Kdo je online

Přihlášení uživatelé 0
Hosté 14

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Chystá se desková hra s legionáři na Sibiři. Legie: Sibiřská cesta https://forum.vojsko.net/viewtopic.php?f=64&t=400...
Co také oprášit 1. světovou válku?
Docela zajímavý článek, sic řeší dlouho zmiňovaná úskalí F-35 The US Air Force Quietly Admits the F-35 Is a Failure The...
Článek jsem upravil.
Ganelon - Komentář v Centauro II
Otázka je, co na na to řekne pár tisíc ruských tanků na východní frontě.

POZEMNÍ TECHNIKA

Zveřejněno: 30. 11. 1999 1:00 Napsal Jan Rut
Nadřazená kategorie: POZEMNÍ TECHNIKA Kategorie: Obrněná vozidla

M2 Bradley

Počátkem šedesátých let byl zahájen program, jehož cílem bylo vyvinout bojové vozidlo, které by efektivně doplnilo obrněný transportér M1113. První prototypy nového obrněného vozidla označené XM2, byly firmou FMC Corporation (dnes United Defense LP) zkompletovány v roce 1978. Po armádních zkouškách, probíhajících v roce 1980, bylo nové bojové vozidlo pěchoty, nyní již s označením M2 Bradley, v roce 1981 zavedeno do výzbroje US Army. Ve výzbroji jsou dnes dva odlišné typy. M2 Bradley, který slouží k přepravě pěchoty na bojiště, krytí palbou během výsadku a k boji proti nepřátelským tankům a obrněným vozidlům. Druhou verzí je obrněné průzkumné vozidlo M3 Devers, které se liší korbou bez střílen, větší zásobou munice a pětičlenou posádkou, kterou tvoří řidič, velitel, střelec a dva průzkumníci. Modernizované verze M2A1/A2 a M3A1/A2 se vyznačují mnoha vylepšeními včetně zesílené pancéřové ochrany a zdokonalené pohonné jednotky. Nejmodernější verze vycházející ze zkušeností z války v Perském zálivu mají označení M2A3/M3A3. Nové verze se vyznačují zejména zdokonaleným elektronickým vybavením, které splňuje požadavky na digitalizaci bojiště. To zahrnuje nový digitální systém řízení palby, termovizní zaměřovač 2. generace, plně otočnou nezávislou pozorovací jednotku velitele s TV kamerou a termovizním systémem 2. generace. Část vozidel Bradley byla opatřena reaktivní pancéřovou ochranou zvyšující schopnost přežití na bojišti.

M2 Bradley má vysokou krabicovitou svařovanou hliníkovou korbu se šikmým horním pancířem na čele, která je pro zvýšení ochrany pokryta vrstveným laminátovým pancířem. Řidič sedí v levé přední části korby, osmiválcový vznětový motor Cummins VTA-903T, poskytující výkon 500 ks při 2600 ot./min., je umístěn napravo od něho. Korba má vodorovnou střechu, rozměrné rampové dveře v zádi a kolmé boky. Zadní část korby vyplňuje prostor šestičleného výsadku, na bocích se nachází dvě kulové střílny s periskopy. Ve stopě prostoru roje jsou průlezy. Motoricky poháněná věž s dvoučlennou osádkou je umístěná ve střední části korby. Hlavní výzbroj tvoří 25mm kanon McDonnell Douglas Helicopters Chain Gun s kadencí 200 ran za minutu, náměr kanonu se pohybuje v rozsahu od -10° do +60°. Napravo od něj je lafetován spřažený 7,62mm kulomet M240. Na levé straně věže je umístěno dvojitý PTRK PTŘS Hughes TOW o dosahu 3750 m. Pohybové ústrojí tvoří po každé straně šest pojezdových kol, hnací kolo vpředu, napínací vzadu a dvě nosné kladky. Horní část pohybového ústrojí a boky korby jsou chráněny přídavným pancéřováním. Bojové vozidlo pěchoty M2 Bradley je po zdvižení plováku, který je složen po obvodu střechy korby, plně obojživelné.

Výzbroj

Výzbroj tvoří kanon ráže 25 mm se zásobou 900 nábojů, s nímž je spřažen 7,62mm kulomet s 2 200 náboji. Na levém boku věže je lafetováno sklopné dvojnásobné odpalovací zařízení protitankových raket TOW, v zásobě je celkem 7 raket. Na spodní části přídě věže jsou dva čtyřnásobné vrhače zadýmovacích granátů.

Zahraniční uživatelé

 saúdská arábie   po válce v Perském zálivu v roce 1991, kdy se tisíce amerických Bradleyů proháněly po arabských pouštích se saúdská armáda rozhodla pro pořízení těchto vozidel. V následujících letech jich bylo dodáno celkem 450 ve verzi M2A2.

Verze

M2 Bradley - základní verze
M2A1 - modernizovaná verze
M2A2 - modernizovaná verze
M2A3 - modernizovaná verze
M3 CFV Devers - Cavalry Fighting Vehicle - obrněné průzkumné vozidlo
M3A1 - modernizovaná verze
M3A2 - modernizovaná verze
M3A3 - modernizovaná verze
M4 - velitelské vozidlo
XM5 - vozidlo pro radioelektronický boj, dosud ve vývoji
M7 Bradley FIST - vozidlo pro vyhledávání a označování cílů pro nepřímou palbu dělostřelectva
M8 Linebacker - vozidlo vyzbrojené čtyřnásobným kompletem PLŘS FIM-92 Stinger
M993 - vozidlo s podvozkem M2 s různými nástavbami
MLRS - Multiple Launch Rocket System - samohybný raketomet využívající komponenty podvozku vozidla Bradley
Stingray - vozidlo M2 Bradley vybavené laserovým systémem k ničení optoelektronických systémů nepřítele
Ambulance
vozidlo pro evakuaci raněných z bojiště

Přidat komentář
  • Žádné komentáře nenalezeny

Vyhledávání

Dnešní den v historii

10.dubna 1848 – Vznik Národního výboru. Svatováclavský výbor byl rozšířen na 125 členů a byla k němu připojena Stadionova Poradní mimořádná gubernální komise. Šlo o politický orgán revolučního hnutí.

10.dubna 1943 byl italský těžký křižník potopen americkými bombardéry B-17 Fortress v La Maddaleně.

10.dubna 1741 – Bitva u Molvic. Pruský král Fridrich II. chtěl získat Slezsko a využil situace, že některé země neuznávaly pragmatickou sankci a tudíž ani Marii Terezii jakožto vládkyni Rakouskouherské monarchie. Proto vpadl 16.12. 1740 do Slezska, aby ho zabral ještě před vypuknutím většího válečného konfliktu. Své konečné vítězství potvrdil právě v bitvě u Molvic.

Translate