Kdo je online

Přihlášení uživatelé 0
Hosté 38

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Korona pořád trápí námořnictvo. Navy Sends Replacement Sailors to USS Essex After Crew Members Catch COVID-19 https://w...
Gray Fox - Komentář v BTR-60
Inside a BTR-60 Communications Vehicle
Německo v listopadu objednalo 38 nových letounů Eurofighter.
Kel-Tec KSG se objevil naposledy ve filmu The Hunt (2020), kde skupina managerů loví lidi jako trest za to že je kritizo...

POZEMNÍ TECHNIKA

Zveřejněno: 26. 2. 2012 11:05 Napsal Jan Dvořák
Nadřazená kategorie: POZEMNÍ TECHNIKA Kategorie: Protivzdušná obrana

M42 "Duster"

Popis:

 Samohybný protiletadlový systém M42 vycházel z lehkého tanku M41. Výroba probíhala v letech 1952 až 1959. Celkem bylo vyrobeno 3700 vozidel tohoto typu.

Řidič a velitel/radista seděli v přední části vozidla, zbývající čtyři členi posádky ve věži. Motor s převodovkou se nacházel v zadní části vozidla.

Podvozek byl vypružen pomocí zkrutných tyčí a sestával z pěti dvojitých pojezdových kol, napínacího kola vpředu, hnacího kola vzadu a tří kladek na každé straně vozidla. První, druhé a páté pojezdové kolo bylo vybaveno hydraulickými tlumiči.

Hlavní výzbroj byla uložena ve shora otevřené věži a sestávala ze dvou osvědčených protiletadlových kanónů Bofors ráže 40 mm. Hydraulicky ovládané kanóny měly elevaci -3° až +85°, věž byla plně otočná. Při vyřazení hydrauliky bylo možné ovládat kanóny manuálně, v takovém případě je bylo možno sklonit o další 2°. Kadence každého kanónu činila 120 ran/min. Veškerá používaná munice byla se stopovkami. Ve Vietnamu se nejčastěji používala munice HEIT, detonující při nárazu s autodestrukcí po dosažení vzdálenosti 3500 m. Většina munice byla uložena mimo věž, zpravidla ve schránkách na chráničích pásů.

Nasazení:

V době války ve Vietnamu byla vozidla M42 považována za zastaralá (z důvodu absence radaru), používala je již pouze Národní garda. Nedostatek vozidel pro strážní službu nebo ochranu konvojů je však rychle přivedl zpět do aktivní služby. Pro tyto účely se M42 se svojí vysokou kadencí a účinností proti pěchotě či lehce obrněným cílům ukázal být ideálním prostředkem. Nasazován byl především pro ochranu dělostřeleckých baterií a jako doprovodné vozidlo v konvojích zásobovacích vozidel. Každá z baterií vozidel M42 byla navíc posílena upravenými nákladními vozidly M55 „Quad“, vyzbrojenými čtvery kulomety M2HB ráže 12,7 mm v otočné věžičce.

Na vozidlech používaných ke strážní službě se využívalo světlometů AN/MSS-3 nebo AN/TVS-3 pracujících jak v infračerveném spektru tak i jako normální světlomet. Praxe byla následující  - v noci posádky prohledávaly své okolí v infračerveném spektru. Jakmile byl nepřítel nalezen, posádky vozidel M42 zaměřily svoje zbraně a přepnuly světlomet do klasického módu. Oslepený a překvapený nepřítel pak většinou utrpěl velké ztráty.

V době svého nasazení ve Vietnamu byla vozidla M42 velice opotřebovaná, což ve spojení s benzínovým motorem způsobovalo nepříjemné závady. Náhradních dílů bylo málo, údržba byla složitá. To vylučovalo použití vozidel M42 pro operace Search and Destroy v hloubce džungle a předurčovalo je k strážní službě či ochraně konvojů na krátké vzdálenosti.

Velká světlá výška vozidla M42 spolu s vynikajícím vypružením znamenala dobrou ochranu posádky při najetí vozidla na minu.

Munice detonující při nárazu byla ve srovnání s kulomety vozidla M55 méně vhodná v hustě zalesněném terénu, avšak vynikají v boji na delší vzdálenosti či proti nepřátelským formacím. Vozidla M42 byla také schopna provádět nepřímou palbu na základě údajů z center řízení palby dělostřelectva.

Označení vozidla: M42 "Duster"
Druh: Samohybné protiletadlové dělo
Posádka: 6
Dojezd: 161 km
Max. rychlost: 72 km/h
Max. hloubka při brodění: 1m
Vertikální překážka: 0,7m
Horizontální překážka: 1,8m
Výzbroj: 2 x 40mm
1 x 7,62mm
Pancíř: Korba:  12,7 - 25mm
Věž: 9,52 - 15,87mm
Přidat komentář
  • Žádné komentáře nenalezeny

Vyhledávání

Dnešní den v historii

18.ledna 1174 zemřel Vladislav II. (kníže český 1140 – 1158; král český 1158 – 1172)

18.ledna 1409 – dekret Kutnohorský, v němž byl upraven počet hlasů na pražské univerzitě ve prospěch Čechů

18.ledna 1918 začala v Rakousko-Uhersku generální stávka trvající až do 25.ledna. Hlavními požadavky bylo uzavření míru, demokratizace země a zlepšení potravinové situace.

18.ledna 1411 – zemřel moravský markrabě Jošt (též braniborský markrabě a král římský 1410 –1411)

18.ledna 1888 se narodil Thomas Octave Murdock Sopwith letecký průkopník, zakladatel letecké školy Sopwith School of Flying a letecké továrny Sopwith Aviation Company.

18.ledna 1871 se narodil Otto von Bismarck.

Translate