Kdo je online

Přihlášení uživatelé 1
Hosté 13

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Filip Pavlík přidal komentář v Fliegerfaust (Luftfaust)
Nouze nutí k inovacím.
přidal komentář v Johann Fiedler
Upřesnění datumu úmrti: https://de.metapedia.org/wiki/Fiedler,_Johann...
Ryšák odpověděl na komentář #4785 v PzKpfw. V Panther
Tak boční pancíř měl ca 40-50 mm, to není zase tak málo. A určitě se snažili být čelem. Vývoj války je taky vedl spíš do...
přidal komentář v PzKpfw. V Panther
Panther je zajímavej především svým silným dělem a atraktrivním jménem, jinak je překynutý. Jak moc je častá krajina s d...

POZEMNÍ TECHNIKA

Zveřejněno: 7. 5. 2015 8:00 Napsal Lukáš Visingr
Nadřazená kategorie: POZEMNÍ TECHNIKA Kategorie: Ženijní technika

MineWolf: Špička v odminovacích systémech

Testy a demonstrace odminování

Nášlapné miny se řadí k nejvýznamnějším bezpečnostním problémům světa, jelikož řada států je zamořena miliony těchto zákeřných zbraní. Odminováním se dnes zabývají nejen ozbrojené síly, ale také mezinárodní organizace a soukromé firmy. V oblasti odminovacích prostředků si v posledních letech vybudovala skvělou reputaci vozidla švýcarsko-německé značky MineWolf Systems AG, která jsou v řadě ohledů unikátní.

Podle současných odhadů je na světě položeno přes 110 milionů nášlapných min, dalších cca 215 milionů je pořád uskladněno a každý rok se vyrobí deset milionů min nových. Miny jsou dosud položeny ve více než 80 zemích, tedy v téměř polovině všech států na světě. Na každou hodinu pokládání min je potřeba vynaložit přes sto hodin odminovacích prací. Běžná nášlapná protipěchotní mina se dá sériově vyrobit zhruba za tři dolary, ale náklady na její odstranění se pohybují kolem tisíce dolarů. Každý rok je minami zabito či zmrzačeno více než 20 000 lidí a od roku 1975 miny zabily nebo zmrzačily přes milion lidí. Pokud by od nynějška žádné miny nebyly položeny a odminování nadále probíhalo současným tempem, byl by svět zcela zbaven min až kolem roku 3100. Tato stručná, ale velmi závažná čísla snad alespoň trochu naznačují, jakou hrozbu miny reprezentují a jak významným úkolem je vývoj účinných prostředků, které dokážou zemní miny rychle, bezpečně a levně odstraňovat.

Dva typy odminovacích zařízení

První mechanické odminovací systémy se objevily již za druhé světové války. Lze uvést např. známý Sherman Crab, modifikaci úspěšného amerického tanku opatřenou cepovým zařízením (anglicky „flail“) na přední části. Funkční princip většiny odminovacích vozidel se od té doby příliš nezměnil; jedná se o prostředky s rychle se otáčejícím bubnem s řetězovými cepy, které šlehají zem a údery přivádějí uložené miny k výbuchům. Klasickým příkladem jsou slovenská vozidla řady Božena, jež už dosáhla velkého komerčního úspěchu a jsou zavedena i v Armádě České republiky. Současně je ovšem nutno uznat, že ani ta nejmodernější cepová odminovací zařízení přece jen nejsou dokonalá. Jistě se výtečně se hodí ke zneškodňování protitankových a velkých protipěchotních min v pevných půdách, ale jejich účinnost už není tak velká, pokud si mají poradit s malými protipěchotními minami, zejména pokud jsou tyto uložené v měkkém (např. písčitém) podkladu. Vzhledem k nutným mezerám mezi jednotlivými cepy a rychlému „tlumení“ jejich úderů pískem někdy dochází dojít k tomu, že malé miny zkrátka „uniknou“ a nevybuchnou.

Alternativní řešení reprezentují rozorávací odminovací zařízení („tiller“), která mají rovněž velký otáčející se válec, avšak opatřený dlouhými „zuby“; ty rozorávají a „kypří“ půdu a opět tlakem či kontaktem přivádějí miny k explozi. (Z čistě mechanického hlediska se vlastně jedná o nevelkou modifikaci principu zahradního kultivátoru.) Tato zařízení mají proti cepovým několik výhod. „Zuby“ se nacházejí blízko sebe a celý odminovací systém neustále proniká pod zem, což výrazně zvyšuje pravděpodobnost likvidace min, a to i těch nejmenších. Rozorávací systémy si rovněž daleko účinněji poradí s hustou přízemní vegetací, která značně snižuje efektivitu cepových systémů. Naopak mezi nevýhody rozorávacích systémů zpravidla patří pomalejší funkce, větší rozměry a vyšší hmotnost; z hlediska vegetace pro ně mohou být problémem porosty dřevin. Proto se ukázalo jako logické vyvinout odminovací stroj, schopný podle potřeby používat cepový i rozorávací systém. Vozidlo ale zároveň mělo být kompaktní, adekvátně odolné a v neposlední řadě cenově dostupné.

Testy a demonstrace odminování

Kvalitativně nový prostředek

Právě to se stalo cílem kooperace tří společností, jimiž jsou německá STS (Safety Technology Systems), německá AHWI Maschinenbau a švýcarská RUAG Land Systems. Od konce 90. let minulého století pracovaly na konceptu kvalitativně nového odminovacího vozidla, které poté dostalo jméno MineWolf. Dodavatelem je švýcarsko-německá společnost MineWolf Systems AG, jež sídlí ve švýcarském městě Pfäffikon, zatímco výrobní závod je umístěný v německém Stockachu. Prototyp vozidla MineWolf byl vyroben v roce 2001 a v následujících třech letech proběhly intenzivní testy, které prováděla německá armáda např. na polygonech u Meppenu a Koblenzu. Byla demonstrována velká účinnost proti prakticky všem druhům protipěchotních i protitankových min, a to ve všech typech terénu. Např. již při prvním testu v roce 2001 zničil MineWolf všech 95 min, které byly uloženy až 30 cm pod povrchem. Proběhly i „ostré“ testy se skutečnými minami, při nichž se prověřovala i odolnost samotného vozidla. Ukázalo se, že vozidlo MineWolf bez úhony přečká výbuch protitankové miny s až 7,5 kg TNT a že nedojde ani k žádnému zranění či ohrožení operátora.

MineWolf MW370

MineWolf MW370

Po testech následovaly malé úpravy vozidla, jež se týkaly hlavně zajištění odolnosti a provozuschopnosti v pouštích a odlehlých územích, kde se nenachází vhodná infrastruktura a kde jsou i jinak nepříznivé podmínky. Po těchto menších modifikacích byl základní model MineWolf MW370 v roce 2004 připraven k sériové výrobě; ještě téhož roku byl jeden z prvních sériových strojů použit při odminovacích pracích v Bosně a Hercegovině a v roce 2005 se přidaly další působící v Chorvatsku a Súdánu. Velká účinnost nasazených vozidel samozřejmě vyvolala značný zájem od ozbrojených sil, privátních firem i mezinárodních organizací, které se zabývají odminováním. Později se tak připojily i pozitivní posudky z jejich strany a přidaly se rovněž respektované mezinárodní instituce, které vydávají příslušné certifikáty pro provoz techniky (jako Moody International Certification). V současné době vozidla MineWolf disponují obecně uznávanými certifikáty MAC (Mine Action Centre) pro civilní provoz v přinejmenším třinácti zemích. Stroje série MineWolf jsou ve svém oboru často hodnoceny jako jedny z nejpodařenějších na světě.

Odminovací systém MineWolf MW370

„Vlajkovou lodí“ nabídky firmy MineWolf Systems AG je odminovací prostředek MineWolf MW370. Mezi odminovacími systémy patří do střední až těžké hmotnostní kategorie; celková váha včetně vlastního odminovacího zařízení je menší než 27 tun. Jde o pásové vozidlo, které pohání dieselový osmiválcový agregát Deutz s výkonem 270 kW (cca 370 koní; odtud je také odvozeno číslo v označení verze, podobně je tomu u dalších variant). Na podvozku se nalézá robustně zkonstruovaná korba s kabinou pro operátora. Kabinu však lze rychle odpojit, neboť vozidlo může být řízeno též dálkově na vzdálenost až 1000 m. Možnost odmontování kabiny je velmi důležitá i kvůli redukci výšky a hmotnosti, protože MineWolf pak může být snadněji přepravován vzduchem. K přední části se připojuje jedno ze dvou dostupných odminovacích zařízení, tedy cepové či rozorávací; zajišťují čištění pásma o šířce 2,8 m a mohou zneškodnit protipěchotní i protitankové miny s náloží 15 kg TNT. Cepové zařízení může sekat vegetaci o průměru kmenů max. 15 cm. Rozorávací zařízení má patentovanou „košovou“ konstrukci, jež odklání většinu účinků výbuchů min mimo vozidlo. Rozteč jednotlivých „zubů“ činí pouze 44 mm, což garantuje destrukci i těch nejmenších protipěchotních min. Obě odminovací zařízení jsou s vlastním vozidlem propojeny pomocí spřáhel, která umožňují výměnu zařízení za dobu kratší než 30 minut. K zádi vozidla se dá navíc připojit zařízení MineWolf Lifter, což je jakýsi rám s hydraulicky poháněným válcem s čepelemi, které „prosévají“ půdu a odsunují na stranu všechny předměty o rozměrech větších než 5×5 cm. To značně zrychluje proces odminování a zvyšuje bezpečnost, neboť z čištěného pásma jsou tak odstraněny i potencionálně nebezpečné zbytky vybuchlých min. Za vhodných podmínek zvládne MineWolf vyčistit od min plochu asi 25 000 čtverečních metrů za den. Velice důležitá je samozřejmě odolnost vozidla, o kterou se stará plášť z plátů pancéřové oceli Armox o tloušťkách 6, 10 a 25 mm; průhledné části kabiny jsou vyrobeny z neprůstřelného skla o síle 54 mm. Kabina je pochopitelně klimatizovaná a dá se volitelně vybavit i terminálem družicové navigace.

MineWolf MW370

MineWolf MW370

Mini MineWolf a Medium MineWolf

V roce 2006 přibyl do portfolia společnosti nový výrobek, kterým je malý odminovací systém Mini MineWolf MW240. Základní verze prostředku MineWolf se osvědčila, ale její rozměry a hmotnosti někdy přece jen poněkud komplikovaly přepravu; na větší vzdálenosti je totiž pro přesun potřeba velký podvalník s výkonným tahačem, což je v podmínkách rozvojových zemí někdy problematický požadavek. Mini MineWolf váží i s připojeným odminovacím zařízením necelých devět tun, bez něj jen něco přes 6,5 tuny, takže se přepravuje daleko snáze po zemi i vzduchem. Ostatně rozměry jsou přesně takové, aby se Mini MineWolf vešel do standardního ISO kontejneru o délce 20 stop (6 m). Byl též splněn požadavek německé armády na dopravu v transportním letadle C.160 Transall. Robustně a kompaktně zkonstruované vozidlo postrádá kabinu, jelikož se ovládá již výlučně dálkově (dosah dálkového řízení je opět asi 1000 m). Pro pohon slouží šestiválcový diesel Deutz o výkonu 176 kW (240 kW). Stejně jako jeho „velký“ příbuzný může Mini MineWolf nést cepové či rozorávací zařízení. Šířka čištěného pásma činí max. 2000 mm, hloubka průniku do země se dá nastavit na 150, 200 či 250 mm. Za den může Mini MineWolf vyčistit od min plochu až 12 000 čtverečních metrů. Odolnost zajišťuje plášť z pancéřové oceli Hardox o tloušťce 4, 5 a 8 mm.

Mini MineWolf MW240

Mini MineWolf MW240

Třetím členem „rodiny“ MineWolf se roku 2010 stalo vozidlo Medium MineWolf MW330, jež představuje první produkt firmy navržený s ohledem na požadavky od ozbrojených sil, konkrétně armády USA, kterou MineWolf zaujal a která si jej chtěla pořídit pro operace v Afghánistánu a Iráku. Medium MineWolf se nachází „mezi“ základním MW370 a malým MW240. Váha s připojeným odminovacím zařízením je pod hranicí 16 tun a rozměry jsou uzpůsobené dopravě v ISO kontejneru o délce 40 stop, což dovoluje přepravu vzduchem v taktických dopravních strojích kategorie C-130 Hercules. Pro pohon slouží šestiválec Deutz o výkonu 240 kW (330 koní). Může čistit pásmo o šířce 3,1 m a za den vyčistí plochu až 25 000 m2. Výjimečná pozornost se věnovala odolnosti; korbu chrání ocel Hardox o síle 6, 8 a 12 mm, kdežto kabinu ocel Armox o síle 8 a 12 mm. Průhledné části jsou vyrobeny z 38 mm silného skla, v konstrukci jsou použita i aramidová vlákna. Kabinu je opět možno kvůli dopravě či dálkovému řízení odmontovat.

Mini MineWolf MW240Mini MineWolf MW240

Široké spektrum přídavných nástrojů

Od odminovacích vozidel se však v současnosti požaduje více než „jen“ schopnost likvidovat zemní miny. Vzhledem k tomu, že odminovací práce obvykle probíhají v rozvojových zemích rozvrácených válkou (a)nebo humanitární katastrofou, očekává se rovněž víceúčelovost, resp. možnost nasazení vozidla do nejrůznějších stavebních a dalších činností. Proto je běžné, že se mobilní odminovací prostředky mohou vybavit i různými pracovními nástroji. MineWolf není samozřejmě výjimkou. Na přední část vozidla lze tedy místo odminovacího zařízení instalovat mj. buldozerovou radlici o šířce 2,2 m a výšce 86 cm, kterou lze natáčet do úhlu až 20 stupňů. Další možností je vertikální zvedací rám, který umožňuje zdvih do výšky až 3 m a k němuž se dají následně připojit tři různé pracovní nástroje. Prvním je nákladní vidlice s šířkou 159 cm a nosností 2800 kg. Druhým zařízením je nakládací lžíce, která má šířku 190 cm, objem 0,8 m3 a nosnost 1500 kg; třetím je prosévací lžíce o shodných rozměrech, ale s perforovaným dnem umožňujícím prosévání půdy od zbytků min nebo nevybuchlé munice.

Medium MineWolf MW330

Medium MineWolf MW330

Veliký zájem vyvolala robotická paže, kterou lze rovněž připojit k čelu vozidla MineWolf. Její maximální dosah činí 6,38 m, může nakládat do výšky 3,35 m nebo kopat v hloubce 5 m. Na konci paže se nachází adaptér k připojení dalších pracovních nástrojů, jako je bagrová lžíce, sekačka vegetace (která dokáže sekat kmeny o průměru 10 cm), drapák či kamera. Poslední dvě zmíněná zařízení jsou zamýšlena především pro zneškodňování nevybuchlé munice či obávaných improvizovaných výbušných nástrah (IED). Sama robotická paže bez nástroje váží 1860 kg, vyvine zvedací sílu až 10 kN a při plném vyložení dokáže pomocí drapáku zvednout břemeno o váze 500 kg. Jako poslední novinku (a součást modernizačního projektu Mini MineWolf 1.2) výrobce představil speciální nástroj „gripperbucket“, jenž kombinuje schopnosti drapáku a bagrové lžíce. Rovněž stojí za zmínku, že výrobce má dobře propracované logistické zázemí svých systémů; servisní středisko pro kterýkoli prostředek série MineWolf se vejde do ISO kontejneru o délce 20 stop a zahrnuje nezávislý zdroj elektřiny, veškeré nezbytné nářadí (včetně úplné svářecí soupravy), zásobu náhradních součástí a volitelně klimatizaci. Jak už bylo zmíněno, do ISO kontejneru o délce 20 stop se vejde i celé vozidlo Mini MineWolf.

Přeprava

„Odminovací rypadlo“ MineWolf Bagger

Ve výrobním programu značky MineWolf Systems AG najdeme ještě jedno vozidlo, které ale ze série popsaných odminovacích prostředků MineWolf značně vybočuje. Formálně náleží do kategorie „armoured excavator“ (neboli obrněné rypadlo), avšak prakticky se jedná o unikátní prostředek, jaký na mezinárodním trhu nejspíše nemá obdobu. Nese jméno MineWolf Bagger a veřejně byl prezentován v roce 2008. V podstatě je to projekt přestavby běžných stávajících kolových či pásových stavebních strojů na prostředky určené k provádění odminovacích prací v místech, kde se klasické odminovací prostředky nemohou efektivně pohybovat, resp. všude tam, kam je přístup nebezpečný nebo jinak problémový (třeba v různých příkopech, kráterech či na strmých svazích). Základem je tedy civilní pásové nebo kolové rypadlo; fotografie zatím ukazují konverzi osvědčeného amerického pásového stroje Caterpillar CAT 320, ovšem podle sdělení firmy MineWolf Systems lze analogicky upravit také mj. německý pásový prostředek Orenstein & Koppel RH6, německé kolové rypadlo Liebherr 924 nebo jakýkoli jiný typ, který má nutné parametry nosnosti. V každém případě se na konec výložníku rypadla (tedy na místo původního pracovního nástroje) instaluje rozorávací odminovací „hlava“, která má šířku 1400 mm a zajišťuje zneškodňování protipěchotních min v hloubce až 20 cm pod povrchem; účinně odstraňuje i přízemní vegetaci a v neposlední řadě nástražné dráty. Součástí je i „power-pack“ čili pohonná jednotka nezávislá na agregátu vlastního rypadla; zpočátku šlo o dieselový motor IVECO s výkonem 144 kW (200 koní), v nyní nabízené variantě je to agregát Deutz o výkonu 176 kW (240 koní). Bez ohledu na typ je ale motor opatřen ochranným a chladicím modulem, který zaručuje funkci i za extrémních podmínek. Celý komplet připojovaný k ramenu rypadla (čili rozorávací zařízení a motor) váží okolo 5000 kg. Prostředek MineWolf Bagger dokáže za hodinu zneškodnit miny na ploše až 1200 m2. Po prvním reálném nasazení v Súdánu se uvádí výkon mezi 1200 až 7000 m2 vyčištěné plochy za den.

Medium MineWolf MW330

Medium MineWolf MW330

Odběratelé a uživatelé všeho druhu

Jak bylo zmíněno výše, odminovací prostředky MineWolf přitáhly velký zájem nejrůznějších odběratelů. Jestliže dříve bylo odminování v naprosté většině činností ozbrojených sil, nyní se do této činnosti zapojuje také mnoho komerčních firem, neziskových skupin a mezinárodních organizací. Vozidla MineWolf dnes vlastní národní ozbrojené síly osmi států, a sice Německa, USA, Kolumbie, Chile, Spojených arabských emirátů, Libanonu, Gruzie a Tádžikistánu. Není patrně překvapivé, že nejintenzivnější nasazení provádějí Američané a Němci v Afghánistánu. Mezi vládní odběratele patří i Národní odminovací institut z Angoly. Prostředky MineWolf se dostaly také do služeb nejméně třinácti komerčních firem, mezi které patří např. britské MAT Mondial a Bactec International, americké Ronco Consulting či UXB International, chorvatská Mina-Plus, samotná švýcarská zbrojovka RUAG a v neposlední řadě rovněž známá soukromá vojenská společnost ArmorGroup z Velké Británie; tyto subjekty dnes pracují např. v Súdánu, Libanonu, Iráku, Afghánistánu nebo Kambodži. Zatím nejnovějším zákazníkem je jihoafrická firma Mechem, která působí na Západní Sahaře. Navíc je samozřejmě potřeba jmenovat OSN, jejíž mírové jednotky provozují vozidla MineWolf na Kypru, v Súdánu a Libanonu.

Testy a demonstrace odminování

Konečně poslední skupinu odběratelů reprezentují humanitární organizace z Norska, Dánska, Švédska, Švýcarska a Německa. Hlavní úlohu mezi nimi hraje asi norská Norwegian People’s Aid, jejíž vozidla MineWolf dnes pracují v Súdánu (odkud provedla i „výjezdy“ do Rwandy a Ugandy), Angole, Jordánsku a Bosně a Hercegovině. Další takové organizace provádějí odminování mj. v Afghánistánu, Demokratické republice Kongo či Srbsku. Ze zcela konkrétních výsledků lze jmenovat třeba nasazení jednoho prostředku MineWolf v Bosně a Hercegovině, jenž od srpna 2004 do února 2006 dokázal vyčistit od min téměř dva miliony čtverečních metrů. Za zmínku stojí třeba i využití v Súdánu, kde MineWolf ve službách Norwegian People’s Aid za prvních devět týdnů práce zneškodnil miny na rozloze 280 000 m2. Do dneška bylo různým zájemcům prodáno bezmála padesát prostředků série MineWolf, které působí v nejméně patnácti státech. Zprávy o nebezpečí nášlapných min mnohdy vyznívají pesimisticky a říká se, že „válku proti minám“ svět prohrává, ale výkony a úspěchy nejmodernějších odminovacích prostředků, jako je právě MineWolf, dodávají aspoň trochu optimismu.

Parametry odminovacích prostředků značky MineWolf Systems AG

MineWolf

MW370

Medium MineWolf

MW330

Mini MineWolf

MW240

Délka vlastního vozidla (mm) 5940 4950 4181
Celková délka (mm) * 7820 / 7420 6700 / 6480 5763 / 5700
Šířka vlastního vozidla (mm) 2600 2300 1634
Celková šířka (mm) * 3610 / 3480 3910 / 3170 2484 / 2494
Výška s kabinou (mm) 3599 3750 -
Výška bez kabiny (mm) 2863 2580 2183
Hmotnost vlastního vozidla (kg)    21 800 12 760 6 600
Celková hmotnost (kg) * 26 600 / 26 300 15 920 / 15 960 8750 / 8900
Šířka čištěného pásma (mm) * 2800 / 2800 3100 / 2600 2000 / 2000
Hloubka průniku do země (mm) 0–350 200, 250, 300 150, 200, 250
Rychlost odminování (km/h) 0,8–1,5 0,8–1,5 0,8–2,3
Max. odminovaná plocha (m2/den) 25 000 25 000 12 000
Výkon motoru (kW) (k) 270 (370) 240 (330) 176 (240)
Běžná spotřeba paliva (l/hod.) 40–50 35–45 19–25
Objem palivové nádrže (l) 440 300 210

* Dva údaje = s cepovým odminovacím zařízením / s rozorávacím odminovacím zařízením

Lukáš Visingr
Foto: MineWolf Systems AG