Kdo je online

Přihlášení uživatelé 0
Hosté 11

Spřátelené weby

Poslední komentáře

PKK/YPG Hunted Down By Turkish TB2 Drone jPbu3nlDvHM
Ne že by Sovětský svaz na následném drancování východní a střední Evropy zchudnul. Pak si tam ještě udělal loutkové stát...
Samozřejmě, Sovětský svaz toho dostal jen část zdarma, větší část musel zaplatit! Šlo hlavně o platbu surovinami, které ...
Aviator - Komentář v MI-8/-17 Hip
Maďaři v letos v březnu vyřadili své poslední vrtulníky Mil Mi-8, stalo se tak po 52 letech jejich provozování.

POZEMNÍ TECHNIKA

Zveřejněno: 30. 11. 1999 1:00 Napsal Jan Rut
Nadřazená kategorie: POZEMNÍ TECHNIKA Kategorie: Obrněná vozidla

BTR-90 ROSTOK

BTR-90

Kolový obojživelný obrněný transportér s pohonem 8x8.

  Vývoj transportéru BTR-90 byl zahájen v Gorkovském automobilovém závodě (GAZ) počátkem 90. let pod označením GAZ-5923. Základem pro vývoj se stal předchozí typ BTR-80, ale na rozdíl od něho má nové vozidlo větší rozměry s těžším pancéřováním, kvůli zvýšení šance na přežití v první linii. První prototyp opustil výrobní halu v Nižném Novgorodu v roce 1994 a byl vybaven věží z BMP-2. Operační způsobilosti transportér dosáhl v roce 1998 a je nabízen především na export, ale i ruské armádě k nahrazení starších vozidel BTR. Hlavním úkolem BTR-90 je doprava pěchotního družstva přímo na bojiště a jejich palebná podpora, dále průzkum a hlídkování. Transportér je, jako většina ruských vozidel, bez přípravy plně obojživelný a schopný i námořních výsadků z lodí.

BTR-90

Technický popis

 korba a motor   Vodotěsná korba, svařovaná z ocelových plátů, má podseknutý předek, šikmý horní přední pancíř, boky, téměř kolmou záď, a vodorovnou střechu. Přední pancíř odolá palbě ručních zbraní, boční kulometné palbě a střepinám granátů. Ochrana vozidla může být zvýšena instalací přídavného pancéřování, pasivního i aktivního. Ochranu před účinky ZHN zajišťuje kolektivní přetlakový systém. Na předním šikmém pancíři se nachází dvojice poklopů pro vstup/výstup řidiče, pravý poklop má 2, levý pak 5 periskopů. V přední části vozidla je umístěna dvoumístná věž, ve střední části korby se nachází prostor pro výsadek o objemu 12 m². Zde může sedět až 7 plně ozbrojených vojáků. Výsadek vstupuje/vystupuje z vozidla bočními dveřmi mezi druhým a třetím kolem. Dveře jsou dvoudílné, spodní část se vyklápí směrem dolů jako rampa a horní směrem vpřed. K usnadnění vstupu/výstupu jsou na střeše prostoru výsadku tři dvojice poklopů. První dvojice menších poklopů blíže k věži se odklápí do středu korby, další dvě dvojice větších poklopů směrem vpřed. Na bocích korby se nachází střílny s okénky pro ruční zbraně výsadku. V zádi se nachází motorpřevodový prostor.

BTR-90

 podvozek   Čtyřnápravový podvozek tvoří 8 samostatně zavěšených kol, každé z nich je poháněné. První vě nápravy jsou řiditelné, přičemž řízení usnadňuje posilovač. Transportér je vybaven systémem centrálního huštění pneumatik a údajně může pokračovat v jízdě i s polovinou kol těžce poškozených. Mezi druhým a třetím kolem je větší mezera pro usnadnění přístupu do prostoru výsadku. S vícepalivovým motorem, o výkonu 510 hp, umístěným v zádi je maximální rychlost na silnici přes 100 km/h a v těžce poškozeném terénu 50 km/h. Výkon motoru přenáší nová hydromechanická převodovka zvyšující manévrovatelnost vozidla a umožňující se pohybovat vpřed i vzad stejnou rychlostí. Vozidlo je vybaveno automatickým kontrolním systémem ovládajícím motor a převodovku, čímž se výrazně zefektivňuje provoz. Na zádi umístěná dvojice vodometů umožňuje vozidlu plout ve vodě rychlostí až 9 km/h.
 věž   Prototyp byl vybaven věží z bojového vozidla BMP-2, sériová vozidla však již mají novou dvoumístnou věž umístěnou v přední části korby. Ve věži sedí velitel používající zaměřovač 1P-13, a střelec, který má k dispozici denní/noční zaměřovač BPKZ-42, případně i termovizní BPK-M. Komunikace mezi posádkou je zajištěna rádiovými systémy R-163-50U, R-163UP a interkomem R-174. Výzbroj sestává z automatického 30mm kanonu 2A42 se zásobou 500 nábojů, spřaženého 7,62mm kulometu PKT s 2 000 náboji, 30mm granátometu AGS-17 a odpalovacího zařízení PTŘS Konkurs vně věže. Palbu řídí integrovaný palebný řídící systém umožňující vést přesnou střelbu během jízdy a za jakýchkoliv povětrnostních podmínek. Takováto výzbroj umožňuje boj s pěchotou, pancéřovanými vozidly a dokonce i tanky a vrtulníky, a to až do vzdálenosti okolo 4 km.

BTR-90

Uživatelé a bojové nasazení

V současné době začíná být vozidlo zařazováno do výzbroje pozemních sil Ruské federace.

Verze

BTR-90 - základní verze, které se týká popis.

Přidat komentář
  • Žádné komentáře nenalezeny

Vyhledávání

Dnešní den v historii

17.června 1937 byla zahájena stavba britské letadlové lodi HMS Formidable.

17.června 1888 se narodil německý generál Heinz Wilhelm Guderian.

17.června 1900 byla ustavena Národní rada česká. Tato nadstranická organizace měla koordinovat akce týkající se národnostních otázek.

17.června 1400 zemřel třetí pražský arcibiskup Jan z Jenštejna

Translate