Kdo je online

Přihlášení uživatelé 0
Hosté 22

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Škoda že létajícím člunům už odzvonilo. Dovedl bych si je představit na severu Kanady, v Norsku apod.
Tady je web o dezinformacích týkajících se Ukrajiny #UkraineFacts By the International Fact-checking Network Signatories...
Škoda, že takových lidí jako Patton a Winston Churchill nebylo na straně spojenců víc a s větším vlivem. Ti si uvědomova...
Jen aby vláda nepadla kvůli ekonomickým problémům. Babiš by se rád ujal moci.
Válka výrazně ovlivňuje ČR nejen doma ale i na mezinárodní scéně. Nejprve slavná výprava do Kyjeva a nyní se zvažuje, že...

POZEMNÍ TECHNIKA

Zveřejněno: 10. 6. 2012 16:08 Napsal Jan Rut
Nadřazená kategorie: POZEMNÍ TECHNIKA Kategorie: Obrněná vozidla

AMX-10RC

94,5 kB

Kolové obrněné průzkumné vozidlo s těžkou výzbrojí a pohonem 6x6.
  Koncem 60. let vydala francouzská armáda požadavek na nové kolové obrněné průzkumné vozidlo, které by ve službě nahradilo Panhard EBR, a které mělo být obojživelné, vysoce pohyblivé a schopné operovat v zamořených oblastech. Firma Giat přišla se svým AMX-10RC s poměrně silnou výzbrojí na tuto kategorii vozidel. První prototyp byl zkompletován v roce 1971, armáda provedla testy a rozhodla o zařazení do výzbroje. Výroba začala v polovině roku 1979 a následující rok byla první vozidla zařazena do výzbroje. Krátce na to je čekal bojový křest - v letech 1983-84 byla část AMX-10RC nasazena v operaci Manta v Chadu. Poslední dodávky pro francouzskou armádu se uskutečnily v roce 1987. V roce 1991 se vozidla účastnila operace Pouštní Bouře na osvobození Kuvajtu a zatím naposledy je francouzská armáda nasadila do mírové mise KFOR v Kosovu. Francouzská armáda v současné době provozuje 337 vozidel AMX-10RC a 300 z nich projde v následujících letech modernizací, která zahrnuje vylepšenou pancéřovou ochranu, podvozek, novou elektroniku a obranné systémy. Dvojice prototypů byla odzkoušena v roce 2002, do roku 2009 by měla být zmodernizována všechna vozidla, přičemž prvních 88 mělo být dokončeno do konce roku 2005. Takto modernizovaná vozidla by mohla zůstat ve službě až do roku 2015-2020.

Technický popis

  korba a motor   Korba je vyrobena z hliníku, má zahrocené čelo, kolmé boky, podseknutou záď a vodorovnou střechu. Na šikmém čele se nachází sklopný vlnolam. Pancéřování poskytuje ochranu proti ručním zbraním a střepinám dělostřeleckých granátů. Korba je vodotěsná, vozidlo je tedy plně obojživelné. Pohon ve vodě zajišťují dva vodomety umístěné na zádi. Vozidla marocké armády vodomety nemají. Řidič sedí v přední levé části korby, nad hlavou má polokruhovou věžičku s periskopy a průlezem. Ve střední části korby se nachází věž, v zádi motorpřevodový prostor. Pohon je tvořen vznětovým motorem Baudouin Model 6F 11 SRX o výkonu 280 hp.

 podvozek   Podvozek má tři nápravy se stejnými vzdálenosti mezi koly, první náprava je řiditelná. Poháněná jsou všechna kola, vozidlo je vybaveno systémem centrálního huštění pneumatik. Díky hydropneumatickému závěsnému ústrojí je možné měnit světlou výšku v závislosti na druhu terénu. Horní rámování zadních dvou náprav může být opatřeno bočními ochrannými štíty zasahujícími nad vrchní část kol. 

 věž   Věž je klasické svařované koncepce, existují dvě různé varianty. Věž TK 105 je vyzbrojena lehkým 105mm kanonem, věž TML 105 má standardní 105mm kanon NATO a nábojový dopravník. Kanon je plně stabilizovaný, na vzdálenost 2 000 m je pravděpodobnost zásahu 90%, a může odpalovat střely HE, HEAT, APFSDS, osvětlovací a cvičné střely. Náměr kanonu se pohybuje v rozsahu od -8° do +20°, odměr věže je celokruhový. Hlaveň kanonu je vybavena dvoukomorovou úsťovou brzdou a termoizolačním pláštěm. S kanonem je spřažený 7,62mm kulomet. Na pravé straně střechy věže se nachází velitelská věžička a před ní rozměrný periskopický zaměřovač. Vezená zásoba střeliva čítá 38 nábojů ráže 105 mm a 4 000 nábojů ráže 7,62 mm.

95,3 kB 50,0 kB 4,3 kB

Zahraniční uživatelé

Katar
Maroko

Verze

AMX-10RC - základní verze, které se týká popis.
AMX-10RC Upgrade - modernizovaná vozidla s novou automatickou převodovkou, elektro-hydraulickým závěsným systémem a vylepšeným pancéřováním. Z elektroniky byly modernizovány přístroje nočního vidění a radiostanice Thales PR4G, přibyl přehledový systém bojiště SIT V1 odvozený ze systému FINDERS tanků Leclerc. K vlastní ochraně slouží systém Galix s návnadami, kouřovými a protipěchotními granáty, laserový varovný systém, a identifikace IFF.

AMX-10RC
země původu Francie  
posádka 4 (velitel, střelec, nabíječ, řidič)
výrobce GIAT Industries (Roanne, Francie)
vyrobené stroje ?
cena jednoho stroje ?
datum výroby 1979 - 1987
ve výzbroji od 1980
síla pancéřování / materiál ? / hliník
pohon Baudouin M.6F 11 SRX
max. výkon 280 hp
palivo nafta
objem palivové soustavy ?
max. rychlost na silnici / v terénu 85 km/h / ?
max. rychlost plavby 7,2 km/h
dojezd 1 000 km
brodivost bez/s přípravou / hluboké vozidlo je plně obojživelné
výška kolmé překážky 0,80 m
překročitelnost - šířka příkopu 1,65 m
max. stoupání / max. boční náklon 50% / 30%
prázdná / bojová hmotnost 14 900 kg / 15 880 kg
měrný tlak na půdu ?
délka korby / celková s kanonem vpředu 6,36 m / 9,15 m
šířka 2,95 m
výška po střechu věže / celková / světlá 2,29 m / 2,66 m / 0,35 m
Přidat komentář
  • Žádné komentáře nenalezeny

Vyhledávání

Dnešní den v historii

19.května 1635 – Francie vstoupila do války proti Habsburkům

Translate