Kdo je online

Přihlášení uživatelé 0
Hosté 15

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Docela zajímavý článek, sic řeší dlouho zmiňovaná úskalí F-35 The US Air Force Quietly Admits the F-35 Is a Failure The...
Článek jsem upravil.
Ganelon - Komentář v Centauro II
Otázka je, co na na to řekne pár tisíc ruských tanků na východní frontě.
Chtělo by to článek doplnit fotkami a rozdělit na více odstavců, aby byl lepší a atraktivnější ke čtení.
Wildblood - Komentář v MI-24 HIND
Czech Air Force Mil Mi-24E Hind @ Sanicole Airshow

POZEMNÍ TECHNIKA

Zveřejněno: 30. 11. 1999 1:00 Napsal Jan Dvořák
Nadřazená kategorie: POZEMNÍ TECHNIKA Kategorie: Tanky

Cruiser Tank Mk.V "Covenanter"

Cruise tank covenanter

Mnoho tanků vyrobených během války se stalo slavnými. Některé tanky však velice rychle upadly v zapomnění, což je bohužel i případ následujícího vozidla. V roce 1939 byl společnostem London Midland a LMS zadán požadavek na sestrojení nového tanku, vycházejícího z neúspěšných Cruiserů Mk.III a Mk.IV. Nový tank se měl vyznačovat velkou rychlostí, nízkou siluetou, 30mm silným pancéřováním korby, 40m silným pancéřováním věže a výzbrojí tvořenou kanónem ráže 40mm a kulometem Besa. Tento tank si v britské armádě připsal také jedno velké prvenství – byl prvním britským tankem s oficiálně přiděleným jménem. Nový Cruiser tank Mk.V byl pojmenován "Covenanter". S hrozícím nebezpečím invaze byl bohužel "Covenanter" objednán dříve, než mohly proběhnout jeho zkoušky. Korba tanku využívala některých prvků z tanku Mk.III, celkově však měla mnohem nižší siluetu. Pancéřování korby mělo být původně svařováno, díky nedostatku kvalifikovaných pracovníků bylo ale nakonec spojováno nýty. Použitý podvozek byl opět systému Christie. Sestával na každé straně z napínacího kola vpředu, čtyřech pojezdových kol a hnacího kola vzadu. K pohonu sloužil motor Meadows Flat-12 o výkonu 300HP. Přenos síly umožňovala převodovka typu Wilson. Pro získání nízké siluety motoru bylo nutné přesunout chladič mimo motorový prostor. Chladič byl umístěn vedle prostoru řidiče, který se nacházel netradičně na pravé straně tanku. Příliš pozdě se přišlo na nevhodnost tohoto řešení a všechny tanky "Covenanter" trpěly přehříváním motoru. Trubky vedly od chladiče k motoru vnitřkem tanku, což by činilo případné nasazení v Africe pro osádku krajně nepříjemné.

Covenanter

Věž byla vyvinuta u společnosti Nuffield. Tvar nové věže připomínal krunýř želvy, její boky byly skloněny pod různými úhly. Ve věži byl uložen tradiční kanón ráže 40mm (2 pdr) a koaxiální kulomet Besa ráže 7,92mm. Podlaha věže byla mnohem menší než ložisko, co ve svém důsledku znamenalo větší nepohodlí a možnost zranění dolních končetin členů osádky během otáčení věže. Osádku věže činili velitel tanku, střelec a nabíječ. Celkem bylo vyrobeno 1771 tanků "Covenanter".

Skupina tanků Cruiser Tank Mk.V Covenanter

Skupina tanků Cruiser Tank Mk.V Covenanter

Cruiser Tank Mk.V „Covenanter CS“

U tohoto tanku byl kanón ráže 40mm (2 pdr) nahrazen houfnicí ráže 94mm pro přímou palebnou podporu.

Cruiser Tank Mk.V „Covenanter II“

U tohoto tanku byl na chladiči instalován nový chladič oleje, sestávající z několika trubek.

Cruiser Tank Mk.V „Covenanter III“

Chladící soustava tanku doznala nepatrných změn s nulovým efektem. Chladiče oleje byly přesunuty po stranách vedle motoru. Modifikována byla také spojka.

Cruiser Tank Mk.V „Covenanter III“

Cruiser Tank Mk.V „Covenanter IV“

Stejné úpravy jako u tanku "Covenanter II", navíc byla modifikována spojka jako u tanku "Covenanter III".

Nasazení:

Tanky "Covenanter" byly příliš těžké s příliš úzkými pásy, díky čemuž měly sníženou průchodnost těžkým terénem, ve kterém se bořily. Až po zahájení sériové výroby se ukázaly vážné nedostatky nevhodného chladícího systému, které se nikdy nepodařilo vyřešit. Časté přehřívání motoru vedlo k jeho vážným poruchám, což zapříčinilo, že tento tank nebyl nikdy shledán schopným frontového nasazení v Africe. Všechny tanky "Covenanter" sloužily buď jako cvičné nebo byly upraveny na různá podpůrná vozidla, např.mobilní mosty či vyprošťovací tanky. Jediný "v boji" zničený tank "Covenanter" byl zasažen během bombardování Canterbury.Cruiser Tank Mk.V Covenanter během inspekce

 

Označení vozidla Cruiser tank Mk.III
Osádka 4
Dojezd 160 km
Max. rychlost 50 km/h
Max. rychlost 50 km/h
Výkon 16,4 HP/t
Max. hloubka při brodění 1 m
Vertikální překážka 0,8 m
Horizontální překážka 2,1 m
Výzbroj
  • 1 x protitankový kanón OQF ráže 40mm (2 pdr)
  • 1 x koaxiální kulomet Besa ráže 7,92mm
Pancéřování  
Předek korby 16-40 mm
Zadek korby 14 mm
Strop korby 7 mm
Spodek korby 7 mm
Předek věže 39 mm
Přidat komentář
  • Žádné komentáře nenalezeny

Vyhledávání

Dnešní den v historii

5.března 1222 vydal Přemysl Otakar II. tzv. Velké privilegium církvi, v níž uznával církev za plnoprávného partnera šlechty a povoloval jí vlastnit statky. Toto privilegium bylo vyústěním snahy církve o emancipaci.

Translate