. Nejprve slavná výprava do Kyjeva a nyní se zvažuje, že...

NÁMOŘNÍ TECHNIKA

Zveřejněno: 1. 4. 2020 18:48 Napsal Michal Kroužek
Nadřazená kategorie: NÁMOŘNÍ TECHNIKA Kategorie: PONORKY

HMS Alliance (P417)

HMS Alliance (P417) na fotografii z 18. října 2011

HMS Alliance (P417) na fotografii z 18. října 2011

HMS Alliance (P417) je ponorka náležející do třídy Amphion a byla objednána v roce 1943 v rámci nouzového válečného programu. K zahájení stavby došlo 13. března 1945 a spuštěna na vodu byla 28. července 1945. Do šlužby byla zařazena 14. května 1947.

HMS Alliance (P417)

U ponorek třídy Amphion byl kladen důraz na delší dosah, vyšší rychlost na hladině a relativně vyšší pohodlí posádky oproti jiným britským ponorkám složícím v Atlantiku nebo Středomoří, protože tato třída měla sloužit na Dálném východě.

HMS Alliance (P417)

HMS Alliance (P417) byla dokončena už se šnorchlem stejně jako šest dalších. U zbývajících byl namontován do roku 1949. Celkem byla plánovaná výroba 46 ponorek této třídy, ale do služby jich bylo vzhledem ke konci války zařazeno 16.

HMS Alliance (P417)

HMS Alliance (P417) podnikla od 9. října do 8. listopadu 1947 experimentální plavbu v Atlantiku u pobřeží Afriky, kdy po celou dobu zůstala ponořená a využívala šnorchl. Mezi lety 1958 a 1960 prošla rozsáhlou modernizací přičemž byla odstraněna palubní zbraň a externí torpédomety a věž byla byla nahrazena větší verzí. Cílem bylo učinit ponorku tišší a rychlejší pod vodou.

HMS Alliance (P417)

Torpédomety

Po úpravách byla vysílací anténa upevněna na rámu za kormidlem. Později byla přemístěna a nahrazena jiným provedením, které bylo možné natočit hydraulicky do horizontální polohy. Původní přístupový poklop ke zbraním byl ale ponechán, a tak mohla ponorka obdržet palubní zbraň, když se účastnila konfliku mezi Malajsií a Indonésií počátkem 60. let.

HMS Alliance (P417)

V dubnu 1961 bylo změněno číslování britských ponorek a všechny přeživší ponorky dokončené po 2. světové václe obdržely čísla od S01 nahoru. HMS Alliance tak nesla označení S67.

HMS Alliance (P417)

13. ledna 1968 najela na mělčinu u města Bembridge (ostrov Wight), ale byla vyproštěna pomocí remorkérů námořnictva. Okolo 30. září 1971 byla poškozena explozí baterií, když se nacházela poblíž Portlandu. V letech 1973 až 1979 sloužila jako statická výcviková loď. V této roli nahradila svojí předchůdkyni HMS Tabard. V srpnu 1979 byla odvlečena do doku Vosper Ship Repairers Limited v Southampotonu, kde zesílili její kýl, aby mohla být vyzvednuta z vody a vystavena jako památník britských námořníků, kteří zemřeli ve službě. Od roku 1981 slouží jako muzeální loď v  Royal Navy Submarine Museum v Gosportu.

HMS Alliance (P417)

Ačkoli byla vedena jako součást National Historic Fleet, tak se na ní uhnízdilo velké množství holubů. To spolu s jejím umístění na kolébkách nad mořskou vodou způsobovalo rozsáhle poškození korozí a také znesnadňovlao údržbu exteriéru. 30. května 2011 pak bylo oznámeno, že obdrží podíl z fondu National Lottery Heritage Fund. Allliance obdržela 3.4 millionů liber na opravu přídě, zádě a odstranění rozsáhlé povrchové koroze. Díky tomu také došlo k úpravě prostoru pod ponorkou, vybudování vyhlídkové plošiny a zpřístupnění věže.Součástí projektu je také nové galerie.. Restaurace ponorky byla dokončena v březnu 2014 a v dubnu pak byla otevřena návštěvníkům ponorkového muzea.

HMS Alliance (P417)

Stav v roce 2008

Zůstala jako jediný zástupce své třídy a slouží jako muzeální loď.

 HMS Alliance (P417)

Přeloženo z Wikipedie. Fotografie jsou z Wikipedie a geograph.org.uk, kde je jejich autorem Basher Eyre.

Pro doplnění: Současný stav můžete vidět na stránkách muzea níže
https://www.museumships.us/united-kingdom/alliance

Přidat komentář
  • Žádné komentáře nenalezeny

Vyhledávání

Dnešní den v historii

19.května 1635 – Francie vstoupila do války proti Habsburkům

Translate