Kdo je online

Přihlášení uživatelé 0
Hosté 18

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Bombardéry B-52 dostanou nové motory: Rolls Royce Will Provide Long-Awaited New Jet Engines For The B-52 Bomber Fleet T...
Stojí za přečtení: Jan Urban: Jak vyštvat ze země politické konkurenty. Edvard Beneš se mstil na příbuzných Neodděliteln...
Troubridge - Komentář v Bahna 2021
Snad nás tam příští rok už pustí.
Chtělo by to dát do článku fotky. Obzvláště vzhledem k futuristickému vzhledu stíhače.
Avia B-534 se umístila na 3. pozici v anketě "Nejpopulárnější československé letadlo století" - proběhla v roce 2018 při...

POZEMNÍ TECHNIKA

Zveřejněno: 30. 11. 1999 1:00 Napsal Jan Rut
Nadřazená kategorie: POZEMNÍ TECHNIKA Kategorie: Obrněná vozidla

Aligátor

Lehký kolový víceúčelový obojživelný obrněný transportér s pohonem 4x4.
  Vzhledem ke vzrůstajícímu zájmu ozbrojených sil o lehká čtyřkolová obrněná vozidla zahájila v roce 1993 slovenská firma ZŤS TEES Martin vývoj vlastního vozidla této kategorie. Aligátor je typický moderní obojživelný obrněný transportér schopný plnit širokou škálu úkolů. Mimo transportu osob a nákladu je možné ho využít i jako zbraňovou platformu, průzkumné, spojovací i velitelské vozidlo. Základ novému typu posloužily prvky z již existujících zahraničních vozidel. Vývoj vozidla probíhal celkem dlouhou dobu, ale nakonec byl ukončen v roce 1999 a prototyp mohl být testován v náročných firemních i armádních zkouškách. Do výzbroje slovenské armády je Aligátor zařazován od roku 2002 a speciální verzi si pořizuje policie.

Technický popis

 korba   Rozměrná samonosná skříňová korba je vyrobena ze svařovaných ocelových plátů a poskytuje ochranu proti střelbě ručních palných zbraní do ráže 7,62 mm a střepinám. V přídi je motorpřevodový prostor vybavený automatickým hasicím systémem, následuje kabina pro osádku, která je od motoru oddělená vzduchotěsnou přepážkou. Vpředu sedí řidič a velitel, za nimi pak mohou sedět další čtyři osoby po dvou zády k bokům korby. K výhledu z vozidla slouží dvě velká přední okna, po jednom menším na dveřích a řidič má k dispozici navíc periskop. Menší průzory, spolu se střílnami, jsou i v bocích korby (1 na každé straně) a zadních rozměrných jednodílných dveřích. K opuštění vozidla slouží zmíněné troje dveře a ve stropě průlez s poklopem. Prostor osádky je přetlakový s filtračním zařízením. Podlaha korby je dvojitá, zvyšující ochranu proti minám. Ochranu vozidla je možné zvýšit montáží přídavných ocelových nebo keramických plátů.
 motor a podvozek   Pohon všech čtyř kol zajišťuje přeplňovaný vznětový šestiválcový motor Deutz BF6M 1010 o výkonu 191 hp a spotřebou 20 l/100 km. Automatická převodovka Renk poskytuje 6 stupňů pro jízdu vpřed a 1 vzad. Podvozek je tvořen čtyřmi koly s bezdušovými pneumatikami. Kola jsou také vybavena vložkou pro nouzový dojezd, jenž se pohybuje od 3 do 37 km při rychlostech od 120 km/h do 25 km/h. Součástí výbavy vozidla je systém centrálního huštění pneumatik. Vozidlo je obojživelné, k plavbě slouží lodní šroub umístěný pod zadní částí korby, jenž je montován na zvláštní přání zákazníka, stejně jako čerpadlo na odčerpávání vody.
 věž   Průzkumná verze je vybavena otočnou pancéřovou věží MBK-2 firmy Mowag s denním pozorovacím přístrojem a 7,62mm kulometem FN MAG se zásobou 400 nábojů. Náměr kulometu se pohybuje od -12° do +20°, odměr činí plných 360°. Druhou možností je místo věže nainstalovaný výsuvný senzorový systém obsahující televizní kameru, termovizní kameru a laserový dálkoměr.

Verze

Aligátor PPS - Průzkumná verze, které se týká popis.
Aligátor PVS - Jedná se o pohyblivé velitelské stanoviště se 4-člennou osádkou a různým spojovacím vybavením.
Aligátor PCM - Speciální policejní verze (Police Modification) vybavená světelným a zvukovým výstražným zařízením, rozměrným nárazníkem pro prorážení zátarasů na přídi a další příďovou střílnou mezi předními okny.
Aligátor PSD - Tato verze vychází z verze PCM a je určena pro mírové operace (Peace Support Operations). Na střechu korby je možné umístit lafetu se 7,62mm kulometem. Navíc jsou na bocích na zádi instalovány tříhlavňové vrhače zadýmovacích granátů.
chemické průzkumné vozidlo - vyvíjená verze
ženijní verze - vyvíjená verze
PL raketový komplet - vyvíjená verze s PLŘS 9M39 Igla (SA-18 Grouse)

Přidat komentář
  • Žádné komentáře nenalezeny

Vyhledávání

Dnešní den v historii

27.listopadu 1790 – České stavy schválily na svém sněmu tzv. Stavovská desideria, která shrnula požadavky protijosefínské stavovské opozice. Stavy požadovaly znovuzavedení dřívější berní a urbariální soustavy, obnovení stavovského zemského zřízení, opětovné zavedení nevolnictví, obnovení zrušených klášterů apod. Ke stížnosti se připojily i moravské stavy.

Translate