Kdo je online

Přihlášení uživatelé 0
Hosté 13

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Škoda že létajícím člunům už odzvonilo. Dovedl bych si je představit na severu Kanady, v Norsku apod.
Tady je web o dezinformacích týkajících se Ukrajiny #UkraineFacts By the International Fact-checking Network Signatories...
Škoda, že takových lidí jako Patton a Winston Churchill nebylo na straně spojenců víc a s větším vlivem. Ti si uvědomova...
Jen aby vláda nepadla kvůli ekonomickým problémům. Babiš by se rád ujal moci.
Válka výrazně ovlivňuje ČR nejen doma ale i na mezinárodní scéně. Nejprve slavná výprava do Kyjeva a nyní se zvažuje, že...

POZEMNÍ TECHNIKA

Zveřejněno: 3. 3. 2022 10:00 Napsal Lukáš Visingr
Nadřazená kategorie: POZEMNÍ TECHNIKA Kategorie: Dělostřelectvo

Systém 2S43 Malva: Další ruská samohybná houfnice

2S43 Malva

2S43 Malva

V červenci 2020 byla publikována první fotografie ruské samohybné houfnice 2S43 Malva, jež se v srpnu objevila na fóru Armija-2020, bohužel ovšem jen v neveřejné sekci. Kombinuje šasi BAZ a dělo s balistikou osvědčeného typu Msta.

Samohybné houfnice na kolových podvozcích nákladních automobilů přitahují velký zájem, o čemž ostatně svědčí i rozhodnutí Armády ČR zakoupit systémy CAESAR. Také v Rusku běží vývoj zbraně této kategorie, a sice houfnice 2S35-1 Koalicija-SV-KŠ na šasi KAMAZ, a tudíž působilo poněkud překvapivě, když se v říjnu 2019 objevily také zprávy o jinak řešené kolové samohybné houfnici na podvozku značky BAZ.

Součást zadání OKR Nabrosok

Tento nový systém dostal označení 2S43 Malva a stručně se dá říci, že jde o spojení podvozku osmikolového nákladního automobilu BAZ-6010-027 a houfnice ráže 152 mm, jež se shoduje se zbraněmi série Msta, tedy s taženou houfnicí 2A65 Msta-B a samohybným systémem 2S19 Msta-S. Houfnice je namontována na otevřené lafetě na zádi automobilu, čímž se tento systém odlišuje od kompletu 2S35-1 Koalicija-SV-KŠ, jehož dělo je umístěno v otáčivé obrněné věži. Oba tyto dělostřelecké systémy nelze považovat za konkurenční, neboť zjevně vznikly na bázi odlišných motivů. Typ Koalicija-SV-KŠ je součástí ambiciózního programu Koalicija, jenž se zaměřuje na konstrukci dělostřeleckých zbraní úplně nové generace, jejichž zavádění nejspíše zabere ještě řadu let a bude velmi nákladné.

2S35 Koalitsiya-SV

Pro srovnání: 2S35 Koalitsiya-SV

Naopak houfnice 2S43 Malva patří do pracovního zadání OKR Nabrosok, jež obsahuje též 82mm samohybný minomet 2S41 Drok na podvozku KAMAZ Tajfun-VDV a dva samohybné minomety ráže 120 mm, a to 2S39 Magnolija na šasi DT-30PM a 2S40 Floks na podvozku Ural-4320 Motovoz-1. Zjevně se tedy jedná o kombinace a adaptace již existujících prvků, jež tudíž mohou být k dispozici rychleji a levněji. Pro zajímavost lze dodat, že už v 80. letech se testovala houfnice 2S21 Msta-K na šasi Ural a KrAZ, ovšem tehdy zůstalo jenom u zkoušek.

2S19 Msta-S

2S19 Msta-S

Parametry systému 2S43 Malva

Nová houfnice měří na délku 13 m, je široká 2,75 m a vysoká 3,1 m. Její bojová hmotnost činí 32 tun. Má pětičlennou osádku a dopravuje zásobu 30 kusů munice. Samotné dělo se v zásadě shoduje s houfnicemi Msta-B a Msta-S, jelikož používá stejnou hlaveň o délce asi 47 násobků ráže, tzn. okolo 7,2 m. Maximální dostřel s klasickou municí činí okolo 24,5 km, ale pokud se použije munice s dnovou složí (base-bleed), lze střílet až na 29 km. Závěrový mechanismus je v zásadě identický s taženou podobou houfnice, takže zahrnuje klínový závěr doplněný dvěma pružinovými nabijáky. Ty zasunují střely a prachové náplně do komory, což zajišťuje nejvyšší kadenci 7 ran za minutu. Do budoucna se ovšem nedá vyloučit ani nějaká pokročilejší podoba mechanické asistence, resp. automatizace nabíjecího procesu.

2A65 Msta-B

2A65 Msta-B v ukrajinských službách

Dělo je usazeno na lafetě, jež se vyznačuje rozsahem náměru od –3 do +70 stupňů, kdežto odměr se dá nastavit v max. úhlu 30 stupňů na každou stranu. Role zbraně 2S43 Malva v ruské armádě ještě není úplně jistá, avšak objevila se informace, že by mohla vystřídat tažené houfnice 2A65 Msta-B a staré samohybné houfnice 2S1 Gvozdika ráže 122 mm (část z nich se přestavuje na samohybné minomety 2S34 Chosta kalibru 120 mm). V této chvíli ale Malva pořád patří mezi žhavé novinky, a proto si na podrobnější zprávy zřejmě budeme muset ještě počkat.

Lukáš Visingr

Publikace: ATM 11/2020

Přidat komentář
  • Žádné komentáře nenalezeny

Vyhledávání

Dnešní den v historii

24.května 1391 – Založení Betlémská kaple. Založili ji staroměstský měšťan Kříž a Hanuš z Milheimu. Později v ní kázal Mistr Jan Hus

24.května 1941 byl potopen bitevní křižník HMS Hood v bitvě v Dánském průlivu

Translate